Čeští sportovci dnes letí na olympiádu. Úřad pro kyberbezpečnost jim doporučuje změnit hesla na telefonech

Filip HouskaFilip Houska

cesti-bobiste-peking-2022

Foto: Ondřej Hnilica/ČOV

Na olympiádu v Pekingu míří i čeští bobisté

0Zobrazit komentáře

Zimní olympijské hry v Pekingu jsou na spadnutí. Vedle příprav sportovců se ale napříč řadou zemí řeší i to, jak by se měly výpravy v Číně chránit před případným zneužitím osobních dat, která mají sportovci i členové výborů (nejen) ve svých telefonech. A zabývá se tím i Česko – Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenské zpravodajství proto vydaly speciální manuál, kterým by se měli řídit.

Úřady pro účastníky olympijských her vydaly dvoustránkový manuál, který čítá celkem deset bodů. Objevuje se v něm i doporučení, aby delegace chránila svá elektronická zařízení novými hesly nebo využívala aplikace se šifrováním. Český olympijský výbor pro ČTK uvedl, že materiál obdržel dnes, kdy větší část nominovaných českých sportovců odlétá.

Nový bezpečnostní manuál nese název Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí a jedním z jeho cílů je přiblížení základů kybernetické bezpečnosti českým sportovcům, kteří budou na olympiádě v Pekingu soutěžit, i veřejnosti. Zároveň radí, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v zahraničí bezpečnější.

Čtyři z celkových deseti bodů se věnují přípravě před cestou, šest zbývajících pak tomu, jak dodržovat kyberbezpečnost během cesty. Cestovatel by měl například do zahraničí vyrazit ideálně s „čistými“ zařízeními určenými pro konkrétní cestu, která neobsahují žádná osobní data či důležité uživatelské účty.

Spolu s tím by měl svá zařízení chránit novými a unikátními hesly a během samotné cesty by měl například využívat aplikace se šifrováním a nepřipojovat se na veřejné sítě Wi-Fi. Materiál se zmiňuje také o nebezpečí, které se skrývá ve stahování neznámých či zranitelných aplikací. Mezi ně patří i oficiální a povinná aplikace olympijských her v Pekingu – My 2022.

„Kdybych tu aplikaci neměl, tak tady nejsem. Na ní se vyplňuje třeba i zdravotní stav,“ zmínil šéf české olympijské mise Martin Doktor, který už v Pekingu je. Upozornil, že bez zmíněné aplikace se do dějiště her nikdo ze sportovců, členů realizačních týmů, zástupců médií a dalších zainteresovaných osob nedostane.

nukib-1

Foto: CzechCrunch

Část doporučení pro olympijskou výpravu do Pekingu

Osobně se ale v Číně pod dohledem necítí. „Ne, já ten pocit nemám. Tady to ani nejde, jsme v uzavřeném prostoru. Doopravdy nemám pocit, že mě někdo sleduje. Za mě se cítím jako na každých jiných hrách, kde začátek trávíme v uzavřeném prostoru. Tady je to víc znatelné, nemůžeme jít ani nikam do města nakoupit,“ popsal Doktor.

Je však nutné podotknout, že doporučení není pro české olympioniky nijak závazné, materiál jim pak měl včas distribuovat olympijský výbor. „Manuál jsme dostali dnes a sportovcům jej rozešleme,“ zmínila ředitelka komunikace ČOV Barbora Žehanová. „Na základě informací, které se objevily minulý týden, jsme požádali o součinnost Vojenské zpravodajství a obrátil se na nás i NÚKIB,“ dodala.

Kybernetické bezpečnosti se věnovaly i další země

Kyberbezpečnost před startem olympijských her v Pekingu (a během nich) řešily i jiné státy, především pak v souvislosti se zmíněnou aplikací My 2022. Varovali před ní například kanadští vědci, podle kterých není bezpečná. Tým z univerzity v Torontu přišel s tím, že aplikace má vážné bezpečnostní nedostatky a citlivé údaje mohou snadno uniknout. Aplikace totiž podle nich může v určitých situacích odeslat citlivá data bez vědomí uživatele.

Slovenský Národní bezpečnostní úřad zase doporučil, aby si účastníci olympiády z bezpečnostních důvodů s sebou nebrali osobní elektroniku. Doporučil obstarat si dočasné elektronické zařízení včetně SIM karet. Během pobytu v Číně pak úřad naopak nedoporučil instalovat do zařízení žádné aplikace či software. Po návratu z Číny by se pak účastníci olympiády měli zařízení zbavit nebo alespoň přeinstalovat celý operační systém.

S přispěním ČTK.