Český startup Encubate pomáhá rozvíjet podnikatelské dovednosti. Sám do startu získává 7 milionů od investorů
Na první pohled může znít myšlenka, že vám s rozjetím byznysu pomůže pár desítek hodin interakce s aplikací, trochu zvláštně. Zdeněk Fred Fous si ale řekl, že když se tak mohou lidé učit cizí jazyky, meditovat nebo cvičit a provádět řadu jiných věcí, mohou tímto způsobem rozvíjet i svoje podnikatelské dovednosti a vybudovat si základy vlastního byznysu. A teď jeho startup Encubate nabírá první miliony korun od investorů.
Pětatřicetiletý Zdeněk Fred Fous má s přetavováním nápadů do reálného podnikání plno zkušeností. Jako spoluzakladatel stál například u společnosti Walk the Room, která řeší 3D vizualizace komerčních nemovitostí, či LITS Global, kde skrze „vzdělávací expedice“ umožňují skupinám klíčových manažerů z nadnárodních korporací nahlédnout do světa digitalizace, technologických startupů nebo společensky prospěšného podnikání. Všechny Fousovy projekty jsou globální a ani nejnovější Encubate, jež zatím startuje ve Velké Británii, není výjimkou.
„Vizí Encubate je maximalizovat podnikatelský potenciál každého člověka,“ popisuje Zdeněk Fred Fous. Jde na to spojením osvědčených podnikatelských postupů ze světa, personalizovaného přístupu a digitální komunity. Obsahová část vychází ze zkušeností předních světových organizací, které se věnují podpoře podnikání, zbytek zajišťuje aplikace, která funguje jako osobní digitální průvodce celým světem podnikání.
„Současný systém podpory podnikání je funkční jen pro velmi úzkou skupinu začínajících podnikatelů. Pokud chcete jako mladý člověk bez velkých závazků rozběhnout technologický startup, tak máte k dispozici poměrně robustní podpůrný ekosystém. Pokud máte menší časovou flexibilitu a omezenou možnost riskovat, tak moc dobrých řešení k dispozici nemáte,“ popisuje situaci zakladatel a CEO Encubate.
Průvodce světem podnikavosti
„Ročně 300 milionů lidí zakládá vlastní podnikání – a většina nemá k dispozici kvalitní nástroje, které by jim pomohly lépe uspět,“ doplňuje Zdeněk Fred Fous a přirovnává svou službu k aplikacím jako Duolingo nebo Headspace, které jednoduchou a hravou formou učí cizí jazyky či pomáhají s meditací. Na jeho vizi slyší také první investoři. Nedávno vzniklý fond Purpose Ventures, za nímž stojí David Šiška a kolegové z Pale Fire Capital, a tuzemský andělský fond Grouport do Encubate posílají 7 milionů korun.
Aplikace Encubate slouží jako digitální průvodce a zároveň na míru personalizovaný program osobního rozvoje, který člověka krok po kroku provede od úplného začátku až do momentu, kdy by měl mít již promyšlený a také otestovaný podnikatelský záměr včetně rozpočtu a dalšího plánu. Následně se může kvalifikovaně rozhodnout, jestli se do vlastního byznysu skutečně pustí, nebo třeba využije svůj podnikatelský potenciál nějak jinak či někde jinde.
„Funguje to v zásadě jako online příprava vlastního podnikatelského záměru. Jednotlivé kroky jsou buď zaměřené na určitou aktivitu, například generování podnikatelských nápadů nebo na tvorbu obchodního modelu za využití Lean Canvasu, případně mají vzdělávací charakter, kdy třeba doporučí článek nebo video, díky kterému se člověk lépe dokáže poprat s problémem, jemuž zrovna čelí. Celá cesta trvá řádově 80 hodin,“ popisuje základní fungování Encubate jeho zakladatel.
Hlavní cílovou skupinou celého online programu mají být zejména zaměstnanci, kteří přemýšlí o vlastním podnikání, ale mají menší časovou flexibilitu a omezenou možnost riskovat. Ať už řeší každodenní docházení do práce, rodinné povinnosti či nemají potřebné kontakty, které by jim pomohly v rozjezdu. Čerpat přitom budou od těch nejlepších a nejpovolanějších z celého světa.
„Bereme ověřené způsoby rozjezdu byznysu a přetváříme je do podoby adaptabilního vzdělávacího nástroje. Podstatou Encubate není, že máme nějaký magický recept na to, jak založit byznys. Naopak stavíme na prověřených a odzkoušených postupech ostatních. Klíčová podstata Encubate je průvodcovství – jako byste měli v kapse zkušeného podnikatele, který vám kdykoliv poradí co a jak dále,“ zmiňuje Fous.