Čeští architekti zvítězili v Bulharsku. V Sofii postaví elegantní lávku, kvůli níž nepadnou stromy

Most se zvedá a šplhá nad koruny stromů i rušnou silnici. Lávka pro pěší a cyklisty má zvýšit počet chodců a zajistit snadný přístup k zeleni.

Eliška NováEliška Nová

Lávka v Sofii

Foto: Boele Architects

Budoucí lávka v Sofii

0Zobrazit komentáře

Podobně jako pražské Vrchlického sady u Hlavního nádraží přeťala magistrála, běží rušná silnice i skrze Jižní park v Sofii. Nově jej překlene lávka, která je vkladem do bulharského hlavního města od českých architektů ze studia Boele Architects.

Lávka má sloužit pěším a cyklistům a její konstrukce se snaží vyhnout stromům v parku, aby se nemusely kácet a dopad na zeleň byl minimální. „Elegantní křivka mostu se pohodlně zvedá a šplhá nad koruny stromů a rušnou silnici a stejně tak plynule dosedá mezi stromy v druhé části tohoto parku,“ popisují architekti, kteří uspěli v mezinárodní soutěži, jíž pořádala Sofie.

Přemostění je z lepených dřevěných profilů. Ty autoři zvolili proto, že jejich instalace nevyžaduje těžkou techniku, která by představovala velký zásah v místě, které je v chráněné zóně města. Lávka bude dlouhá tři sta metrů.

lavka-v-sofii

Foto: Boele Architects

Lávku na vrhli Boele Architects

Jedním z cílů nové spojnice je zvýšit počet chodců a zajistit obyvatelům hlavního města přístup k zeleným částem metropole. Území pod lávkou je velké asi 45 hektarů a vede po obou stranách ulice Bjala Čerkva. Přetíná také řeku Perlovska.

Porota ocenila jednoduchost návrhu, jeho efektivitu i to, že neruší okolí. „Je velmi dobře zakomponován kolem řeky a umožňuje nejen přechod, ale vytváří nový zážitek ve městě. Tímto návrhem se Sofie dostala na stejnou úroveň řešení veřejného prostoru jako Kodaň, Curych a další,“ komentoval výběr vítěze architekt Milotin Folic, který usedl v porotě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celková hodnota zakázky je sedm milionů eur, tedy přes 170 milionů korun. Kromě výstavby samotné lávky by zároveň mělo dojít také k úpravám veřejných prostranství okolo, tedy především parku. Stavět by se mohlo začít na konci roku 2023.

Boele architekti mají kromě české metropole zastoupení také v Londýně. Obohatit by měli rovněž Prahu. Ateliér uspěl v mezinárodní soutěži na lanovku mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi – a to ve spolupráci s William Mathews Associates a Expedition Engineering.

lavka-v-sofii-3

Foto: Boele Architects

Lávka bude sloužit pěším i cyklistům

lavka-v-sofii-1

Foto: Boele Architects

Dlouhá bude tři sta metrů

Čech vymyslel střechu jako z bradavické jídelny. Zvenku vypadá klasicky, zevnitř je ale průhledná

Čáry máry fuk – a je vidět ven. Unikátní transparentní střecha ale umí mnohem víc než jen propouštět světlo. V létě chladí, v zimě izoluje.

Eliška NováEliška Nová

nebesys-litomysl

Foto: Nebesys.com

Zvenčí střecha, zevnitř průhledné sklo. Unikátní krytinu už mají v Litomyšli

0Zobrazit komentáře

Představte si, že sedíte v obýváku podkrovního bytu a místo zkosené stěny nad hlavou máte výhled ven, jako když se díváte přes sklo. Není přitom potřeba si svlékat špinavé tepláky nebo se vlastně oblékat vůbec. Zvenku totiž nikdo nic nevidí. Jen střechu. Kouzlo? Ne, jde o důmyslný český vynález.

Přemysl Kokeš totiž vyvinul speciální střešní krytinu, která má přesně tyto vlastnosti. Říká jí Nebesys. „Je to systém, který ukazuje nebe,“ říká Kokeš, který pracuje jako architekt. Jeho princip je podle něj jednoduchý.

„Na krov je za pomoci speciálních, námi vyvinutých profilů osazeno sklo podobně jako na zimní zahradě nebo na skleněném mrakodrapu. Nad sklem jsou ale ukotveny latě, které nesou naše magické tašky. Ty jsou z perforovaného plechu, který je tvarován a barven podle skutečných keramických nebo jiných střešních krytin,“ popisuje Kokeš.

Architekt přitom na začátku nepřemýšlel, že by chtěl vytvořit něco, co je tak trochu jako z jiného světa. Snažil se vyřešit problém. Na jedné straně stál klient, který chtěl využít podkroví a dostat to něj světlo, na té druhé odbor památkové péče, který chtěl zase chránit střešní krajinu. „Rozumím oběma stranám, asi i proto jsem našel řešení neslučitelného. Primárně jsem ale musel změnit uvažování a nechtít skleněné tašky,“ dodává.

