Čeští vědci odkryli tajemství ukrytá ve včelím úlu. Královnu sledovali pomocí robotů a umělé inteligence
Vědci z ČVUT pozorovali každý krok včelí královny, a tak získali obrovské množství dat o jejím chování, i chování celého včelstva.
Včelí úl je neuvěřitelný svět plný neúnavné píle desítek tisíc poddaných sloužících jediné vládkyni. Právě na včelí královnu se zaměřili vědci z ČVUT, kteří s pomocí robota poháněného umělou inteligencí zblízka pozorovali její chování a interakce s ostatními členy včelstva. Přitom odkryli některé zajímavosti, jako třeba kde a jak dlouho královna nejraději odpočívá či kolik vajíček naklade v doznívající včelí sezóně.
Co všechno se odehrává mezi jednotlivými rámky včelích úlů? V některých otázkách nemají včelaři ani vědci dodnes zcela jasno. Včely tak umí i dnes překvapit. Ty nejnovější poznatky o jejich chování byly popsány českými vědci v prestižním vědeckém časopise Science Robotics. Výzkum pracovníků Centra umělé inteligence FEL ČVUT se dokonce dostal až na titulní stránku tohoto periodika.
Čeští vědci spolu s kolegy z Rakouska, Velké Británie a Turecka vyvinuli technologii pro výzkum chování hmyzu za pomoci autonomních robotů. Na univerzitě ve Štýrském Hradci monitorovali s pomocí robotického kamerového systému plně funkční pozorovací úl. Jedná se o vůbec první takto přesný, dlouhodobý a nepřetržitý sběr dat o včelstvu.
Dohromady vědci vygenerovali data o objemu 1 400 GB, čítající přes 100 milionů snímků královny a jejích interakcí s dělnicemi. Robotické systémy dokázaly v reálném čase snímky analyzovat a na základě toho měřit celou řadu veličin týkajících se činnosti samotné královny a kondice celého včelstva.
Královnu přitom neustále kontrolovaly dvě mobilní kamerové hlavy, které měly své čočky neustále upřené na speciální značku na královniných zádech. V momentě, kdy se královna pohybovala po plástvích, kamery se daly do pohybu s ní. Využívaly přitom infračervené světlo, které včely nevidí, a byly tak co nejméně rušeny.