Český startup Rossum učí počítače číst složité dokumenty a boduje ve světě. Nově nabírá přes 80 milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

rossum-founders-boxed

Foto: Rossum

Spoluzakladatelé Rossumu Petr Baudiš, Tomáš Gogár a Tomáš Tunys

0Zobrazit komentáře

Počítače si samy pořád neporadí s nestrukturovanými dokumenty, které nedokáží přečíst, a tak tuhle práci dělají lidé. Každý den na to přitom vynaloží čas odpovídající více než sto lidským životům. Aby lidem odpadla rutinní a nudná práce, český startup Rossum počítače učí, jak lépe dokumentům rozumět. A slyší na to i světoví investoři, kteří v aktuálním seedovém kole do pražského startupu vložili 3,5 milionu dolarů, tedy více než 80 milionů korun.

Investice se účastnili také původní čeští preseed investoři Miton a StartupYard, kolo však vedl londýnský fond LocalGlobe, který má v portfoliu například TransferWise, a doplnil ho fond Seedcamp, ten již naopak investoval například do UiPath, Revolutu nebo českého Davinci.

Fondy doplnili privátní investoři jako bývalý viceprezident Twitteru Elad Gli, zakladatel Flexportu s investicemi 1,3 miliardy dolarů Ryan Petersen a také jedni z prvních zaměstnanců Googlu, investoři Michael Stoppelman a Vijay Pandurangan.

rossum

Foto: Rossum

Český Rossum učí počítače číst dokumenty

„Rossum je zřejmě nejrychleji se učící firma, kterou jsme kdy pomáhali budovat. Zájem o jejich produkt a koncept řešení od velkých firem z celého světa potvrzuje, že i z Prahy se dá vytvořit mimořádná technologie s globálním potenciálem,“ říká Tomáš Matejček z investiční skupiny Miton, která do Rossumu poprvé investovala už v roce 2017. Celkově Rossum od investorů vysbíral již sto milionů korun.

Za startupem stojí trojice doktorandských studentů umělé inteligence Elektrotechnické fakulty ČVUT – Tomáš Gogár, Petr Baudiš a Tomáš Tunys. Všichni se během studia věnovali zpracování dokumentů se zaměřením na webová data. Ve svém byznysu se však rozhodli zaměřit na svět tradičních společností a jejich zaměstnance, kterým díky svým schopnostem dokážou výrazně ulehčit život.

Rossum v rámci disciplíny Cognitive Data Capture počítače učí dokumentům rozumět způsobem, jak jím rozumí i lidé a nezáleží tedy na jejich stylu nebo formátování. Produkt startupu využívají firmy na všech kontinentech a patří mezi ně například IBM, EY, Siemens či Bloomberg. V první fázi se sice Rossum zaměřil na zpracování faktur a dodacích listů, podle svých tvůrců však najde využití i v jiném druhu dokumentů napříč segmenty jako účetnictví, logistika nebo správa nemovitostí.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym