Cestuji, koronaviru navzdory. Jak se brání svět, kde technologie nepomůžou
I na Srí Lanku doléhá koronavirus
To poloprázdno tady je překvapující. Zatímco běžně, tedy aspoň přes den, člověk na pražském letišti téměř vráží do lidí a jen těžko hledá pár prázdných sedaček vedle sebe, teď si můžeme vybírat. S nadějí na nás hledí nudící se prodavači obchodů. S ostatními cestujícími na sebe zvědavě pokukujeme. Každý si připadáme jako rarita. A my zřejmě rarita jsme. Máme na obličeji respirátory a těch ostatních, kteří mají alespoň něco přes obličej, jsou jednotky. Je začátek března a letíme na dovolenou. Letadlo se naplnilo.
V Česku je asi 60 nakažených a je nám jasné, že jsou to jen ilustrační čísla, přesto se všechno zdá pod kontrolou. Podle aktuálních zpráv se koronavirus dětí netýká. A na Srí Lance jsou nakažení asi čtyři. Před cestou se nám podařilo koupit antibakteriální a antivirotický gel a ještě jeden vyhrabat doma ze zásob z předešlých cest. Utahujeme si respirátory a cítíme se v bezpečí. Přesto, jakmile někdo zakašle, otáčíme se na něj, vyměňujeme si pohledy, odvracíme se. Děláme to všichni.
Srí Lanka v mých očích uvízla v něčem tam, kde ji Britové opustili. Ještě v letadle dostáváme papírový formulář k vyplnění, při průchodu letištěm nám měří teplotu. To je v pořádku. Ale ještě před opuštěním budovy vstupujeme do tlačenice. Musíme si sehnat dva další formuláře s téměř totožnými údaji. A každý z těchto tří odevzdat u jiného stolečku, získat razítko a teprve s ním jít dál.
Nepřehledné začátky i konce front dokreslují atmosféru k pošlapaným prázdným formulářům po zemi a vyplněným v papírových krabicích. Přetékají. Nevypadají, že by se o ně někdo staral. Přesto, bez razítka neprojdete. I na začátku března vím, že bych se k nikomu neměla přibližovat. Přesto, mačkám se s ostatními. Nechci tu být dýl, než musím.
Narychlo ve frontě vyplňují třikrát důležité údaje: můj zdravotní stav, adresu, číslo letu, jeho datum, místo vzletu a sedadlo. Ty poslední údaje nepatří mezi nic, co by nešlo zjistit od letecké společnosti.
***
O víc než týden později, kdy jsou v Itálii desítky tisíc nakažených, v Česku asi 500 a na Srí Lance přes 40, se dozvídám, že tu z letiště „uteklo“ asi 140 místních, kteří přiletěli z Itálie. Kde teď jsou, to nikdo neví.
Tahle země byla jedna z prvních, která zakázala lety z Číny. Při čtyřicítce potvrzených případů zavřela školy. Lidé jsou zvyklí nosit roušky kvůli ovzduší. Na každém nádraží a teď i před obchody najdete umyvadlo s vodou a mýdlem, abyste si umyli ruce. Představuju si, kdo přede mnou na kohoutek šahal, a mnohdy vyhodnotím, že mi bude lépe bez vody a mýdla.
Lidé v obchodech pro bělochy z obličeje nesundají masku. Kde je to možné, schovávají se za plexiskla. Dezinfikují, i když mnohdy jde zřejmě o vodu ovoněnou nějakou místní léčivkou. Trochu zlomyslně si pomyslím, že úklid jim někde asi půjde daleko snáz než v „západním“ světě.