ČEZ zkouší plovoucí fotovoltaiku. Do roku 2030 chce mít energii rovnající se třem Temelínům z obnovitelných zdrojů
Na hladinu vodní nádrže přečerpávací elektrárny Štěchovice umístil ČEZ plovoucí fotovoltaické panely. Chce si tak vyzkoušet, co tento relativně nový trend obnáší. Jak sama společnost říká, nechce se opírat o čísla, která by stála na vodě. V létě už by pak mohla energie z panelů jít do sítě, teď je v pilotním provozu.
„Pilotní provoz bude probíhat po zbytek zimy a na jaře. Chceme otestovat plavební vlastnosti konstrukce na kolísající hladině, její případnou odolnost vůči ledu a také zatížení při sněhové pokrývce,“ vylíčil pro CzechCrunch mluvčí ČEZ Martin Schreier. Nosnost konstrukce tak počítá i se sněhovým zatížením.
ČEZ už na hladinu nainstaloval 48 panelů se 72 plováky. Výhodou je, že panely jsou na takzvaných stříškách, což znamená, že mají nižší sklon. Díky tomu si nestíní a na malou plochu je možné instalovat vysoký výkon. Energii vyrábí během celého dne a není soustředěna zejména do období poledne, kdy je slunce nejvýše na obloze. Dohromady na štěchovické hladině leží čtyři plovoucí moduly s panely, čtyři lávky, které umožňují se mezi nimi pohybovat, tři sloupy a dvě táhla kotvení. Celkem to dělá 7 600 kilogramů.
Plovoucí fotovoltaika zní skoro už jako samozřejmost, první na světě byla ale nainstalovaná teprve před dvěma lety v jižní Francii. V budoucnu bude takových instalací patrně přibývat, protože mají řadu výhod. Ve srovnání s těmi pozemními mají sice vyšší celkové náklady na samotnou instalaci, na vodě mají jsou ale panely přirozeně chlazené a v létě se tak nepřehřívají. A to je velmi důležité.
„Ideální pro produkci solární elektrárny je kombinace vysoké hodnoty osvitu a rozumných teplot. Pozemní nebo střešní instalace sice dosahují nejvyšší výroby v letních měsících díky dlouhé době osvitu a poloze slunce nad obzorem. Vlivem vysokého zahřátí panelů ale dochází ke ztrátám na výrobě a tyto zdroje nedokážou naplno využít svůj potenciál,“ vysvětluje Schreier. Na vodě se tyto ztráty díky chlazení přirozeně snižují. Plovoucí fotovoltaika má pak vyšší produkci v celé hlavní sezóně, tedy od května až do září.
Další výhodou je šetrnost k životnímu prostředí. Jednak panely přispívají ke snižování výparu vody z nádrží, jednak udržují vodu v krajině. Díky tomu, že vytváří stín, rovněž zpomalují tvorbu sinic a pomáhají tak udržovat lepší kvalitu vody. „Konstrukce fotovoltaické elektrárny mohou časem také poskytovat úkryt a sloužit jako hnízdiště pro vodní živočichy v místech, kde by jinak kvůli kolísání hladiny neměli šanci přežít,“ vysvětluje Schreier.
A že jde o pořádné kolísání – při provozu turbíny nebo čerpadla se může hladina snížit až o bezmála devět metrů. Panely s účinností okolo dvaceti procent dokážou podle ČEZ pohltit až pětinu slunečního záření, kterou přemění na elektrickou energii. To znamená, že přispívají také k eliminaci globálního oteplování.