Český startup chce s virtuální realitou pomáhat při operacích mozku při vědomí. Svůj nápad testuje v Ostravě

Startup VR Vitalis již pomáhá pacientům s rehabilitacemi a rozkračuje se za hranice. Od čtyř andělských investorů získal 2,5 milionu korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

jan_9709Insider

Foto: VR Life

Jana Trdá, zakladatelka startupu VR Life

0Zobrazit komentáře

Jana Trdá založila před pěti lety firmu VR Life, aby svým klientům, mezi nimiž byly technologické společnosti, Fakulta umění Ostravské univerzity nebo tamní Galerie výtvarného umění, nabídla vymoženosti virtuální reality v reálném prostředí.  Během pandemických let ale společnost změnila své zaměření a začala vyvíjet vlastní produkt VR Vitalis, s nímž lidem pomáhá při rehabilitacích. A podpořena andělskými investory teď testuje i další využití.

„Asi nejzajímavější je projekt takzvaných awake operací, kdy jsou pacienti při operaci mozku při vědomí a my testujeme aplikaci, která by neurochirurgům při zákroku pomáhala,“ popisuje Trdá pro CzechCrunch. Při otázce, jestli vůbec člověk může mít při operaci mozku přes hlavu set s brýlemi pro virtuální realitu, se usmívá. „Kupodivu může,“ vysvětluje s tím, že brýle jsou „osekané“ a nemají popruhy, které je standardně upevňují na hlavě. Místo toho jsou přichyceny ve speciálním stojanu, jenž brýle drží pacientovi u očí a neurochirurgovi nepřekáží.

Proč v takových případech vůbec využívat virtuální realitu? Takzvané awake kraniotomie jsou operace, kdy se pacientům odstraňuje nádor na mozku. Aby měl neurochirurg jistotu, že zákrokem nepoškodí pacienta – například tím, že by příliš zasáhl do řečových, kognitivních či pohybových center – je pacient uprostřed operace probuzen z narkózy a komunikuje s personálem.

Konkrétně může jít například o obrázky, přičemž pacient pojmenovává předměty, které na nich vidí. Jak doplňuje Trdá, tato část operace je obvykle velmi stresující. „Člověk je pevně připoután k operačnímu stolu, nesmí pohnout hlavou, ta je také pevně přichycena, vidí kolem sebe prostředí operačního sálu, pípají přístroje, všude je plno lékařského personálu a pacient ví, že se mu ‚hrabou‘ v mozku,“ vysvětluje padesátiletá zakladatelka startupu.

awake-1

Foto: VR Life

Testování operace mozku při vědomí pomocí virtuální reality

Kromě toho, že stres u pacienta může vyvolat negativní účinky, je další nevýhodou přítomnost dvou logopedů na operačním sále, kteří dané testování provádějí, každý člověk navíc totiž zvyšuje riziko infekce. Proto se zakladatelka VR Vitalis se svým týmem rozhodla přenést toto testování do prostředí virtuální reality.

„Jednak mohou být logopedi mimo sál, klidně i mimo nemocnici, a sledovat a zaznamenávat výsledky testování na dálku. Zároveň pouštíme pacientovi předměty ve VR ve 3D, což je pro něj pro rozpoznávání mnohem příjemnější. A hlavně – naprogramované prostředí ve VR působí uklidňujícím dojmem. Pacient nevidí operační sál, ale takové místo, které si předem z nabídky vybere,“ přibližuje Trdá.

Tento produkt VR Vitalis testuje s Fakultní nemocnicí v Ostravě a Lékařskou fakultou Ostravské univerzity. Během aktuálně probíhající první fáze lékaři a logopedi zkouší virtuální realitu na sobě. Ve druhé fázi přijde řada na pacienty, kteří awake operací prošli nebo se na ni chystají. Ve třetí fázi dojde na vyzkoušení při samotné operaci.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Než ale vývoj do této fáze dospěje, VR Vitalis bude i nadále pracovat na svém původním produktu – virtuální realitě pomáhající pacientům při rehabilitacích tím, že přesvědčuje mozek o určitém stavu těla a příjemném prostředí, jež navozuje psychickou pohodu. Aktuálně má již startup podle Trdé spuštěných pětadvacet licencí u sedmnácti klientů a počet cvičení, které v rámci aplikace proběhly od podzimu, překonal hranici šestnácti set.

Tyto aplikace využívají klienti v Česku a na Slovensku. Startup již také dotáhl smlouvu s distributorem v Polsku, kde by měl být prodej spuštěn do začátku letních prázdnin, a jedná s dalšími v Rakousku, Pobaltí, Chorvatsku i Slovinsku. Pokračování vývoje produktů i rozšiřování za hranice navíc podpořili také investoři. Do VR Life vložila dohromady 2,5 milionu korun čtveřice andělů, kteří si nepřejí být jmenováni.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs