Český startup vylepšuje vyhledávače v e-shopech, aby fungovaly jako Google. Využívá ho O2 a nově i banky

Peter BrejčákPeter Brejčák

michael-knapp-vp-international-expansion-ja-honza-lovasz-head-of-business-development-czsk-min

Foto: Persoo

Michael Knapp, Pavel Pinkas a Honza Lovasz ze startupu Persoo

Když něco potřebujeme najít, jdeme na Google. Z toho se stala pro většinu z nás naprostá samozřejmost, a tak když něco nakupujeme na e-shopu, očekáváme, že tamní vyhledávač bude podobně schopný. Vyhledávače v internetových obchodech si však často neumí poradit s překlepy, skloňováním či synonymy jako Google a už vůbec nepracují s personalizací. Právě tento problém se snaží řešit český nástroj Persoo, který prorazil zejména ve světě e-commerce, svůj záběr ale rozšiřuje i do dalších oblastí a rychle při tom roste.

„Jednoduše řečeno chceme, aby měl každý náš zákazník na svém webu vyhledávání, jako má Google. Klienti nemusí trávit roky vývojem a celé vyhledávání mohou přenechat na nás. Vyhledávání navrhneme a nakódujeme, aby hezky zapadlo a nikdo nepoznal, že je od nás. Pak nastavíme algoritmy i personalizaci a o vyhledávání se dál staráme,“ popisuje pro CzechCrunch Pavel Pinkas, spoluzakladatel a ředitel Persoo.

U strany klienta integrace funguje jednoduše, kus kódu si vloží do hlavičky webu a od té doby začne Persoo sbírat data o návštěvnících a jejich chování na webu. Nástroj začne díky umělé inteligenci automaticky vytvářet modely nákupního chování a uživatelům doporučovat produkty a stránky, které by je mohly zajímat.

Český nástroj dlouhodobě využívají velcí e-commerce hráči jako například Dr. Max, TS Bohemia, O2, Zoot nebo Super Zoo. Mezi klienty, kterých je celkem sedmdesát, se pak nově objevují jména jako ČEZ, Komerční banka, Creditas, Patria Finance nebo Equa bank. Tento nový druh klientů přitom souvisí s rozšířením působnosti Persoo do celé oblasti digitálu.

pavel-pinkas-min

Foto: Persoo

Pavel Pinkas, spoluzakladatel a ředitel startupu Persoo

„Byl to podnět od našeho zákazníka Equa bank, který nás oslovil s tím, že se již více jak dva roky snaží o vývoj vlastního vyhledávání bez velkých výsledků. Domluvili jsme se na spolupráci a za tři týdny bylo vyhledávání spuštěné,“ popisuje Pinkas.

Dle jeho slov následně Persoo získalo skvělou zpětnou vazbu na zlepšení uživatelského rozhraní, pro Equa bank to pak znamenalo snížení počtu telefonátů na call centrum a hledání začali využívat i její zaměstnanci interně. „Koukli jsme se na další podobné zákazníky a prostor pro zlepšení zde byl obrovský. Tak jsme se do toho pustili,“ říká Pinkas a jako další referenci zmiňuje Komerční banku.

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…

„Čas od času se k nám do webového týmu donesou nářky na to, že interní vyhledávání u nás nefunguje, jak by mělo. Primárně jsme se zaměřovali hlavně na SEO, aby se k nám uživatelé vůbec dostali, a tak na zlepšování interního hledání nezbývaly kapacity. A trochu jsme se tak složitého úkolu báli,“ přiznává Ondřej Štarman z produktového týmu Komerční banky.

„Proběhlo několik online meetingů a po pár týdnech ladění jsme optimalizované vyhledávání od Persoo nasadili na web v pilotním režimu. Nějaké chybky ještě opravujeme, nicméně oproti původnímu stavu jsme o několik levelů jinde. Vypadá to, že nám kolegové pomohli vytrhnout velký trn z paty a web jsme opět posunuli trochu dále,“ doplňuje Štarman.

team-persoo-min

Foto: Persoo

Tým Persoo

Persoo jako nástroj vzniklo už v roce 2013, kdy jej zakládal matematik a odborník na umělou inteligenci Jakub Černý. První investor ve firmě byla konzultační společnost BDO, v roce 2019 pak její podíl odkoupil fond Presto Ventures a novým investorem se stal další tuzemský fond Lighthouse Ventures, který do firmy vložil pět milionů korun. V té době se do Persoo jako další spoluzakladatel přidal Pavel Pinkas. Nejdříve coby obchodní ředitel, následně přebral pozici výkonného ředitele po Jakubu Černém, který se nyní ve firmě věnuje vývoji.

Aktuálně Persoo rychle roste, za poslední dva roky tempem o 100 procent ročně a v současnosti generuje tržby v řádu nižších desítek milionů korun. Zároveň se už firma překlopila do černých čísel, nyní ale na podporu svých aktivit pomalu otevírá další investiční kolo. Geograficky je totiž sice většina klientů Persoo v České republice, nástroj je však k dispozici také ve slovenštině, polštině, maďarštině, němčině či rumunštině.

Právě v Rumunsku zároveň společnost nyní otevírá svoji novou pobočku, kde už sedí dva lidé. A pokud všechno půjde podle plánu, příští rok by Persoo chtělo pod vedením Michaela Knappa otevřít další zemi ve východní Evropě, konkrétnější plány však zatím nezmiňuje.

Partnerem článku a celého CzechCrunche je fond Lighthouse Ventures. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Presto Ventures

Presto Ventures je pražská investiční společnost, která podporuje talentované zakladatele…