Chata z toho, co dům dal. Architekti za pouhé tři měsíce postavili objekt, kterého si všimli i ve světě

Co dělat v době, kdy vlastní chata nebo chalupa stojí velké peníze? Architekti ukazují cestu, na jejímž konci stojí velmi zajímavý výsledek.

susice8

Foto: Ondřej Bouška

Netradičně pojatá chata u šumavské Sušice

0Zobrazit komentáře

V pátek odpoledne naložit do auta děti, psa, zavazadla a utéct z města pryč na chalupu je pravidelný rituál, kterému je věrné stále velké množství českých rodin. Mladší generace však začínají narážet na růst cen rekreačních objektů. Kdo zatouží po ryze vlastní chalupě, musí dlouho hledat, dobře vybírat a také zaplatit. Architekti ze studia Byró však ukazují, že víkendové útočiště v přírodě lze získat i relativně snadno a levně. Více zajímavé architektury pravidelně přináší newsletter Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Projekt Dům–plot je minimalistickou chatou, u které možná chvilku zabere, než vám dojde, na co se to vlastně díváte. Jedná se o zajímavé pojetí objektu, který na první pohled působí, jako by jej zbouchal dohromady nějaký nepříliš zručný kutil. Ve skutečnosti se však chata ležící v oblasti šumavské Sušice dostala i do vážených zahraničních médií o architektuře.

Dílo je ze značné části výsledkem práce samotných architektů. Onen „neohrabaný“ dojem vyvolávají především střešní latě bez větší povrchové úpravy, které tvoří plášť domu. Zároveň se v postupně se zvětšujících rozestupech přelévají do plotu, který se odpoutává od fasády, vymezuje hranici pozemku, na němž dům stojí, a nabízí z něj výhled.

Jedná se o pozemek svažitý, na což svým sklonem reaguje střecha domu. „Díky zakřivení střechy při pohledu ze zahrady nebo z dálky střecha domu kopíruje horizont krajiny a symbolicky uzavírá řadu okolních domků,” uvedl pro Dezeen spoluzakladatel studia Byró Jan Holub.

susice6

Foto: Ondřej Bouška

Prohnutí střechy reaguje na svažitost pozemku, na kterém chata stojí

Veškeré latě byly ošetřeny cihlově červenou barvou, která odkazuje na barvu většiny plotů v okolí na svahu kopce Svatobor, kde se chata nachází. „Dům byl postaven v podstatě z nejlevnějších dostupných materiálů,“ uvedli architekti.

To platí i pro interiér s betonovými podlahami a šikmými stropy z překližkových panelů. Ze stejného materiálu byl vyroben také nábytek na míru, dvířka a jsou jím obloženy i některé stěny.

Interiér nabízí kuchyň, prostor pro spaní, mezipatro, do kterého se leze po žebříku, koupelnu a také krásné výhledy do okolní přírody z plastových oken. Víc tu ovšem nehledejte. Realizace zabrala architektům výhradně ve svou lidech pouhé tři měsíce. „Projekt se tak pro nás stal ve všech směrech experimentem a myslíme si, že dokazuje, že i přes nedostatek peněz lze dosáhnout něčeho jedinečného,“ nechali se slyšet architekti.

susice2

Foto: Ondřej Bouška

Dřevotříska dodává interiéru světlo