Český startup Dronetag zajišťuje bezpečné létání s drony. Pomáhají mu i technologie Vodafonu
Partnerství spočívá v odesílání dat o pohybu dronu na zem, k pilotovi i dalším, které zajímá, co jim létá nad hlavou.
Zatímco donedávna jsme mohli v nízkých letových hladinách pozorovat ptáky a sem tam nanejvýše nějakou tu helikoptéru, nyní začíná být v prostoru těsně nad střechami našich domů pořádně rušno. Stal se totiž teritoriem dronů, tedy malých, elektřinou poháněných helikoptér s několika rotory, které dnes neslouží jen pro pobavení, ale stávají se pracovním nástrojem filmařů, památkářů, vojáků a dalších.
Drony by mohly již za několik let začít sloužit i pro přepravu osob, a proto je nutné nastavit v jejich houstnoucím provozu pořádek. Od toho je tu i český startup Dronetag, který dělá z neviditelných bzučících teček na obloze plnohodnotné účastníky leteckého provozu. A pomáhá v tom i technologie od tuzemského operátora Vodafone, který se stále více angažuje v oblasti chytrých věcí a takzvaného internetu věcí, v němž mezi sebou jednotlivá zařízení komunikují.
Ještě před pár lety bylo létání s drony vnímáno spíše jako zábava, a tak bylo přistupováno i k jejich provozu, který byl značně benevolentní. To se však změnilo v roce 2020, kdy Evropská unie rozhodla, že je nutné ke dronům i z důvodu bezpečnosti začít přistupovat daleko důsledněji a sjednotit pravidla pro jejich provoz napříč celou unií.
V prosinci roku 2020 tak vstoupila v platnost legislativa, která nařizuje valné většině majitelů dronů skládat náležité zkoušky a mít dron registrovaný a označený přiděleným číslem. Díky němu je možné identifikovat majitele dronu, pokud se například stroj zřítí. Evropská unie ovšem chce v brzké době navíc zavést i dálkovou identifikaci, aby bylo možné předejít vzájemným srážkám dronů či jiných strojů pohybujících se v nízkých letových výškách.
Toto rozhodnutí hraje do karet právě startupu Dronetag Lukáše Brchla, který na řešení identifikace dronů ve vzduchu pracuje již několik let. První dron se Brchlovi dostal do rukou v roce 2012 a od té doby s nimi začal pořizovat fotografie. Přemýšlel, že by v rámci bezpečnosti bylo dobré, aby o pohybu dronu ve vzduchu nevěděl jen on, ale například i další piloti dronů, protože v té době nic podobného neexistovalo.
Vyšší bezpečnost během letu
Základy Dronetagu se svými spolužáky z ČVUT ovšem položil až o šest let později na jednom z hackathonů, kde narýsovali budoucnost dnešního řešení v podobě miniaturní krabičky. Ta se upevňuje přímo na tělo dronu a v průběhu letu vysílá informace o dronu jako registrační číslo, rychlost, přesnou pozici či výšku do blízkého okolí a na softwarovou platformu vyvinutou Dronetagem. Tu můžeme přirovnat k populární aplikaci Flightradar, na níž můžeme sledovat letadla na obloze v reálném čase včetně toho, odkud a kam letí.
„Naše platforma je zjednodušeně pouze mapa s drony, kde si uživatel může zobrazit jejich detailnější informace a případně i letové plány. V případě, kdy je uživatel v roli pilota, může si nastavovat také upozornění, která mu budou chodit v momentě, kdy by hrozilo určité námi známé nebezpečí. Například by letěl příliš vysoko či daleko, nebo že by se jiné letadlo nebo dron blížily k jeho pozici,“ popisuje Lukáš Brchl schopnosti platformy, která je dostupná zdarma každému.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.