Český projekt limitovaných tisků nabízí umění do každé domácnosti. Miliony do něj investoval Miton
Obklopit se uměním můžete i tehdy, kdy nemáte statisíce na originály od současných tvůrců. Cestu ukazuje platforma 100ks.
Limitované řady tisků od současných českých umělců, od každého díla pouhých sto kusů. Na tom staví projekt 100ks, který založil kreativní ředitel a zakladatel reklamní a video produkční agentury Publishers Jakub Svoboda. Chtěl přinést na český trh kurátorovaný výběr dostupného umění, aby se lidé mohli ve větší míře obklopovat originálními díly. Rozjezd projektu nyní podpořila skupina Miton investicí v řádu jednotek milionů korun.
„Projekt vzešel z mé vlastní potřeby. Chtěl jsem si domů pořídit současné umění, ale zjistil jsem, že se jedná o komplikovanou disciplínu. Na uměleckém trhu jsem se předtím nepohyboval, a tak jsem musel strávit spoustu času rešeršemi, abych zjistil, jak vše funguje,“ vysvětluje Svoboda.
Případným zájemcům z řad uměleckých začátečníků se tak rozhodl ušetřit práci a otevřít jim dveře do jinak poměrně uzavřeného světa. Sám oslovil kurátory, s jejichž pomocí vytipoval umělecká díla, která zákazníkům zpřístupňuje v podobě limitovaných tisků v cenovém rozpětí od 2 770 do 7 000 korun. Každé dílo je po vytištění podepsáno autorem a očíslováno.
„100ks nabízí umělcům novou cestu k zákazníkům, aniž by se museli starat o marketing. I přes větší cílovou skupinu jde stále o limitovanou sérii, nad kterou má autor stoprocentní kontrolu. Ten největší benefit, jak ho vnímají i sami umělci, je rozšíření povědomí nejen o nich samotných, ale i o současném českém umění jako celku,“ dodává Svoboda.
Díla, která lze díky projektu 100ks pořídit, jsou vždy seřazena do tematických sérií. První tři vybral kurátor, kunsthistorik a výtvarný teoretik Petr Vaňous. Obrazy orámoval tématy Figurace v proměnách, Krajina dnes a Nový jazyk malby. Aktuálně je v nabídce dvacet dva děl od osmnácti umělců, které kurátor vnímá jako vycházející hvězdy domácí umělecké scény.
„Na začátku měli umělci trochu obavy, ale přesvědčilo je to, že jsou součástí výběru od Petra Vaňouse, jednoho z nejrenomovanějších kurátorů. A nakonec byli všichni nadšení z výsledku, tisky jsou totiž opravdu kvalitní,“ uvádí zakladatel platformy. Jednotlivá díla jsou vždy vytištěna pigmentovými inkousty ve špičkové muzejní kvalitě na bavlněný papír.
Figurace v proměnách je zaměřená, jak název série napovídá, na lidskou figuru a její proměny. Lidské tělo, jeho pohyby a gesta zobrazují například malíři Petr Malina, Ondřej Mestek nebo Matěj Lipavský. Kolekce Krajina dnes je tvořena díly od Ondřeje Malečka, Ester Knapové či Zbyňka Sedleckého, která se dotýkají proměny malířské disciplíny krajinářství na základě přehodnocení vztahu k přírodě.