ČEZ v prvním pololetí vydělal 33 miliard. Přijde teď tučná dividenda, nebo mimořádné zdanění?
Minoritní akcionáři možná přijdou o rekordní zisky, které celý ČEZ čekají, a možná ani nedosáhnou na tučnou dividendu za rok 2022.
Jaderná elektrárna Temelín
Loni měla energetická skupina ČEZ v prvním pololetí čistý zisk přesahující jednu miliardu korun. Dnes oznámila, že za první půlrok letošního roku se její zisk zvýšil o závratných 32 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny mimo jiné enormním růstem cen komodit na velkoobchodních trzích. Budou však vysoké zisky dobrou zprávou pro akcionáře, nebo se tučné dividendy nakonec nedočkají?
O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Štěpán Hájek, analytik finančních trhů ve společnosti XTB. Jak se výsledky skupiny ČEZ odrazí v rozhodování vlády o zavedení nové daně z takzvaných mimořádných zisků? A byla by to dobrá zpráva pro minoritní akcionáře?
***
Výsledky společnosti ČEZ za druhé čtvrtletí letošního roku musely potěšit každého investora. Firma vydělala 6,9 miliardy korun a za první polovinu letošního roku jde dohromady o 33,6 miliardy. Mnohem důležitější jsou však pro akcionáře výhledy – a ty jsou na zbytek letošního roku velmi pozitivní.
Došlo k navýšení projekce zisku EBITDA (před započtením úroků, daní a odpisů) z 95 až 99 miliard na 110 až 115 miliard korun. Čistý zisk by měl skončit mezi 60 až 65 miliardami. Mělo by tak jít o téměř stoprocentní růst, ze kterého bude tvořit až 30 procent výroba elektřiny z jádra, kde má ČEZ obrovské marže. Vše by mělo vyvrcholit rekordní dividendou, ale dočkáme se jí vůbec?
Česká vláda by měla za měsíc rozhodnout, zda dojde ke zdanění „mimořádných“ zisků energetického a bankovního průmyslu. Důvodem je prý válka na Ukrajině, která zastavila dodávky plynu z Ruska, a jelikož měl plyn sloužit jako přechod k obnovitelné energii, jsou teď ceny elektřiny výrazně dražší. Vláda tedy vyhodnotila, že jde o zisky, o které se průmysl nezasloužil inovacemi nebo pokrokem v technologiích, ale jde pouze o důsledek válčeného konfliktu.