Chátrající zámek mění firma Senlife na funkční domov pro seniory. Jednou už takhle proměnila klášter
Historické stavby mají svoje kouzlo a byla by škoda, kdyby upadly v zapomnění. Senioři si na ně navíc rychleji zvyknou, říká jednatel Lukáš Drásta.
Zámek v Tmani se mění na Domov pro seniory
Leží přesně mezi Českým krasem a Křivoklátskem. Jen kousek odsud lidé každoročně dobývají Koněpruské jeskyně. A byli by bývali dobývali i Tmaň. Jenže nedobývají. Místní zámek má přitom počátky v gotice, kdy zde stála tvrz. V jednadvacátém století zbyla ruina. Zato ruina s betonovými stropy, které za sebou zanechal stát, když tady ještě před revolucí chtěl vybudovat archiv. V Tmani se ale nyní schyluje ke skutečným novým zítřkům. A byť je tady teď vidět především hemžící se dělníky, za pár měsíců tu otevře nový projekt, který má přinést užitek i místním.
Zámek v Tmani koupila společnost Senlife, která postavila byznys na dvou prospěšných činnostech. Opravuje opuštěné chátrající budovy, které mají památkovou hodnotu, a přeměňuje je na domovy pro seniory. Ostatně první takovou přeměnu už za sebou společnost má, a to v Mělníce. Teď ale upřela pozornost právě na Křivoklátsko.
V současné chvíli se ve středočeské obci opravují hospodářské budovy, které k zámku patří. Nejsou tak staré, i tak bylo ale dost času na to, aby byly v minulosti necitlivě upraveny. „Byly tady betonové žlaby a koryta, jak je známe z kravínů. My jsme se se stavbou dostali asi o třicet centimetrů níž. Na nic vzácného jsme tady zatím nenarazili, uvidíme, co bude v zámku,“ líčí jednatel společnosti Lukáš Drásta.
V někdejším kravíně budou nově byty pro seniory. Půjde o lidi, kteří zvládnou bydlet sami, došli už jim ale například síly na to, aby šlapali do sedmého patra bez výtahu, nebo si už nemohou dovolit bydlet v centru většího českého města. Předpoklad je, že vymění svoje bydlení za výhled přímo na zámek a do jeho zahrady. Pokud budou bydlet v přízemí, k dispozici budou mít i vlastní předzahrádku.
Variantou asistovaného bydlení je v podstatě byt 1+kk nebo 2+kk, který umožní, aby se sem mohli nastěhovat manželé. Část objektu bude obývat také klasický domov pro seniory. V něm budou k dispozici jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou.
V první etapě výstavby mají vzniknout právě byty s pečovatelskou službou, domov pro seniory, domov se zvláštním režimem a zázemí pro terénní pečovatelské služby. Podle Drásty se dnes většina soukromých zařízení specializuje jen na jednu z výše zmíněných skupin. Senlife se je snaží propojit všechny. Jednak proto, aby bydlení tady bylo pestřejší. Jednak chce, aby tady senioři mohli strávit podstatnou část života i v případě, že se třeba jejich zdravotní stav změní.
„Nejhorší je, když se zdravotní stav seniora zhorší, ale v zařízení, kde je, se o něj už neumějí postarat, a musí ho tak přesunout. To se děje bohužel v momentě, kdy je nejvíc zranitelný. A to my nechceme. Péči jsme schopni poskytnout od občasné pomoci v bytech pečovatelské služby až po neustálou péči hospicového typu,“ líčí jednatel společnosti. Koncept pak počítá s tím, že sem mohou kdykoliv chodit na návštěvy děti, senioři mohou hlídat vnoučata, věnovat se svým zálibám nebo chodit na kroužky a vzdělávání třetího věku.
Prakticky všechno se na někdejším zámku a v hospodářských budovách staví bezbariérově. Což samozřejmě přináší poměrně velkou míru inovací. Hlavně proto, že je potřeba uspokojit na jedné straně památkáře, na straně druhé vysoké nároky na sociální zařízení a současné požární normy.
„Na začátku jsme museli zanalyzovat, zda je tato budova pro podobný typ přestavby vůbec vhodná, u ne každého historického objektu tomu tak totiž je. V Tmani to ale vyšlo, a to i přesto, že se tady musíme vypořádávat s různými výškovými úrovněmi, s umístěním výtahů a propojovacích chodeb a ramp,“ říká architektka Tereza Franková, která zároveň celou stavbu řídí jako projektový manažer. „Chce to víc nervů, víc práce a víc vyjednávání. Do posledních chvil také nevíte, jak to vlastně dopadne. Zatím to vychází,“ doplňuje Drásta.