Český startup Advanto vyplatí část mzdy kdykoliv v měsíci. Chceme nahradit neefektivní půjčky, říkají zakladatelé
Zakladatelé startupu Advanto Jan Kölbl a Martin Fortelný
Třetina Čechů dlouhodobě žije od výplaty k výplatě a není schopna si vytvořit finanční rezervu, což není problém jen nízkopříjmových skupin. V případě náhlých finančních výdajů se tak lidé často zadlužují, mnohdy drahými mikropůjčkami, které mohou vést k dluhové spirále. Problém od loňského roku pomáhá řešit i tuzemský startup Advanto, jenž nabízí možnost vybrat si část mzdy za odpracovanou práci kdykoliv v měsíci.
„Štvalo nás, jak zbytečně se čeští zaměstnanci zadlužují. Viděli jsme příklady i v našem okolí. Začali jsme tak hledat řešení, jak neefektivní půjčky nahradit,“ vysvětluje pro CzechCrunch základní motivaci pro založení Advanta Martin Fortelný, který rovnou přiznává, že se spolu s druhým spoluzakladatelem Janem Kölblem částečně inspirovali v zahraničí, kde podobná řešení již fungují.
„Přizpůsobili jsme model pro český kontext a vyvinuli technologické řešení, které levně řeší problém zaměstnanců, aniž by se museli zadlužovat – prostě si vyberou vlastní výplatu, respektive její část, ve chvíli, kdy ji nejvíce potřebují,“ doplňuje Kölbl. Oba spoluzakladatelé mají přitom ze zahraničí bohaté zkušenosti.
Z Kuala Lumpur zpátky do Česka
Seznámili se na vysoké škole na programu CEMS, který kombinuje studium na univerzitách v Praze, Soulu a Vídni. Ve svých profesních kariérách vystřídali pozice ve velkých firmách jako PwC nebo Kearney či startupovém studiu Creative Dock. Fortelný navíc pracoval i v Kuala Lumpur ve startupu iPrice českého podnikatele Davida Chmelaře, což je největší srovnávač cen v jihovýchodní Asii a obdoba zdejší Heureky s investicemi ve stovkách milionů.
„Podnikatelská kultura v iPrice a konverzace s Davidem mě utvrdily v úvahách rozjet vlastní podnikání. Zavolal jsem tedy Honzovi, popsal nápad na Advanto, Honza během týdne naprogramoval MVP, ukončil jsem poměr v iPrice, vrátil se na konci roku do Česka a vydal se s MVP a powerpointem shánět první klienty,“ vzpomíná Fortelný na dobu přibližně před rokem.
Během prvního půlroku podnikatelská dvojice dokázala svůj startup financovat z vlastních zdrojů, v létě je pak částkou 220 tisíc eur (necelých šest milionů korun) podpořil venture kapitálový fond Nation 1 společně s andělským investorem Davidem Bystrzyckým. Aktuálně probíhá další kolo fundraisingu.
Celkově však startupisté hodnotí loňský rok jako náročný. Jejich byznys model je B2B a mnoho firem bylo v roce 2020 paralyzovaných pandemií koronaviru. Přesto se Advantu podařilo meziměsíčně růst o 29 procent a jen během prosince zdvojnásobilo objem financování, a tedy i tržeb.