Český startup Welder proměnil úpravu videa na dětsky snadnou činnost. Teď ho koupila londýnská firma za miliony korun
Upravit video tak, aby bylo veřejně publikovatelné, je obvykle práce na několik hodin. Český startup Welder to pojal tak trochu jinak – z takového editování udělal akci, která se náročností a časem rovná zhruba programování pro děti v obrázkovém jazyce. Co nejjednodušší systém zaujal zatím desetitisíce uživatelů, jenže to se teď výrazně změní. Za šestimístnou sumu v dolarech totiž tuzemský projekt koupila londýnská služba Veed, která ho do svého editoru zařadí. Ta má uživatelů asi milion.
Obě společnosti nabízejí zajímavou platformu pro tvůrce videoobsahu, doteď se ale soustředily na trochu jiné užití. Projekt Veedu si jde představit v zásadě jako nástroje Instagramu. Je libo prohnat obličej na videu filtrem? Žádný problém. Ubrat, nebo přidat odlesky? Umělý šum? Zaostřit? Nebo naopak rozmazat? Veed vám umožní hýbat s titulky, přidat obrázek, popis, logo, emotikon, šipky i další efekty nebo si třeba přes video něco nakreslit.
Takové nástroje zdaleka nejsou jen pro více (či méně) profesionální uživatele sítí typu influencerů. Ve Veedu si lidé stříhají vlastní svatby, narozeninové oslavy, profesionální koučinkové lekce nebo třeba obsah pro firemní komunikaci. Celý proces se děje online, takže si práci jde uchovat nebo poslat někomu na další editování. To se lidem líbí. Kromě zmíněného jednoho milionu uživatelů se služba může pochlubit také ukazatelem ročního obratu z pravidelných výnosů – tedy výnosů z předplatného napočítaného na rok – ve výši sedm milionů dolarů, tedy 150 milionů korun.
Oproti tomu Welder se doteď soustředil především na živé vysílání. Na videa se ale dívá přes text. Umožňuje je obohatit kromě efektů podobných výše zmíněným především textovým přepisem toho, co v nich lidé vyřknou. Nástroj něco takového dělá automaticky, takže ve chvíli, kdy při natáčení kdokoliv cokoliv říká, objevuje se u něj přepis mluveného slova. Nejde přitom jen o vybavení titulky: díky textu se dá video daleko lépe editovat.
„Když má člověk například hodinový rozhovor, orientovat se za pomoci textu je daleko jednodušší a pohodlnější než typickou časovou osou. Tam nevidíte, kde se co odehrává. Editor si musí vše poznamenávat, používat záložky, hledat. Ale takhle vše vidíte naprosto jasně: lze vystřihnout začátek, který prostě není dobrý. Vzít si pět nejzajímavějších momentů, které byly zajímavé nebo třeba vtipné. A ty vyexportovat a pak použít zvlášť třeba na sociální sítě,“ vysvětluje Johan Cutych, spoluzakladatel projektu.
Práce za tři koruny na hodinu
Sedmadvacetiletý Johan Cutych založil Welder spolu s Markem Vybíralem a Predragem Risticem, o něco později přidali do týmu ještě Alekse Mirice. Potkali se už na střední škole a zhruba sedm let spolu vymýšlejí různé obchodní aktivity. Vytvářeli hry na mobil, zakázkový software, pluginy pro Photoshop a další produkty. Měli digitální agenturu i například e-shop s botami Leons.cz. Ten doteď mimochodem funguje s obratem v řádech desítek milionů korun ročně, už ho ale vede Cutychův bratr.
Přes rozjezd mnoha projektů je ale nikdy nedokázali udržet tak, aby fungovaly dlouhodobě a generovaly zajímavé výdělky. „Nikdy mi nešlo dělat smlouvy. Později jsem spočítal, že jsme jednu dobu pracovali snad za tři koruny na hodinu,“ směje se dnes Cutych.