Čeští a slovenští vědci umí využít AI k umělému početí. Teď mají i peníze, aby projekt převedli do praxe

Technologický startup Fetus tvrdí, že dokáže vybrat nejlepší embryo a i tím významně zvýšit úspěšnost umělého oplodnění.

Iva BrejlováIva Brejlová

Ondřej Slabý

Foto: MU

Ondřej Slabý, přednosta Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity

0Zobrazit komentáře

Kolem 48 milionů párů po celém světě postihuje neplodnost. Ten nejúčinnější způsob, jakým se aktuálně řeší, je asistovaná reprodukce. Jenže i u té se úspěšnost zastavuje někde kolem 32 procent. Tedy ani ne u každé třetí ženy, která podstoupí takzvané IVF, skončí zákrok těhotenstvím. Odborníci z univerzit v Bratislavě, Košicích a Brně věří, že přišli na to, jak tato procenta zvýšit. A důvěru mají i od holdingové skupiny Faba.

Ta za 441 tisíc eur, tedy v přepočtu téměř 10,5 milionu korun, převedla práva duševního vlastnictví do nově vzniklého startupu Fetus. Ten pokračuje dále s vědeckými týmy Masarykovy univerzity v Brně, Univerzity Komenského v Bratislavě a Šafárikovy univerzity v Košicích. Cílem je dostat nápad na vylepšené umělé oplodnění do praxe a komercializovat ho.

Zjednodušeně řečeno umí biotechnologický projekt vybrat to nejlepší embryo a tu nejvhodnější dobu na jeho usídlení. K tomu mu pomáhá umělá inteligence v kombinaci s biomedicínou. Test z krve určí připravenost žen na zákrok, stav embryí tým pozná, aniž by zasahoval přímo do nich – stačí mu totiž tekutina, ve které buňky rostly.

Na takzvanou technologii IVF embryo transferů má startup podanou patentovou přihlášku, byznysplán s obchodním modelem je připravený. Na konci pátého roku fungování by měla předpokládaná EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) činit 6,7 milionu eur s kumulativním ziskem devět milionů eur.

Podle analýzy z průzkumu trhu a byznys plánu, se kterým Fetus počítá, bude mít do čtyř let valuační hodnotu 100 milionů eur. „Pohybujeme se na trhu, který meziročně roste o 20 až 30 procent,“ předpokládá Robert Flocius, CEO skupiny Faba.

Biomedicína pro všechny

Pokud vše půjde podle plánu, během jednoho a půl roku až dvou let by mohl být test dostupný pro pacientky. O kolik takový projekt zvedne úspěšnost asistované reprodukce, to zatím odborníci nechtějí odhadovat. Hovoří ale o významné změně.

„Vstupem do tohoto projektu chceme celosvětově snížit počet nechtěných potratů a zvýšit šanci budoucím rodinám, které se chtějí rozrůst o zdravého potomka. Celkový proces léčby neplodnosti je velmi náročný na psychiku a při prvním nevydařeném transferu má neúspěch velké nežádoucí dopady na případné další pokusy,“ popisuje Flocius.

„Věřím, že kombinace molekulárních metod a využití umělé inteligence v biomedicíně dokáže přinést lepší zdravotní péči a vyšší kvalitu života nejen pro mnohé neplodné páry, ale i pro nás všechny,“ dodává Katarína Šoltys z Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.

V Brně využili svoji expertízu na analýzy molekul, které umělá inteligence používá jako takzvané markery. Právě podle nich jde odhadnout úspěšnost IVF. „Podíleli jsme se rovněž na realizaci vlastních sekvenačních analýz a experimentálním designu s cílem posunout technologii z úrovně experimentu směrem k možnému aplikačnímu využití, říká Ondřej Slabý ze Středoevropského výzkumného institutu (CEITEC) a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Technologie IVF embryo transferů poprvé zaujala veřejnost na Transfera Technology Day 2020, následně získala v roce 2021 slovenskou Cenu za transfer technologií v kategorii Inovace. Fetus má pomoct dostat ji na globální trh pomocí spolupráce s IVF klinikami, které podle předpokladů zařadí službu jako příplatkovou do svého portfolia možností, jak zvýšit šanci uchycení embrya.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym