Český úspěch z Kuala Lumpur. David Chmelař staví asijskou Heureku a od investorů získal už půl miliardy korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

david-chmelar

Foto: Archiv DCH

David Chmelař, spoluzakladatel asijského startupu iPrice

0Zobrazit komentáře

Každý rok přes něj protékají transakce v hodnotě 3,5 miliardy korun, v týmu má 230 lidí, pokrývá sedm zemí s téměř 700 miliony obyvatel a investoři do něj vložili už přes 20 milionů dolarů. O srovnávači cen iPrice dost možná slyšíte poprvé, ale rozhodně ne naposledy. Přestože jde o předního hráče z jihovýchodní Asie, je to byznys se zásadní českou stopou.

Před pěti lety totiž začal v Asii budovat obdobu tuzemské Heureky David Chmelař. Opustil vysokou pozici ve vedení a představenstvu bankovní a pojišťovací skupiny Wüstenrot a vydal se do Malajsie. Podnikatelská dráha pro něj byla velká neznámá, ale zároveň ho po letech ve velkých korporacích a konzultačních společnostech lákalo, že si vybuduje něco svého.

„Asie byla jeden velký krok do neznáma. Najednou je z toho úspěšné pětileté působení a jsem nesmírně rád, že to nebyla jen zábava, ale že se nám daří vytvářet něco, co má reálnou hodnotu,“ popisuje Chmelař, který se přitom do asijských zemí vydával s tím, že ani neví, jak dlouho tam zůstane. Pak si ale v Kuala Lumpur padl do noty s bývalým manažerem Microsoftu a byznys byl na světě.

Dnes už pátým rokem jako spoluzakladatel a nově také jako výkonný místopředseda úspěšně buduje agregátor a srovnávač cen iPrice, přes který má proběhnout každý stý nákup v regionu jihovýchodní Asie. Právě tam si iPrice v průběhu let upevnil pozici předního srovnávače, jenž loni zprostředkoval pět milionů transakcí a každý měsíc ho navštívilo přes 30 milionů uživatelů.

iprice-tym

Foto: iPrice

Tým asijského startupu iPrice

Objem transakcí, které přes iPrice protečou, ročně činí více než 3,5 miliardy korun. To z něj prý dělá šestkrát většího hráče, než je jeho nejbližší konkurent. Osmatřicetiletý Chmelař přitom začal v Kuala Lumpur budovat firmu před pěti lety spolu s Němcem Heinrichem Wendelem při velké konkurenci na zelené louce a až do letošního roku působil i jako CEO.

Potenciál jihovýchodní Asie je v internetovém světě obrovský, hraje se o stovky milionů uživatelů, a tak není divu, že iPrice neustále roste. Důvěru v něj mají také investoři, kteří už do firmy poslali přes 20 milionů dolarů, což je zhruba půl miliardy korun. V posledním kole, jež bylo doplněním Series B z letošního jara, nyní získal cenový srovnávač několik milionů dolarů od filipínské společnosti JG Digital Equity Ventures.

V předchozích kolech do firmy investovali také další velcí lokální hráči spolu s několika globálními investory, mezi nimiž jsou korejský Naver, japonský Line či americký 500 Startups. Výše aktuálního doplňujícího kola nebyla zveřejněna, ale celková vybraná částka se předtím pohybovala pod hranicí 20 milionů dolarů, takže ta by nyní měla být překročena.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Od letošního května už iPrice řídí jako výkonný ředitel Paul Brown-Kenyon, zatímco Chmelař se přesunul do role výkonného místopředsedy. Nový CEO má za sebou více než dvacet let zkušeností právě na asijském technologickém trhu, na němž vybudoval několik úspěšných firem, a nyní má za úkol dál upevňovat pozici dravého vyhledávače, který působí vedle Malajsie také v Singapuru, Indonésii, Hongkongu, Thajsku, Vietnamu a na Filipínách.

Dobrý výhled na další růst dávají Chmelařovi a spol. také různé prognózy. Potenciál jihovýchodní Asie v rámci digitální ekonomiky potvrzuje studie e-Conomy SEA 2019, která odhaduje, že velikost tamního e-commerce trhu dosáhne v roce 2025 hodnoty 150 miliard dolarů. Vyspělé digitální ekonomiky typu Německo či Japonsko mají aktuálně velikost kolem 100 miliard dolarů. Vše navíc ještě akceleruje současná pandemie koronaviru, díky které o 60 % narostl i počet návštěvníků na iPrice.

„Téměř veškerou energii teď směřujeme na 11. listopadu, kdy je tzv. Singles day, což je v Asii největší obchodní akce roku a opravdové nákupní šílenství. Představte si to jako české Black Friday na steroidech. V dlouhodobém horizontu chceme náš byznys transformovat na ‚mobile-only‘, což má v asijském prostředí potenciál násobně zvýšit naše výsledky, protože 96 % návštěvníků využívá naše služby přes mobil,“ dodává pro CzechCrunch Chmelař.

Odložené platby vládnou kontinentu. Švédská Klarna nabrala obří investici a je nejhodnotnějším evropským fintechem

Michal MarekMichal Marek

klarna-1xx

Foto: Klarna

Sebastian Siemiatkowski, šéf fintechového startupu Klarna

0Zobrazit komentáře

Švédský fintechový startup Klarna u nás není až tak známý, což je dáno hlavně tím, že čeští uživatelé jej zatím využívat nemohou. Ve velké části západního světa ale Klarna válí a díky poslednímu investičnímu kolu, v němž na další rozvoj získala ohromných 650 milionů dolarů, se skandinávský startup vyšvihl vysoko nad Revolut a vydobyl si pozici nejhodnotnějšího evropského fintechu. Klarna má nyní valuaci 10,6 miliardy dolarů, Revolut okolo 5,5 miliardy.

