Chatovací aplikace Telegram nově dovolí úplně smazat jakoukoliv vlastní i cizí zprávu z konverzace

Jiří SvobodaJiří Svoboda

telegram-iphone-icon
0Zobrazit komentáře

Komunikační aplikace Telegram, která vybudovala svou image na bezpečnosti a soukromí, opět posouvá hranice těchto hodnot. V nové aktualizaci představila funkci, díky které bude moci uživatel smazat jakoukoliv zprávu v privátním nebo i skupinovém chatu nezávisle na tom, kdo a kdy ji odeslal. Zpráva navíc může dle přání uživatele zmizet na všech zařízeních, nejen její kopie v zařízení toho, kdo chce zprávu smazat.

Již dříve aplikace dovolovala do 48 hodin smazat vlastní zprávu, jak ze svého zařízení, tak ze zařízení příjemce. Tato časová bariéra byla nyní odstraněna, což dává uživatelům možnost prakticky neomezeně ovládat svou, ale i cizí digitální minulost a mazat všechno, co chtějí, tak aby daný obsah nikdo nemohl vystopovat. V případě použití funkce Secret Chat by navíc nikdy nemohl do zpráv nahlédnout ani samotný Telegram, protože jsou zprávy oboustranně šifrovány.

Dle zakladatele Telegramu Pavla Durova má tento krok jasné opodstatnění. „Stará zpráva, na kterou jste už dávno zapomněli, může být získána, vytržena z kontextu a použita proti vám o několik dekád později. Ukvapená zpráva, kterou jste poslali kamarádkám na škole, vás může pronásledovat, až budete v roce 2030 kandidovat na starostu,“ řekl Durov a upřesnil, že nová funkce má dávat naprostou kontrolu uživatelům nad zprávami, nezávisle na tom, kdo je poslal.

paveldurovtelegram

Zakladatel Telegramu, Pavel Durov

Ve světě chatovacích aplikací jde o nevídaně radikální krok, který z logických důvodů vyvolává obavy o tom, že Durov a jeho lidé zašli až moc daleko. Každý se může zbavit důkazu nejenom o tom, co napsal on sám, ale i toho, co napsali jiní, což znamená, že v podstatě každý může v pár klicích mít v rukou silný nástroj pro upravování kontextu chatů, překrucování informací, úplné mazání skutečností či upravování historie.

Živná půda pro dobu post-faktickou

S trochou představivosti to zní jako námět na novou epizodu seriálu Black Mirror nebo přibližování se k fiktivním totalitním praktikám, které popsal George Orwell ve slavném románu 1984. Ti sečtělejší si vzpomenou, že v něm „Ministerstvo pravdy“ přetiskovalo léta staré zprávy ve vydání novin tak, aby odpovídaly aktuální propagandě režimu. S výjimkou toho, že jednotlivé zprávy nepůjde přepisovat, však podobný nástroj díky Telegramu dostává nyní do ruky každý, ne jen totalitní stát.

Magazín TechCrunch přímo napsal, že taková funkce prakticky znemožní komukoliv z uživatelů kontrolovat svůj chat a může vést ve své podstatě k anarchii. Durov na jeho dotaz napsal, že obav některých uživatelů si je vědom, ale benefit kontrolování vlastní digitální stopy považuje firma za důležitější. Nicméně, nejde pouze o kontrolu vlastní stopy, ale i té cizí. Na faktu, že kdokoliv, s kým si píšete, může smazat vaše zprávy, se dá jednoduše těžko najít pozitivní aspekt, což si myslí i mnozí uživatelé, jak značí tweet, kde Telegram funkci oznámil.

Jiné služby tak daleko nejdou

Někteří uživatelé požadují návrat k původnímu stavu zmíněnému výše, kdy byla aplikace schopna mazat pouze vlastní zprávy. V jiných chatovacích službách přitom lze najít obdobná řešení, která podporují soukromí uživatelů a zároveň na první pohled neumožňují měnit minulost. WhatsApp například dovoluje smazat vlastní již odeslanou zprávu, ale s tím, že se zobrazí místo ní prázdný box s oznámením, že daný uživatel tuto zprávu smazal.

eduardo-saverin5

Přečtěte si takéPříběh vytlačeného spoluzakladatele Facebooku Eduarda Saverina, který i tak pohádkově zbohatlPříběh vytlačeného spoluzakladatele Facebooku Eduarda Saverina, který i tak pohádkově zbohatl

Messenger od tvůrců Facebooku umožňuje smazat vlastní zprávu, a to buďto pro všechny, nebo jen na svém zařízení. Ve verzi Secret Chat však umožňuje i časové omezení zobrazení dané zprávy. Ta pak zmizí úplně a stejně jako na Telegramu po ní ani na jedné straně chatu nezbude žádná stopa.

