Čeští VRgineers představují novou verzi svých VR brýlí, které mají patentované čočky pro lepší zážitek
Už v létě, kdy česká společnost VRgineers představila nové brýle XTAL, šlo o jediné dostupné brýle pro virtuální realitu na světě, které měly horizontální rozlišení 5K, funkci AutoEye pro automatické přizpůsobení polohy čoček očím uživatele, zabudovaný senzor Leap Motion i ovládání hlasovými povely. Nyní VRgineers svůj špičkový produkt posouvají ještě dále, když do něj přidávají nové patentové čočky.
Nová verze brýlí XTAL přináší navíc non-Fresnelovy čočky, díky nimž má být zážitek z VR ještě věrnější, protože nové čočky umožňují menší zkreslení a maximální diagonální zorné pole 180 stupňů. VRgineers si je vyvinuli na míru poté, co na trhu nenašli žádné čočky, které by vyhovovaly jejich požadavkům.
VRgineers sídlící v pražských Holešovicích a s americkou pobočkou v Los Angeles proto založili společný podnik Join Venture VR Optics s izraelským optickým konsorciem, které se specializuje na vývoj a výrobu VR a AR optiky. Jeho výsledkem je zvládnutí procesu výroby tlustých free form čoček pro VR, které pomohly zmodernizovat brýle XTAL pro širší zorné pole, menší zkreslení a navíc využívají maximum pixelů displeje pro zlepšení panoramatického výhledu.
„Nové non-Fresnelovy čočky brýlí XTAL zajistí širší zorné pole a binokulární překrytí, větší tzv. sweet spot a mnohem menší zkreslení ve srovnání se současným modelem,“ vysvětluje Marek Polčák, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti VRgineers, čím se české brýle liší od konkurence. „To je pro naše zákazníky maximálně důležité. Při navrhování například nového automobilového modelu designér uvidí současně větší část vozu a více než kdy jindy se přiblíží obrazu z reálného života.“
Využití brýlí XTAL je ovšem celá řada. Ostatně VRgineers se snažili při vývoji vyjít vstříc všem potřebám průmyslových designérů a techniků, kteří při své práci vyžadují jak vynikající kvalitu obrazu, přesnost a široké zorné pole, tak zároveň snadnou integraci a bezpečnost dat. S VR brýlemi XTAL je tak možné virtuálně navrhovat, vytvářet, připravovat prototypy, ale také učit nebo školit, pro což běžné brýle pro virtuální realitu určené k hraní her nebo k zábavě nedostačují.
Do budoucna navíc VRgineers plánují využít know-how získané při vývoji VR čoček pro výrobu cenově dostupnější VR řešení, které nabídne i koncovým zákazníkům. Prozatím se zaměřují především na průmyslové využití virtuální reality, kvůli čemuž začala pražská firma spolupracovat také s mnoha specializovanými firmami, jako jsou Autodesk nebo NVIDIA, aby dosáhla co nejlepší softwarové i hardwarové optimalizace. Vylepšené brýle XTAL jsou v prodeji od dnešního dne za 4 900 eur (přes 125 tisíc korun) bez daně.