Českým obcím pomůžou digitální úředníci. Vypadají jako bankomat s vlídnou lidskou tváří

Firma Born Digital rozvíjí umělou inteligenci, s níž lidé mohou na úřadech mluvit stejně jako s lidmi. A třeba založit živnost či zaplatit za psa.

Iva BrejlováIva Brejlová

umělá inteligence

Foto: Vygenerováno OpenAI DALL·E-3

Umělá inteligence by v Česku měla pomáhat řešit i úřední náležitosti

0Zobrazit komentáře

Dostat se na úřad a vyřídit si vše potřebné je pro lidi ve vzdálenějších obcích mnohdy náročné. A nejen tam, protože všichni víme, jak bývají úřady občas přeplněné a jejich zaměstnanci nestíhají. Pomoci by mohl digitální úředník, který dokáže vyřešit spoustu běžných úkonů – od úhrady poplatků za svoz odpadu či za psa přes výpisy z rejstříků až po zřízení živnosti. A to od počátečního požadavku až do jeho úplného vyřešení. Vytváří ho český startup Born Digital a už na něj dostal desítky milionů od České spořitelny a J&T.

Digitální úředník tak trochu připomíná bankomat, z obrazovky ale hledí tvář digitální persony, s níž mohou lidé vyřešit to, s čím by jinak šli za živými úředníky. Firma Born Digital, za níž stojí Tomáš Malovec a Zenon Sliwka, kombinuje řečové technologie a prvky vizuální, generativní a konverzační umělé inteligence. Stroj je jako bankomat podobně kompaktní a lze ho tak skutečně umístit jak do menších obcí, tak třeba i na úřady ve městech, kde se může ujmout vyřizování některé z agend. A tam, kde digitální persona nepomůže, přesměruje lidi na dálku ke skutečnému člověku.

Ale je to jen jedna z možností použití. Digitální persona může změnit práci v komerční sféře i ve zdravotnictví. Technologii lze využít všude, kde je potřeba interakce kontaktního centra se zákazníkem. Startup Born Digital má aktuálně přes 80 B2B klientů v sedmi státech. Uplatnění má v bankovnictví, pojišťovnictví, energetice, e-commerce nebo třeba v cestovatelském ruchu. Na digitální personu společnost přesunula větší část pozornosti nově s tím, že má v plánu expandovat na západní trhy.

A pro svůj plánovaný rozvoj právě získala velmi zajímavé spojení: mimo jiné Českou spořitelnu, která jí do zmíněných strojů připomínající bankomaty má pomoct. A tak prostřednictvím programu Seed Starter posílá investici, jež podle informací CzechCrunche dosahuje téměř 30 milionů korun. S tím, že vnímá „obrovský“ růstový potenciál. „Aktivně se podílíme na některých možnostech budoucího využití tohoto řešení i uvnitř banky,“ říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter. Banka testuje digitálního bankéře. A podpora má pomoct i škálování napříč zeměmi, v nichž působí skupina Erste.

born digital

Foto: Seed Starter

Zástupci Born Digital a jeho investorů ze Seed Starteru a J&T Ventures

Peníze mají pomoct i samotnému vývoji digitální persony. „Například v podobě digitálního úředníka, digitálního pojišťovacího poradce, lékařského asistenta a mnoha dalších. Na několika příkladech využití pracuje Born Digital společně se skupinou Erste a tím pádem dává investice od Seed Starteru smysl. Jsme přesvědčeni, že na tuto vlnu v Born Digital nasedli včas a jejich digitální persona má potenciál stát se globálním produktem,“ myslí si David Polach, principál ve fondu J&T Ventures.

Právě ten se současného investičního kola účastní a firmě posílá další desítky milionů korun. Startup Born Digital podporuje už podruhé. „V Born Digital se na AI soustředili už v době, kdy jsme investovali pre-seedové kolo,“ říká David Polach. Podle něj je pro Born Digital současná vlna velkých jazykových modelů spíš evolucí. „Spoluzakladatelé Tomáš a Zenon ukázali, že současné technologické trendy umí přetavit ve škálovatelný byznys,“ popisuje.

Digitální persona nemá nahradit člověka, ale odlehčit od manuálních a rutinních úkolů. „Práce s digitálním úředníkem je velmi intuitivní a díky vlídnému přístupu představuje pozvolný přechod k digitalizaci i pro skupinu lidí, kteří doposud preferovali kontakt se skutečným úředníkem,“ představuje si Tomáš Malovec, CEO a spoluzakladatel Born Digital.

Obdobně může projekt odlehčit od rutinních úkonů lékařům či policistům. Už teď se testuje řešení, ve kterém digitální lékařský asistent automaticky zhotoví na základě poslechu rozhovoru lékaře s pacientem jeho přepis a závěrem vygeneruje lékařskou zprávu. Cílem je minimalizace času, který lékaři tráví administrativními úkony, snížit se má průměrná délka návštěvy a zkrátit čekací doby. Jako první se do pilotního projektu zapojila Nemocnice Jihlava, řešení se ale už zkouší v dalších státních i soukromých zdravotnických zařízeních.

