Čeští právničtí žraloci jsou známí v celé Evropě. Teď chtějí zlepšit digitální dovednosti firem
Našlápnuto máme, věří zakladatelé platformy ze Sense4code. Do pěti let má mít jejich projekt obrat čtvrt miliardy. Pomůžou jim právníci z LitFin.
Vzdělávání zaměstnanců v digitálním prostředí roste především po covidu raketovým tempem, hlásí tuzemská platforma Sense4code. Ta vyvíjí na míru dalším společnostem software, ale jen na něm nestojí. Naopak s tím, jak se zraky zaměstnavatelů začaly otáčet ke vzdělávání na dálku, věří, že je to přesně ten prostor, kde v budoucnu může ještě závratně růst. A jít s ním za hranice Česka. S tím jí teď má pomoct investice od firmy, za kterou stojí zakladatelé úspěšné právnické platformy LitFin.
Tržby firmy Sense4code činily minulý rok zhruba 26 milionů korun, ale i to je pro ni málo. Do pěti let tu plánují obrat na hranici čtvrt miliardy. Věří totiž, že s tím, jak firmy ve velkém začaly využívat možností digitálního vzdělávání svých zaměstnanců, ten prostor už neopustí. Naopak se podle nich ještě nafoukne.
Služby e-learningové platformy, která získala jméno Scormium, začaly využívat korporace typu Asahi, která v České republice vlastní Plzeňský Prazdroj, LMC, která provozuje portály jobs.cz nebo seduo.cz, nebo třeba francouzský sportovní gigant Decathlon.
„Zákaznické vzdělávání roste tempem 220 až 240 procent ročně a předpokládá se, že v roce 2025 bude mít hodnotu několika miliard dolarů,“ počítá Roman Sýkora, jeden ze zakladatelů Sense4code. Spolu s druhým spoluzakladatelem, Jánem Hudcem, má sebevědomé ambice. Věří, že si zmíněnou čtvrtmiliardu ukousnou s týmem i v cizině – tedy že dokážou Scormium posunout za české hranice. Právě s tím, aby se vše podle plánovaných počtů podařilo, má pomoct nová investice.
S ní tým hodlá posunout nástroj pro správu e-learningových kurzů nebo jejich vytváření do budoucnosti. „Tam, kde se středobodem kurzů stává samotný člověk, jeho plány na rozvoj a jejich vyhodnocování, posuzování nákladů a v neposlední řadě benchmark v rámci jednotlivých holdingových korporací,“ vysvětluje Sýkora
Konkrétní podobu a výši investice partneři zmiňovat nechtějí, celková částka se má nicméně pohybovat až v nižších desítkách milionů korun. Podle obchodního rejstříku za ně investor Affinity Capital v Sense4Code získává 30procentní podíl.
Chceme světovou společnost, nic míň
Jan Eisenreich, Maroš Kravec a Ondřej Tyleček je trojice právníků, kteří spoluvlastní společnost LitFin. Tedy jednu z největších firem zabývajících se financováním soudních sporů v Evropě, jež řeší „tradiční“ kartelové spory, ale zaměřuje se i na ty technologické. Třeba žaloby proti gigantům typu Google a Apple, kde poškozené spojují do hromadné akce, a dokážou tak soud přesvědčit o tom, aby vynutil i na obrovské firmě finanční náhradu a směřoval ji malým poškozeným.
LitFin svůj byznys buduje na tom, že uhradí veškeré náklady žalobce související s daným sporem výměnou za podíl z vysouzené či smírně dohodnuté částky, ovšem jen za předpokladu úspěchu v dané věci.
Eisenreich, Kravec a Tyleček jsou zároveň trojice, která stojí právě za společností Affinity Capital. „Může se zdát, že přicházíme z kompletně odlišného prostředí, ale díky aktivní spolupráci s Pale Fire Capital, která je v LitFin minoritním akcionářem, přicházíme s firmami z oblasti IT a e-commerce do styku poměrně pravidelně,“ říká ke spojení se Sense4code Tyleček.