Nebesys Litomyšl

Foto: Nebesys.com

První taková střecha vznikla v Litomyšli

Zvnějšku je podle Kokeše systém skutečně k nepoznání, uvnitř pak nabízí zvláštní výhled. Připomíná to, jako by se člověk díval na svět zpod závoje. Když je taška výrazně tvarovaná, je to pak prý hodně zvláštní vnímání reality.

„Co se prostupu světla týče, ten je bezkonkurenční. Využíváme k osvětlení takzvaného oblohového jasu, ale i pokud svítí do interiéru kolmo na střechu slunce, proniká dovnitř jen 25 procent přímého slunečního svitu. Osvětlení místnosti je tak velmi rovnoměrné,“ přibližuje architekt. Průhledné tašky se i proto hodí nejen do bytů, ale například i do kanceláří nebo učeben.

Výsledkem je tedy odvěký sen – vidět a být neviděn, stejně jako když kráčíte v kouzelném neviditelném plášti Harryho Pottera, z jehož světa jakoby nová střešní krytina ostatně vypadla. Kokeš ale navrhl mnohem víc. Celý systém je totiž významně ekologický, a to proto, že v létě, kdy svítí slunce zplna, stíní a chladí. V zimě, kdy je potřeba omezit tepelné ztráty, zase izoluje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Stínění je největší výhodou našeho systému. Díky němu může být plocha velká a zároveň není zatížena prostupem sálavého tepla. Stíníme sedmdesát pět až sto procent přímého slunečního svitu podle pozice slunce na obloze a podle orientace a sklonu střechy. Samozřejmě ale zůstává prostý průchod tepla přes skleněnou konstrukci,“ vysvětluje Kokeš.

S chlazením se to má zase tak, že systém zachycuje dešťovou vodu, kterou se polévá skleněná konstrukce. Střecha se tak ochlazuje odparem. Podle Kokeše plní podobnou funkci jako strom nebo les.

„Díky taškám stíníme podobnou měrou, jako to vymyslela příroda. A díky latím chladíme a odpařujeme vlhkost podobně, jako je to dáno stromům,“ líčí architekt, podle kterého systém zadržuje vodu v krajině, jen jde o krajinu městskou.

Nebesys Litomyšl

Foto: Nebesys.com

Takhle vypadá dům v Litomyšli zvenku

Zajímavostí je, že poprvé tento systém Kokeš využil pro dům v Litomyšli. A to už před jedenácti lety. Systém přitom během této doby podle něj neutrpěl žádnou úhonu.

„Žádné degradace na něm patrné nejsou. A to ho nikdo ani neudržoval. Pokud se tedy ptáte na trvanlivost, říkám jedenáct let. Teď už to ale vlastně bude dvanáct. Ale vážně, vzhledem k použitým materiálům je životnost určitě padesát let a více. Limity nejsou v konstrukci, ale v materiálech, které jsou běžné. Jde o sklo, hliník nebo lak,“ uvádí architekt.

Druhý dům s průhlednými taškami, které se zvenčí tváří jako střecha, je v Mikulově, konkrétně na střeše hotelu Desatero, kde se testuje od roku 2019.

Produkt si vyžaduje speciální montáž. Cílem je zachovat viditelný krov, nad něj se instalují profily a skla. Vzhledem k tomu, že krovy bývají křivé, zkroucené či prohnuté, zaměřují se 3D skenerem. Pokaždé je tak podle Kokeše potřeba speciální střechu dopodrobna vyprojektovat.

Pak jde o výměnu celého pláště, který může být nejen transparentní, ale i neprůhledný. Ten má jeden efekt navíc. Umožňuje pomocí vody nejen chladit povrch domu, ale vodu také ohřívat.

Systém se dá instalovat rovněž bez skla. To znamená, že skrze krytinu prší a proniká vzduch. Ideální je toto využití pro terasu nebo střešní zahradu.

nebesys

Foto: Nebesys.com

Nebesys z interiéru

Unikátní střešní systém může mít podle Kokeše rovněž vliv na podobu měst a stavění na zelené louce. „Ve městech by se mohlo díky tomu vytvořit více domů na střechách těch stávajících, což povede k tomu, že nebudete stavět ve volné krajině,“ míní architekt.

Zájemců o to všechno je podle něj mnoho. Poptávka po průhledné střešní krytině je v Řecku, Chorvatsku, Španělsku, dokonce i v Japonsku. Příští rok se chce ale Kokeš zaměřit na klienty z Česka a Slovenska a stabilizovat firmu, která se jmenuje po střešní krytině, tedy Nebesys.

Ta je podle Kokeše dávným snem stavitelů o průhledných stavbách, které zachovávají svůj vnější tvar, barvu i strukturu. Může jít o bradavickou jídelnu, stejně jako o zámek v oblacích. „Ten pocit pod střechou Nebesys je jako by se vám otevíral horizont, jako byste byli venku. Zvykli jsme si na stropy, ale bez nich je interiér vzdušnější,“ říká Kokeš.

Nebesys Mikulov

Foto: Nebesys.com

Od ostatních střech je ta průhledná k nerozeznání