Čeští vědci hlásí průlom v léčbě opičích neštovic, pomůže vytvořit zcela novou skupinu antivirotik
Zmíněné onemocnění loni dostalo asi 90 tisíc lidí, z větší části v zemích, kde se historicky nevyskytovalo. Imunní je proti němu jen část populace.
Loňské léto bylo po covidových letech první, kdy se věci začaly vracet do normálu. Jenže na chvíli to vypadalo, že lidstvo obratem skočí do další pandemie, tentokrát onemocnění zvaného opičí neštovice. Zejména v třetím kvartálu roku se jím nakazily po celém světě desítky tisíc lidí a dostalo se i do Česka. Světová zdravotnická organizace vydala tehdy i nejvyšší stupeň varování – zejména proto, že opičí neštovice se šířily zeměmi, kde do té doby nikdy nebyly.
Virus naštěstí zůstal jen přechodnou záležitostí a největší nebezpečí pominulo, ovšem ve vědeckých kuloárech téma žilo dál. Do výzkumu se pustily týmy ze špičkového českého Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. A mají výsledky.
Skupiny vedené doktory Evženem Bouřou a Radimem Nenckou totiž rozluštily strukturu bílkoviny zvané metyltransferáza, kvůli níž vir uniká lidské imunitě a přenáší nemoc. Na základě tohoto objevu pak připravily látky, které dokážou její funkci zablokovat. Vědci tak učinili první krok k vytvoření zcela nové skupiny antivirotik – nejen těch, která by mohla bojovat proti opičím neštovicím.
Virus opičích neštovic se rozmnožuje v hostitelské buňce. Ta se napadení zvenku brání a aby to dokázala, potřebuje rozpoznat, které molekuly RNA jsou její vlastní a které ne. „Domácí molekuly RNA nesou kvůli snadnějšímu rozlišení speciální značku, tzv. čepičku. Neoznačená molekula spustí v infikovaných buňkách vrozenou protivirovou imunitu. Jenže virus se snaží lidský organismus oklamat tím, že na svoji RNA taky přidává čepičku,“ vysvětluje Evžen Bouřa.
Čepičky virového a domácího RNA jsou identické, a proto si s nimi tělo neví rady. Jak Bouřa vysvětlil v pátek pro Český rozhlas Plus, jeho tým objevil způsob, jak nahradit klíčovou součást molekuly této čepičky – látku zvanou metyl – jinou látkou. Tím v podstatě zabrání, aby si ji mohla virová RNA nasadit. Ačkoliv tak virus vstoupí do hostitelské buňky a začne se množit, lidský imunitní systém ho díky absenci čepičky dokáže identifikovat a zničit.