ČEZ vydělává obrovské peníze, ale ne díky skvělým manažerům. Není to jejich zásluha, říká Šnobr
Odborník na energetiku, investor blízký finanční skupině J&T a podnikatel Michal Šnobr byl hostem podcastu Vojty Žižky.
Na investicích do akcií ČEZ pomohl Michal Šnobr náramně zbohatnout řadě lidí – jen finanční skupina J&T v čele s Patrikem Tkáčem si díky jeho sázce přišla minimálně na pět miliard korun. V ČEZu se Šnobrem dodnes drží podíl a on se postupně stal zatvrzelým kritikem toho, jak polostátní firma funguje. „ČEZ je obrovská firma s obrovským vlivem, která vydělává obrovské peníze,“ říká v podcastu Vojty Žižky.
Jenže právě enormní vliv, který ČEZ ve společnosti má, je tím, co Michala Šnobra rozčiluje. Politici, a dokonce i policie se firmy a jejích šéfů podle něj bojí: „Byla řada průšvihů, ale nikdy za ně nikdo nenesl odpovědnost.“ Připomíná například neúspěšné investice v jihovýchodní Evropě či v Turecku, neprůhledný prodej strategické společnosti I&C Energo nebo problémy s přelicencováním jaderné elektrárny v Dukovanech.
Potíž je podle Šnobra v tom, že ČEZ sponzoruje kulturu, sport, neziskové organizace nebo dětská hřiště a nejspíš dokáže finančně podporovat i spolky a projekty blízké politickým stranám, takže se mu jen tak někdo neodváží vzepřít. Zároveň vládní politici, kteří mají teoreticky vliv na to, kdo firmu povede, prý nerozumí energetice a manažeři společnosti si je nakonec postupně zpracují.
„Takhle to v České republice funguje dlouhodobě,“ uvedl u Vojty Žižky byznysmen, který s J&T nadále kontroluje zhruba procento akcií ČEZu.
Stát má v ČEZu podíl 70 procent, zbytek drží minoritní akcionáři – částečně velké investiční fondy, částečně drobní investoři, třeba ještě z dob kuponové privatizace. Paradoxem podle Šnobra je, že stát má sice 70 procent akcií, ale zároveň vykonává stoprocentní kontrolu nad dozorčí radou, která pak volí management. Dlouholetým šéfem ČEZu je Daniel Beneš, který ve funkci nahradil Martina Romana v roce 2011.
To, že ČEZ vydělává desítky miliard, které pak z velké části končí ve státní kase, není ale podle Šnobra zásluhou jeho vedení, nýbrž podmínek na trhu: „Zásadní pravidla se netvoří v Praze, ale v Berlíně nebo v Bruselu.“
V podcastu Vojty Žižky ale došlo i na jiná témata než jen na ČEZ. Michal Šnobr je také vášnivým sběratelem stavebnic LEGO, patří mu několik rekreačních resortů v Krkonoších či na Šumavě a je nadále aktivní spolu s J&T i na akciových trzích.
Celý rozhovor s Michalem Šnobrem si můžete poslechnout na Patreonu Vojty Žižky. Uslyšíte v něm například také:
- Jak se podle Michala Šnobra bude vyvíjet cena akcií ČEZu v blízké době?
- Jak se bude vyvíjet cena elektřiny?
- Jak investuje do stavebnic LEGO?
- Jak vnímá investiční neúspěch se vstupem do firmy Venator?