Čeští lékaři vyzkoušeli virtuální realitu u pacientů s popáleninami. Bolest snížila až o 40 procent
Češi jako první ověřili hypotézu, že by u popálenin mohla virtuální realita pomoci. Od bolesti ulevilo krmení zvěře a házení sněhových koulí.
Mozek je mocný čaroděj a lékaři si toho jsou vědomi. Snaží se ho proto různými způsoby přesvědčit, aby se soustředil na něco jiného než na bolest. Cesty jsou různé, velice účinnou, zdá se, je i virtuální realita. Lékaři ji nyní vyzkoušeli u pacientů, kteří prožívají patrně jednu z největších bolestí – v oddělení popálenin.
Skupina českých lékařů se snaží přijít na to, jak pacientům s popáleninami snížit bolest, už od roku 2020. Ukázalo se, že by s tím mohla pomoci právě virtuální realita, a tak se začala vyvíjet speciální aplikace. Dostala jméno Cold River a pacienti ji nyní otestovali v momentě, kdy jim lékaři vyměňovali obvazy.
Výzkumníci účastníky studie rozdělili na dvě skupiny. „S ohledem na experimentální design mohli pacienti v kontrolní skupině vidět pouze statické obrázky zasněžené krajiny. V experimentální skupině zažili plavbu lodičkou v zasněžené krajině s možností interagovat s okolím,“ popsal pro CzechCrunch hlavní řešitel projektu Martin Zielina, který působí na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Druhá skupina tak mohla například krmit zvířata nebo házet koule po sněhulácích.
Za novým pomocníkem ve zvládání bolesti, ale například také traumatu, stojí hned několik pracovišť. Kromě 2. lékařské fakulty je to také Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci a společnost Space, což je firma zabývající se moderními technologiemi. To všechno podpořila také Technologická agentura ČR, která do výzkumu dala 10,8 milionu korun.