V České spořitelně je také testován pilotní projekt digitálního bankéře. „Hledáme místa, kde můžeme bankéřům pomoci a posunout tak služby banky ještě blíže potřebám našich klientů,“ popisuje Lukáš Pudil z České spořitelny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak už bylo řečeno, za Born Digital stojí Tomáš Malovec a Zenon Sliwka, jde o československý startup vzniklý v roce 2019 jako spin-off firmy GoodAI Marka Rosy zaměřené na vývoj umělé inteligence. Podle Malovce je současné nabírání peněz důležitým odrazovým můstkem pro investici označovanou jako Series A. V Born Digital si představují, že by ji mohli dostat v řádu 12 až 18 měsíců.

Dodavatelem technického řešení, tedy samotného „těla“ přístroje, z něhož bude digiúředník promlouvat, je právě Česká spořitelna. Ta se chce vstupem do oblasti e-governmentu aktivně podílet na procesu digitalizace veřejné sféry. Podle informací CzechCrunche by se první počítačoví byrokraté pohánění umělou inteligencí mohli v českých obcích či na úřadech začít setkávat v řádu měsíců.

Letos v květnu už Česká spořitelna představila jiný multifunkční stroj, který měl ukázat možnost výrazně posunout digitalizaci tuzemské státní správy. S představou, že by přes něj bylo možné podávat online žádosti, využívat poradenství, tisknout i skenovat dokumenty nebo třeba vyřešit průkazky do městské dopravy. V takovém řešení ale počítala s napojením na hovor s živým člověkem.

Umožňuje výplatu kdykoliv. České Advanto díky investici od bývalých podílníků PPF vstoupilo do Polska

Pár měsíců poté, co oznamoval uzavření dalšího finančního kola, startup na polském trhu odkoupil klienty tamního konkurenta.

Peter BrejčákPeter Brejčák

zakladatele-advanto_-ceo-martin-fortelny-cto-jan-kolbl-min

Foto: Advanto

Zakladatelé startupu Advanto Martin Fortelný a Jan Kölbl

0Zobrazit komentáře

Díky Advantu si může přes sedmdesát tisíc zaměstnanců firem v Česku i na Slovensku nechat vyplatit odpracovanou část své mzdy kdykoliv v měsíci podle potřeby. A další lidé teď mají začít rychle přibývat i za hranicemi. V létě startup totiž získal investici dvanáct milionů korun od dvojice teď už bývalých podílníků v PPF, což mu umožnilo odkoupit klienty od konkurenční služby v Polsku. Zakladatelé již teď pokukují také po Německu a Rumunsku.

Model takzvané „výplaty kdykoliv“ od Advanta aktuálně využívá přes sedmdesát firem, mezi nimiž jsou například Lagardère, Notino či Linet. Od svého založení v roce 2020 startup od investorů ve třech kolech nabral dohromady 35 milionů korun, naposledy během letošního léta, kdy do něj 12 milionů vložilo manažerské duo Jean-Pascal Duvieusart a Ladislav Bartoníček jen pár dnů předtím, než finanční skupina PPF oznámila, že jejich podíly byly vykoupeny.

Advantu ale tato finanční injekce pomohla dosáhnout zásadního cíle. V Polsku odkoupilo klienty společnosti Symmetrical, jež na tamním trhu působila ve stejném oboru. Transakce měla být konstruována na výkonnostní bázi, to znamená, že Advanto zaplatí pouze za úspěšně převedené klienty. Na kolik takový obchod vyšel, firma nekomentuje i z toho důvodu, že konečná částka kvůli tomu zatím není zřejmá.

Nejde ale o klasickou akvizici celé firmy. „Jako řada technologických společností v posledních měsících se v Symmetricalu rozhodli zaměřit svou pozornost na vývoj jediného produktu, kterým je mzdový systém, což je sám o sobě komplikovaný produkt. Platformu pro výplatu kdykoliv, která v sobě nutně nese také prvky fintechu jako regulace, kapitál a platební infrastruktura, se rozhodli nechat na nás, protože to je byznys a technologie, kterou my v Advantu umíme velmi dobře,“ komentuje pro CzechCrunch Martin Fortelný.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Fortelný startup spoluzakládal s Janem Kölblem na začátku roku 2020, polský Symmetrical na tamním trhu působil o rok déle a obsluhoval desítky zaměstnavatelů s tisíci zaměstnanci. Podle podnikatelské dvojice je díky akvizici Advanto aktuálně největším poskytovatelem služby výplat kdykoliv v regionu střední a východní Evropy.

V nadcházejících letech hodlá do rozvoje v Polsku investovat desítky milionů. „Polsko zažívalo dlouhou éru nepříliš regulovaných a drahých nebankovních úvěrů. Miliony lidí se kvůli tomu dostaly do finančních potíží. My chceme dát polským zaměstnancům prostřednictvím jejich zaměstnavatelů etický a levný způsob toho, jak vyřešit nenadálé výdaje,“ říká Fortelný.

Dodává ale, že pouhé Polsko ambice Advanta rozhodně přesahují. „Byť je pro nás Polsko čtyřnásobný trh oproti Česku, tak stále máme v plánu vstoupit do Německa a pokukujeme i po Rumunsku. Chceme se stát největším poskytovatelem výplaty kdykoliv v kontinentální Evropě,“ dodává Fortelný.