Český startup spouští virtuální tenisové tréninky. Uchvátil i legendární Martinu Navrátilovou
S tréninky ve virtuální realitě dobyla hokejovou NHL. Teď se Sense Arena pouští do tenisu a s miliony v kapse má velké ambice.
„Přála bych si, abych měla takovou technologii před padesáti lety,“ prohlásila Martina Navrátilová, když si z hlavy sundala brýle a odložila tenisovou raketu, se kterou odpalovala míčky ve virtuální realitě. Vyzkoušela si totiž zbrusu nový produkt od českého startupu Sense Arena, který chce virtuálními tréninky zdokonalovat um tenistů po celém světě. Velké spuštění se chystá na newyorském US Open a právě legendární česko-americká tenistka, která vyhrála neuvěřitelných 59 grandslamových titulů, bude jednou z hlavních tváří nového projektu.
V pátek 15. července bylo na pražské Štvanici pořádně rušno. Na místní tenisové kurty jednak pálilo sluníčko, ale především se po nich proháněla Martina Navrátilová. A zakladatel Sense Areny Bob Tetiva se usmíval od ucha k uchu. Právě ikonu nejen ženského tenisu totiž ulovil pro svůj nejnovější produkt, kterým chce pomoci tenistům k lepším výkonům. Šestapadesátiletou Navrátilovou tréninky ve virtuální realitě zaujaly natolik, že je nejen sama testuje, ale stala se i jejich oficiální tváří v nových reklamních spotech.
Právě proto se ve zmíněný červencový den proháněla na Štvanici hlavně před kamerou, ke skutečnému tenisovému zápasu tentokrát nedošlo. Jakmile však rodačka z pražských Řevnic vešla na kurt, aby natočila několik akčních záběrů, okamžitě brala do ruky raketu, švihala s ní cvičně do vzduchu a bylo vidět, že nejradši by si minimálně několik výměn takzvaně pinkla. Zkrátka zvyk je železná košile. Jako přirozený talent se navíc ukázala také ve virtuální realitě. Zatímco na hlavě měla VR brýle a v rukou speciální raketu se senzorem, v Sense Areně odehrávala jeden míček za druhým.
„Je to přirozený talent. Nikdy se nám nestalo, že by někdo uhrál takhle dobře výměnu ve virtuální realitě hned napoprvé,“ pravil s nadšením Bob Tetiva. Pro Sense Arenu znamená tenisový trenažér další velký milník v jejím rozvoji. Tuzemský startup začínal před více než čtyřmi lety s hokejem, dokázal se s ním dostat až do slavné kanadsko-americké NHL a teď by chtěl dobýt také bílý sport, jak se tenisu přezdívá. „Jako výkladní skříň českého sportu byl pro nás hokej pilotní sport, teď chceme do tenisu, který je čtyřicetkrát větší,“ hlásí Tetiva. Plány má podobné jako v hokeji.
Také v tenise poskytuje Sense Arena hráčům mentální a kognitivní trénink ve virtuální realitě a zlepšení například ve čtení soupeře, rozhodovacích schopnostech či koncentraci. Virtuální cvičení přitom nemají nahradit standardní tréninkový dril na kurtech, ale vhodně je doplnit. V hokeji si český startup vyzkoušel mnoho technologických věcí, obchodní modely i to, jak dokáže nejlépe pomáhat sportovcům, protože právě o zlepšování výkonu jde týmu kolem Boba Tetivy především. Hokejovým VR tréninkem už prošlo přes 10 tisíc uživatelů, kteří odtrénovali více než 1,4 milionu cvičení.
O tom, že nové technologie mohou pomáhat sportovcům po celém světě, ať už jsou mladší nebo starší, profesionálové nebo amatéři, je přesvědčená i Martina Navrátilová. Sama nové možnosti nadšeně testuje, během její kariéry totiž takové možnosti zdaleka nebyly. Ostatně první fotku sama sebe, jak hraje, viděla až ve čtrnácti letech.
„A to bylo v novinách v Německu,“ směje se. Musela tak studovat fotky jiných hráčů a číst jejich postoje či styl. Video pak přišlo až o dalších pár let později. Ve virtuální realitě lze trénovat konkrétní situace prakticky nekonečně.
„Když se člověk vidí, jde mu to mnohem více do hlavy, než když vám jen někdo říká, jak se to má udělat. Když je vše vizuální, je to velký rozdíl. Usnadní vám to nácvik techniky, pohybu. Tehdy by mi taková technologie určitě pomohla, všechno urychlí,“ dodává pro CzechCrunch legendární tenistka, která je považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob a na absolutní tenisový rekord v podobě 345 titulů WTA dosáhla, i když takové technologie ještě nebyly k dispozici. Tréninkové zlepšováky typu Sense Arena ovšem vítá, zlepšovat by se totiž měl chtít každý a s virtuálními tréninky to jde klidně i doma.