Český systém na výrobu vody ze vzduchu je nejlepší inovací Expa. Prosadil se mezi tisíci konkurenty

Během jediného dne umí vyrobit i tisíc litrů vody. Zařízení na to potřebuje vzduch a solární energii.

Iva BrejlováIva Brejlová

sawer_1

Foto: UCEEB ČVUT

Zařízení S.A.W.E.R. z dílny ČVUT

0Zobrazit komentáře

Vyrobit vodu ze vzduchu a změnit poušť v oázu. Systém S.A.W.E.R. pražského ČVUT nemá zrovna malé ambice. Verze, kterou odborníci představili v českém pavilonu na výstavě Expo v Dubaji, dokáže vyrobit přes tisíc litrů vody denně. Stačí mu přesně to, čeho je v poušti dostatek – hodně slunce a vzduch, klidně i velmi suchý. Za to teď technologie získala na právě skončeném Expu ocenění přímo od dubajského šejka jako vůbec nejlepší inovace, která má potenciál vytvářet další příležitosti.

S.A.W.E.R. se prosadil mezi několika tisíci dalších nápadů, které v Dubaji prezentovalo na 200 národů. „Jedná se o inovaci, která bez nadsázky může pomoci lidem z celého světa,“ věří rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Projekt byl zároveň hlavním exponátem českého pavilonu, který představoval vizi pokročilého udržitelného systému, jenž vodu z atmosféry používá k závlaze rostlin. Češi ukazovali i to, že třeba řasy a sinice by mohly být stejně výživné jako losos nebo hovězí – a dokázali, že je možné je pěstovat i v poušti.

S.A.W.E.R. je zkratkou pro Solar Air Water Earth Resource. V realitě jde o poněkud nevzhledné zařízení, které dokáže vázat vodní páru a zadržet ji, a to i ve velmi suchém pouštním vzduchu. Teplým vzduchem tuto páru uvolní a ochlazením z ní vytvoří vodu.

sawer

Foto: UCEEB ČVUT

Voda s řasami ze systému S.A.W.E.R.

Systém navrhl pro první Expo v arabském světě generální komisař účasti Česka Jiří F. Potužník v roce 2017 a díky týmu Univerzitního centra energeticky efektivních budov se z něj v následujících letech stala skutečná a funkční technologie. Když v srpnu 2019 oslovovali vědci novináře, aby ukázali své úspěchy, říkali, že zatímco běžný chladič umí v poušti získat deset litrů vody denně, jejich zařízení jich vyprodukuje kolem stovky. Teď už je to desetkrát tolik.

Systém se nicméně má dál zlepšovat. Odborníci teď pracují na tom, aby odolával chladu a byl díky tomu použitelný i pro armádní účely. Z velkého kontejneru se jednou má stát malé zařízení – tak, aby „bylo v budoucnu možné použít předmět o velikosti například obyčejné lahve,“ zmiňuje ČVUT.

„Je vidět, že i malé výzkumné centrum v České republice umí zazářit na světové úrovni. Česká věda – a nemyslím tím rozhodně jen S.A.W.E.R. – se opět dostává mezi nejlepší,“ myslí si Jakub Dytrich z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.

Na podobných systémech nicméně pracují i další týmy v různých částech světa. Například právě ve Spojených arabských emirátech už loni v srpnu rozmístila několik svých zařízení izraelská společnost Watergen, princip chlazení zkoumá mimo jiné i americký projekt Waterseer.

sawer2_

Foto: UCEEB ČVUT

Zařízení S.A.W.E.R. z dílny ČVUT

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym