Český projekt chce zatočit s vysokými kaucemi u nájemního bydlení. Lidé budou platit měsíčně

„Hotovostní kauci považujeme za přežitek,“ říká spoluzakladatel projektu Flatform. Nedává podle něj smysl pro nájemce ani pronajímatele.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

musil-dedek

Foto: Flatform

Radek Musil a Michal Dědek, spoluzakladatelé projektu Flatform

0Zobrazit komentáře

Se stěhováním do nového bytu se pojí řada nákladů. Mezi ty vyšší často patří kauce, které se obvykle ve výši jednoho až tří nájmů skládají hned při zahájení pronájmu a o několik desítek tisíc stěhování prodražují. Majitelé nemovitostí se jimi kryjí například proti poškození bytu či nehrazení závazků nájemníků, ale Michal Dědek a Radek Musil hotovostní kauci, jak ji známe dnes, považují za přežitek. Proto s ní chtějí zatočit a místo ní nabídnout lepší řešení jak pro nájemníky, tak pro majitele bytů. Větší jednorázovou platbu rozloží do několika menších.

Nová platforma Flatform chce pomoci lidem k pronájmu bez skládání vysoké kauce a pronajímatelům zase získat ověřeného nájemníka a také vyšší krytí. Stojí za ní Michal Dědek, spolumajitel skupiny SFG, a Radek Musil, který má za sebou štace ve Fundliftu, Rockaway či Mailstepu. Ti si rozdělili napůl společnost Bydlení bez kauce s.r.o., která platformu provozuje. Kolik do rozjetí projektu vložili peněz, prozradit nechtějí, v nejbližší době si ale prý vystačí s vlastním kapitálem a další investory nehledají.

„Vidíme příležitost v modernizaci nájemního bydlení. Hotovostní kauci považujeme vyloženě za přežitek, který nájemcům zbytečně zvyšuje výdaje se stěhováním. Ekvivalent jednoho až dvou nájmů nájemce může využít mnohem efektivněji. Kauce není ideální řešení ani pro pronajímatele,“ vysvětluje Radek Musil. „Složená hotovost navíc většinou není úročená, peníze tak v čase ztrácí svou hodnotu, obzvlášť při stávající výši inflace. Nehledě na nepříjemné situace, které při jejím skládání a následném vracení někdy nastávají,“ dodává.

Zbavením kauce chce Flatform udělat pro nájemce bydlení dostupnější a pronajímateli zároveň poskytnout větší bezpečí včetně přehledné evidence nájemních bytů na jednom místě. Platit za službu přitom budou nájemci, pro majitele nemovitostí je zdarma. „Nájemce nám na začátku uhradí jednorázově desetinu měsíčního nájmu, přičemž minimální limit činí 3 500 korun. Po dobu nájemního vztahu nám pak platí jedno procento z měsíčního nájmu, minimálně 250 korun. Nemusí už tak dávat obálku s hotovostí někomu, koho nezná,“ popisuje fungování služby Musil.

Jejich platforma bude zajišťovat i samotné hledání nájemců. Majitel do ní nahraje svůj byt a zájemci se pak přes ni přihlašují. Pronajímatel si díky tomu může vybírat ze zájemců, kteří nabídnou nejvyšší cenu, zároveň získá jejich prověření z veřejně dostupných rejstříků. Majitelé bytů totiž podle spoluzakladatelů nové služby často nevědí, koho si do bytu pouští, a vybrané kauce kolikrát kvůli problémům ani nemusí stačit na pokrytí všech ztrát.

„My se za nájemce vůči pronajímateli zaručíme, chybějící nájem nebo škody v bytě dokážeme uhradit až do výše tří nájmů. Po nájemci pak tyto peníze vyžadujeme zpětně. Pronajímateli tím odpadá problém s cash flow a starosti s vymáháním,“ říká Dědek. Ten začínal obchodováním na kapitálových trzích, pak přidal nemovitosti i startupy a dnes jeho skupina SFG počítá obraty ve stamilionech. Podobný model, jaký teď Dědek s Musilem přinášejí s projektem Flatform, už funguje na Západě a oba zakladatelé věří, že změnou konceptu nájemních kaucí mohou mnoha lidem nájemní bydlení ulehčit.

„Češi chtějí hojně bydlet ve svém, ale současný stav úrokových sazeb a cen nemovitostí tomu nepřeje. Proto je nájemní bydlení na vzestupu a my jsme tady od toho, aby probíhalo co nejlépe pro majitele i nájemce,“ dodává Dědek. Primárně chce Flatform cílit na majitele, kteří spravují větší množství nájemních bytů, ale služeb může využít kdokoliv. Zaměřuje přitom spíše na větší města. Menší počet nájemních bytů vlastní i Dědkovo SFG, které Flatform využije, k nim chce letos získat dalších několik tisíc jednotek.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym