Český startup Invent Medical získal za své 3D tištěné zdravotní pomůcky hned dva designové Oscary

Michal PtáčekMichal Ptáček

invent-2
0Zobrazit komentáře

Udílení prestižních mezinárodních cen Red Dot Award, které jsou v designérském světě považovány za obdobu filmových Oscarů, je za námi a tak jako loni o sobě dali čeští zástupci opět pořádně vědět. Po úspěchu české designérky Anny Marešové, která si za svůj designový návrh tramvaje T3 Coupé odnesla ocenění za mimořádný počin v designu a konstrukci produktu, neodešli s prázdnou ani zástupci české společnosti Invent Medical.

Ostravský startup vyrábějící 3D tištěné ortotické a protetické produkty na míru, které pomáhají pacientům po operacích nebo lidem se zdravotními deformitami, si z německého Essenu, kde se soutěž již od roku 1955 koná, odnesl hned dvě prvenství: cenu Red Dot Award za kvalitní design a Red Dot: Best of the Best za výjimečný produkt udávající trendy světového designu.

Zejména v případě druhé vítězné kategorie mají být tvůrci na co hrdí. Ocenění se jim totiž dostalo za jejich produkt kraniální remodelační ortézy, která je určena k léčbě vážného stupně deformity lebky u novorozenců. Ta postihuje přibližně tři procenta z nich. 

talee3

Kraniální remodelační ortéza pro novorozence získala ocenění Red Dot: Best of the Best

Český startup se přitom od samého počátku drží poměrně jednoduchého pravidla, které mu umožňuje odlišovat se výrazně od konkurence. Dle filozofie společnosti by totiž zdravotní pomůcky v dnešní době neměly být jen funkční, ale zároveň atraktivní po vizuální stránce. Cílem je tak vytvářet flexibilní zdravotní produkty, které připomínají spíše módní doplňky a jsou pohodlné na nošení.

„Cílem našich pomůcek je nejen efektivně léčit pacienty, ale také bourat předsudky, že zdravotní pomůcky jsou nekomfortní produkty a jejich používání je nutné zlo. Uvědomujeme si, že psychologická stránka léčby je pro pacienty neméně důležitá, a proto se snažíme být o krok dále než ostatní firmy v oboru a nabídnout pacientům moderní produkty, které svým vzhledem připomínají spíše módní doplňky než zdravotní pomůcky,“ říká Aleš Grygar, šéfdesignér Invent Medical, který stojí za návrhem zmíněné kraniální remodelační ortézy.

invent-medical-designers

Tomáš Bouma a Aleš Grygar z Invent Medical

„Standardní ortézy na míru jsou nevzhledné a nepohodlné. To je způsobeno limity, které mají běžně používané výrobní technologie v našem oboru,“ doplňuje Grygar. Právě k flexibilitě a překonání tradičních limitů pomáhá využití moderních technologií a materiálů. 3D tisk, 3D skenování, algoritmy a umělá inteligence, to jsou základní ingredience, na které se česká společnost ve své hlavní základně v Moravskoslezském inovačním centru v Ostravě spoléhá.

„Pacienti, kteří využívají naše produkty, si je navíc mohou jednoduše upravit v našem interaktivním konfigurátoru podle svého vkusu a preferencí tak, aby se ještě více zvýšila jejich akceptace dané pomůcky,“ dodává Tomáš Bouma, designér firmy, který pro změnu stojí za návrhem 3D tištěných ortopedických vložek a jenž získal cenu Red Dot Award.

 

invent-medical-1

3D tištěné ortopedické vložky od Invent Medical získaly Red Dot Award

 

 

CzechCrunch Jobs