Ačkoli je Klarna v Česku spíše neznámá, její princip nikoli. Švédský jednorožec se totiž zaměřuje na odložené platby a způsob, kterým funguje, u nás již delší dobu razí úspěšné Twisto či Mall Pay. Přístup „nakup teď, zaplať později“ se i v tuzemsku postupně dostává do obliby a jedná se o platební metodu, která má ambici výrazně proměnit e-commerce. Nahrazuje totiž lidmi stále velmi oblíbenou, ale e-shopy nenáviděnou dobírku.

Teď ale zpět do Švédska. Poslední investiční kolo, které Klarnu tolik vyšvihlo, je zajímavé nejen rekordní výší investovaného kapitálu, ale i silou a zvučností zapojených investorů. Kolo bylo vedeno investory ze Silver Lake Partners a své prostředky fintechu poskytly také singapurský fond GIC a fondy BlackRock či HMI Capital.

klarna-2x

Foto: Klarna

Rozhraní aplikace švédské služby Klarna

To, jaký potenciál v Klarně a odložených platbách investoři vidí, popsal pro CNBC výkonný ředitel Silver Lake Partners Jonathan Durham: „Klarna je jednou z nejslibnějších a nejdisruptivnějších finančních firem světa, která redefinuje zážitek z nákupu v rámci e-commerce pro miliony zákazníků i prodejců, a to v době, kdy e-commerce celosvětově roste a rychle se přesouvá na mobilní zařízení.“

Klarna tak investory patrně láká i svým rychlým růstem napříč celým světem. Aktuálně skandinávské odložené platby měsíčně využívá až 12 milionů lidí, přičemž denně aplikace zaznamenává 55 tisíc nových stažení. Firma uvádí, že se jedná o třikrát rychlejší růst, než jakým se může pochlubit nejbližší konkurence.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dobrou zprávou pro investory je i fakt, že se startupu daří rychle růst na klíčovém americkém trhu. Je to dáno mimo jiné tím, že ve Spojených státech, stejně jako jinde po světě, koronavirová pandemie výrazně urychlila digitalizaci retailu. To dokládá i průzkum McKinsey & Company, podle něhož více než 75 % amerických zákazníků během pandemie vyzkoušelo nové e-shopy, značky či metody nákupu.

Správná adaptace na celosvětové dění

Valná většina z těch, kteří vyzkoušeli nový způsob nakupování (konkrétně 82 %), navíc v dotazníku uvedla, že budou takto nakupovat i po odeznění krize. Z těchto údajů lze vycítit, že by e-commerce mohl čekat skutečně znatelný růst, což by se mělo pozitivně promítnout i do hospodářských výsledků služeb typu Klarna.

Na internetu totiž v důsledku změn zapříčiněných krizí nakupují i lidé, kteří s tím nemají takovou zkušenost a pociťují jistou bariéru v placení za zboží předem. Odložená platba může být dobrým východiskem, které zajistí, že obchodník má peníze hned, ale zákazník zaplatí až v momentě, kdy mu zboží skutečně v pořádku dorazí.

Klarna_app

Foto: Klarna

Švédská Klarna je nejhodnotnější evropský fintech

Klarna na změny na trhu rychle zareagovala a k nabídce obchodníků, kteří tuto platební metodu podporují, přidala jen za první pololetí letošního roku dalších 35 tisíc partnerů, dohromady pak jde o více než 200 tisíc e-shopů, kde lze takto nakupovat. I díky tomu firmě v pololetí meziročně vyrostl obrat o 36 % na 466 milionů dolarů.

Zároveň je ale nutné podotknout, že ne vše je takto růžové. Především v důsledku zahraniční expanze a nesplacených nákupů v důsledku pandemie prohloubila Klarna během prvního letošního pololetí ztrátu na takřka 60 milionů dolarů. Dá se ale očekávat, že s odezněním hospodářských dopadů krize se výsledky firmy obrátí opět k lepšímu, protože jen nesplacené pohledávky dle Klarny vzhledem k nejistotě náhle a bezprecedentně vystřelily na dvojnásobek.

eva-hlavsova3

Přečtěte si takéPřes Cambridge a velkou americkou banku až k vlastnímu startupu. Eva Hlavsová si do puntíku plní své snyPřes Cambridge a velkou americkou banku až k vlastnímu startupu. Eva Hlavsová si do puntíku plní své sny

Výše popsaný úspěch startupu Klarna a jeho postup na pozici nejhodnotnějšího fintechu v Evropě (a čtvrtého nejhodnotnějšího na světě) je mimo jiné dobrým příslibem i pro tuzemské hráče Twisto a Mall Pay. Česká e-commerce je totiž v evropském měřítku velmi silným trhem, a pokud se těmto dvěma hráčům podaří získat si dostatek obchodníků a dlouhodobě uspokojovat své zákazníky, čekají je dobré časy. Klarna dokazuje, že společenská poptávka po odložené platbě je vysoká.

Klarna_GooglePay

Foto: Klarna

Podobně jako Twisto i Klarna má svou platební kartu. Nedávno přibyla podpora Google Pay