Chalupa na Kanárech. Architekti si na Lanzarote vytvořili letní dům, který není potřeba chladit ani vytápět

Čeští architekti přetvořili jednu z vil na ostrově Lanzarote na dokonalé místo pro trávení dovolené, ať už v zimě, nebo v létě.

vila-amonit1

Foto: Romana Ella Plaček

Villa Amonita

0Zobrazit komentáře

Přáním majitelů, kteří jsou zároveň autory návrhu, bylo najít na Lanzarote dům, kde by si mohli vyhrát s typickými barvami tohoto ostrova, tedy kombinovat bílé a zelené odstíny. Povedlo se, a tak začala důkladná rekonstrukce vily Amonita, která se díky tomu stala dokonalým místem, kam vyrazit za sluníčkem, mořem a odpočinkem. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Lanzarote si zakládá na harmonii architektury, která na tomto kanárském ostrově vzniká. Proto zde panují přísné regulativy týkající se výšky zástavby, její hustoty a také barevnosti domů. Ostrov tak nabízí bílou architekturu, která je kontrastem k lávově černé krajině a zeleni všudypřítomných palem.

Právě tato barevnost se stala ústředním motivem interiéru vily, kterou si přestavěli architekti z českého studia OOOOX podle vlastních představ. Základem projektu se stala vila postavená v roce 2000, která si prošla částečnou úpravou dispozice s cílem vytvořit v ní více ložnic. Původně totiž v domě o rozloze téměř 300 m2 žil pár bez dětí, který obýval mnohdy až nesmyslně prostorné místnosti.

Obytný prostor byl proto zmenšen, architekti propojili obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Zároveň byl propojen s venkovní terasou, která dostala betonový jídelní stůl a sezení s pergolou u lávové zdi. Koupelna vily dostala nové velkoformátové zasklení, které odkrývá výhledy do zahrady. V té je k dispozici také venkovní kuchyně a bazén. V horním patře domu vzniklo studio pro cvičení jógy a také opalovací terasa s venkovní sprchou.

„Rozhodli jsme se změnit všechny původní povrchy podlah i stěn. Odstranili jsme nevhodné povrchy jako dřevěné podlahy, kterým místní prostředí naprosto nevyhovuje a dřevo vlhne. Dlažbu jsme vyměnili za bílé betonové podlahy s bílým nátěrem. Pro stěny koupelen jsme zvolili zelené obklady,“ uvádějí v autorské zprávě architekti. Pro akcent byly některé detaily vyvedeny z místních lávových kamenů. Příkladem je podpora pultu v koupelně či pohledová stěna na terase.

Díky tomu, že je klima na Lanzarote v průběhu celého roku konstantní, nemá dům v podstatě žádné nároky na vytápění nebo chlazení. Vytápění je pouze doplňkové a řešeno je krbem v obývacím pokoji. O ohřev vody se stará solární systém umístěný na střeše. Chlazení si dům obstarává přirozeným větráním. Pokud by však přišly vyšší teploty, jsou obě ložnice domu vybaveny klimatizačními jednotkami.

Většina vybavení interiéru byla pořízena přímo na ostrově, i když některé kusy si majitelé domu dovezli z Česka kvůli omezené nabídce na ostrově. Při rekonstrukci se také spolehli na lokální dodavatele, což podle architektů přineslo neskutečnou sérii dobrodružných příhod, jak už to u jižanských národů bývá.