Český vývojářský trh čelí dumpingovým cenám velkých hráčů. Přežije, kdo nesleví ze svého standardu, říká šéf Bootiqu
Marcel Červený, CEO vývojářské společnosti Bootiq
Na tuzemském IT trhu nastala zvláštní situace. Některým firmám se dařilo nabírat nové vývojáře během koronavirové krize a těsně po ní. Některé se však musely přizpůsobit novým podmínkám a doladit náborové procesy, což ještě zkomplikovala doba dovolených. Nyní v plné síle nastupuje druhá vlna pandemie a strhl se boj na dvou frontách: o kvalitní programátory i zakázky.
V komentáři pro CzechCrunch o tom píše Marcel Červený, šéf vývojářské společnosti Bootiq, která rychle roste a pod dohledem Lukáše Nováka se chce proměnit v miliardovou IT skupinu. Proč teď český vývojářský trh čelí dumpingovým cenám a kdo nakonec celou krizi přežije v nejlepší kondici?
***
Není novinkou, že šikovných vývojářů je dlouhodobě nedostatek po celém světě, některé odhady uvádí kolem 10 milionů. Troufám si tvrdit, že se poptávka týká specialistů širokého spektra zaměření a technologií, velký nedostatek je v oblasti DevOps inženýrů a procesního consultingu. Najít šikovné konzultanty je neobyčejně složité, protože jich je málo a firmy se o ně perou. U zakázek zase vidím snahu o nabrání projektů na příští rok, a to i za cenu podsekávání cen.
Vývojáře nejen najmout, ale i udržet
Sílící poptávka po vývojářích zásadně změnila situaci v HR. U nás v Bootiqu nám na to dříve stačili dva lidé, dnes jich máme čtyřnásobek. Z HR se tak stal klíčový obor, jehož cílem již není pouze vývojáře najmout, ale rovněž je i udržet. Čili věnovat jim neustálou pozornost, dopřát jim vzdělávání, osobní rozvoj i zajímavé projekty.