Mezi další součásti updatu, v rámci kterého Telegram přidává kontroverzní funkce, patří například anonymní přeposílání zpráv – Telegram totiž na rozdíl od ostatních aplikací ve výchozím nastavení ukazuje původního autora přeposílané zprávy a nabízí proklik na jeho profil. To nyní půjde zablokovat. Kromě toho Telegram přidal podporu aplikací VoiceOver (iOS) a TalkBack (Android), díky kterým mohou platformu používat i zrakově postižení. Do budoucna chce síť přidat i podporu videohovorů.

Foto: TechCrunch / Flickr, Microsiervos / Flickr

Lítačka si nově rozumí s Revolutem. Můžete s ním kupovat jízdenky i nahrávat na jeho kartu kupóny

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

revolut-litacka
0Zobrazit komentáře

Zelenou kartu Lítačka zná každý, kdo v Praze nebo Středočeském kraji cestuje městskou hromadnou dopravou. Městská společnost Operátor ICT, která má celý projekt na starosti, se snaží funkce Lítačky neustále posouvat a zjednodušovat tak Pražanům i dojíždějícím záležitosti spojené s jízdenkami. Jako nejnovějšího partnera si proto Operátor ICT vybral britský fintechový startup Revolut, který působí i v České republice.

V Česku má Revolut už více než 60 tisíc uživatelů s tím, že jen v Praze ho podle vyjádření Davida Pavlisky, tuzemského zástupce Revolutu, využívá kolem 30 tisíc zákazníků. Právě pro ně je určená novinka, díky které je možné i s kartou Revolut uhradit jízdné přímo v mobilní aplikaci PID Lítačka a také si na fyzickou kartu Revolut nahrát kupón.

Jde o novinky v návaznosti na loňské spuštění nového dopravního a odbavovacího systému, díky kterému lze kupóny nakupovat přes e-shop a vedle Lítačky samotné je nahrávat i na jiné nosiče. Až dosud jimi mohly být libovolné bezkontaktní platební karty nebo In Karta Českých drah, ovšem platební karta Revolutu podporována nebyla. To se nyní mění, Operátor ICT s britským fintechem podporu umožnil a při té příležitosti také rozdává karty Revolut k novým účtům zdarma.

litacka

Foto: CzechCrunch

Karta Lítačka

Spolupráce Operátora ICT a Revolutu nicméně nemá mířit pouze na desítky tisíc tuzemských uživatelů, ale rovněž na cizince, kteří v Praze žijí nebo do hlavního města přijíždějí. Jedna z hlavních výhod rychle rostoucí fintechové služby je totiž v tom, že si neúčtuje žádné poplatky při placení v cizích měnách a zároveň nabízí výhodný mezibankovní kurz pro převody. To znamená, že při nákupu jízdenky přes Revolut, což je nově taktéž možné, by měl cizinec zpravidla ušetřit, než kdyby si platil vlastní kartou navázanou na účet v cizí měně.

jakub-havrlant-rockaway-top

Přečtěte si takéRockaway Capital investuje dalších 150 milionů korun do albánského startupu Gjirafa, obdoby českého SeznamuRockaway Capital investuje dalších 150 milionů korun do albánského startupu Gjirafa, obdoby českého Seznamu

„Naše služby využívá již více než 4 miliony uživatelů v Evropě, přičemž jenom v Praze služby Revolutu využívá kolem 30 tisíc zákazníků. Věříme, že turisté mající Revolut ocení, že si mohou snadno pořídit jízdenku přes mobilní aplikaci PID Lítačka bez toho, aby si museli směňovat peníze a hledali trafiku či automat, a poznávat krásy Prahy bez zbytečných komplikací,“ uvádí David Pavliska, business development manažer Revolutu, který zároveň připomněl, že od minulého týdne má jeho firma svou mobilní aplikaci také v češtině.

revolut-cestina

Aplikace Revolutu je nově v češtině

Vedle možnosti nahrát si kupóny na jiné fyzické nosiče by měla v následujících měsíc přibýt také možnost nechat si kupón pouze v mobilní aplikaci PID Lítačka, kde by ji mohli revizoři a průvodčí rovněž ověřovat. Podle původních plánů již měla být tato funkce hotová na přelomu roku, ale Operátor ICT ji prozatím odložil. Do svého systému chce nicméně integrovat také například platební služby Apple Pay a Google Pay, což by se mělo stát do poloviny letošního roku.