Čeští Genesis Capital vstupují do místní firmy, která tvořila efekty pro Stranger Things

Studio PFX se sídlem v Praze řeší vedle vizuálních efektů reklamu, animaci i postprodukci a spolupracuje s Netflixem i HBO. S investicí má vyrůst.

Iva BrejlováIva Brejlová

STRANGER THINGS (2022)

Foto: Netflix

Millie Bobby Brown jako Jedenáctka v seriálu Stranger Things

0Zobrazit komentáře

V Česku má vzniknout přední postprodukční studio ve střední a východní Evropě – alespoň podle představ domácího fondu Genesis Capital, který právě vstupuje do studia PFX. Jde o firmu, která jen co se týče vizuálních efektů, spolupracovala na seriálu Stranger Things, na českých filmových hitech Jan Žižka a Zátopek a mezi její poslední projekty patří nejnovější film Ridleyho Scotta Napoleon. Kromě Netflixu, jenž stojí za Stranger Things, její služby využívá i HBO nebo Apple TV.

Kolik peněz Genesis do společnosti investuje, firmy neříkají. Genesis Private Equity Fund IV, private equity fond společnosti Genesis Capital, však měl ve společnosti získat významný podíl. Na svých stránkách zmiňuje, že fond o velikosti 150 milionů eur má obvyklou velikost investice mezi pěti a dvaceti miliony eur.

„Investice do PFX je vyvrcholením našeho dosavadního úsilí najít ideální platformu pro vstup do tohoto dynamického odvětví,“ říká Martin Viliš, partner v Genesis Capital Equity. Uvádí, že fond našel v zakladatelích vysoce zkušené a pro rozvoj nadšené partnery.

„Společně jsme se domluvili na urychlení růstu společnosti prostřednictvím kapitálové injekce, která podpoří její další rozvoj jak organicky, tak prostřednictvím strategických akvizic,“ dodává. Pro PFX pak má jít o důležitý milník, uvádí Jiří Mika, generální ředitel společnosti. „Umožní nám rozšířit naše výrobní kapacity, investovat do technologického rozvoje a nadále poskytovat špičkové služby našim klientům,“ plánuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Studio PFX bylo založeno v roce 2012, o pět let později koupilo barrandovské studio Cinepost, pak ještě holešovické Spoon. Zaměstnává víc než 160 lidí a do jeho mezinárodního portfolia klientů patří například HBO, Disney, Netflix, AppleTV a další hlavní hráči Hollywoodu.

Divize animace PFX momentálně produkuje tři animované celovečerní filmy pro lokální a mezinárodní distribuci. Postprodukční studio pracuje na místních i mezinárodních hitech i nezávislých filmech. Reklamní tým spolupracuje s klienty jako Jeep, Chrysler, T-Mobile nebo třeba Intel.

Z Prahy řízený Genesis Capital se řadí k výrazným firmám v private equity investování, nabízí financování růstu a rozvoje malým a středním společnostem ve střední Evropě. Funguje od roku 1999 a od té doby organizace poskytla poradenství šesti private equity fondům s celkovým objemem přesahujícím 350 milionů eur. Tyto fondy již podpořily více než 60 firem. Aktuálně fondy Genesis spravují investice například ve firmách Hecht Motors, XBS Group, Tronic/Datart nebo Home Care Promedica.

ČEZ vydělává obrovské peníze, ale ne díky skvělým manažerům. Není to jejich zásluha, říká Šnobr

Odborník na energetiku, investor blízký finanční skupině J&T a podnikatel Michal Šnobr byl hostem podcastu Vojty Žižky.

michal-snobr-boxed2

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Investor Michal Šnobr

0Zobrazit komentáře

Na investicích do akcií ČEZ pomohl Michal Šnobr náramně zbohatnout řadě lidí – jen finanční skupina J&T v čele s Patrikem Tkáčem si díky jeho sázce přišla minimálně na pět miliard korun. V ČEZu se Šnobrem dodnes drží podíl a on se postupně stal zatvrzelým kritikem toho, jak polostátní firma funguje. „ČEZ je obrovská firma s obrovským vlivem, která vydělává obrovské peníze,“ říká v podcastu Vojty Žižky.

Jenže právě enormní vliv, který ČEZ ve společnosti má, je tím, co Michala Šnobra rozčiluje. Politici, a dokonce i policie se firmy a jejích šéfů podle něj bojí: „Byla řada průšvihů, ale nikdy za ně nikdo nenesl odpovědnost.“ Připomíná například neúspěšné investice v jihovýchodní Evropě či v Turecku, neprůhledný prodej strategické společnosti I&C Energo nebo problémy s přelicencováním jaderné elektrárny v Dukovanech.

Potíž je podle Šnobra v tom, že ČEZ sponzoruje kulturu, sport, neziskové organizace nebo dětská hřiště a nejspíš dokáže finančně podporovat i spolky a projekty blízké politickým stranám, takže se mu jen tak někdo neodváží vzepřít. Zároveň vládní politici, kteří mají teoreticky vliv na to, kdo firmu povede, prý nerozumí energetice a manažeři společnosti si je nakonec postupně zpracují.

„Takhle to v České republice funguje dlouhodobě,“ uvedl u Vojty Žižky byznysmen, který s J&T nadále kontroluje zhruba procento akcií ČEZu.

Stát má v ČEZu podíl 70 procent, zbytek drží minoritní akcionáři částečně velké investiční fondy, částečně drobní investoři, třeba ještě z dob kuponové privatizace. Paradoxem podle Šnobra je, že stát má sice 70 procent akcií, ale zároveň vykonává stoprocentní kontrolu nad dozorčí radou, která pak volí management. Dlouholetým šéfem ČEZu je Daniel Beneš, který ve funkci nahradil Martina Romana v roce 2011.

To, že ČEZ vydělává desítky miliard, které pak z velké části končí ve státní kase, není ale podle Šnobra zásluhou jeho vedení, nýbrž podmínek na trhu: „Zásadní pravidla se netvoří v Praze, ale v Berlíně nebo v Bruselu.“

V podcastu Vojty Žižky ale došlo i na jiná témata než jen na ČEZ. Michal Šnobr je také vášnivým sběratelem stavebnic LEGO, patří mu několik rekreačních resortů v Krkonoších či na Šumavě a je nadále aktivní spolu s J&T i na akciových trzích.

Celý rozhovor s Michalem Šnobrem si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky. Uslyšíte v něm například také:

  • Jak se podle Michala Šnobra bude vyvíjet cena akcií ČEZu v blízké době?
  • Jak se bude vyvíjet cena elektřiny?
  • Jak investuje do stavebnic LEGO?
  • Jak vnímá investiční neúspěch se vstupem do firmy Venator?