Chceme být největší investor do blockchainu v Evropě, říká Viktor Fischer z Rockaway. Sám v něm má většinu peněz

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

viktor-fischer3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel Rockaway Blockchain Fund

0Zobrazit komentáře

Viktor Fischer o sobě říká, že je trochu blázen. Žije totiž prakticky kompletně ve virtuálním světě a při zemi ho drží pražský bar, který mu patří. Právě tam se totiž dostane do styku s reálnými penězi. Jinak má většinu v blockchainu či kryptoměnách a sám vede Rockaway Blockchain Fund, investiční fond, který chce být největším hráčem ve svém oboru v Evropě.

„Evropa je v blockchainu hodně pozadu. V USA vznikají obrovské miliardové fondy, ale v Evropě zatím seriózní venture kapitálové fondy zaměřené na blockchain nemáme. Naší misí je být největší takový investor v Evropě,“ říká v novém díle CzechCrunch Podcastu Viktor Fischer, který se s bitcoinem poprvé setkal v roce 2015, když odcházel z konzultační společnosti McKinsey do Rockaway Jakuba Havrlanta.

Tehdy chodil pracovat do Paralelní Polis, kde mu jednoho dne řekli, ať zaplatí bitcoinem. V té době vůbec nevěděl, o co jde, ale dnes již Viktor Fischer patří mezi přední odborníky na vše, co se týká blockchainu. Přestože v budoucnost decentralizovaných technologií hodně věří, tak zároveň podotýká, že blockchain rozhodně není inovace, která vyřeší všechno, jak někteří občas hlásají.

V podcastu s Viktorem Fischerem hovoříme o tom, co si myslí o bitcoinu, kolik má v kryptoměnách zainvestováno peněz a jestli je to ještě celé bublina, která může splasknout. A také jestli je chyba, když dnes někdo nemá v bitcoinu ani korunu. Pustit si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Viktorem Fischerem řeč?

***

„Dnešní bankovní systém má dva problémy. Jeden je, že není automatizovaný a digitalizovaný, a druhý je, že finanční produkty vůbec nejsou zajímavé. Komerční banka mi dnes dává na termínovaný vklad úrok 0,01 %, byť inflace bude minimálně 3 %. Blockchain oba dva problémy řeší,“ říká Viktor Fischer, jemuž pod rukama roste jeden z nejvýraznějších investičních fondů do této technologie v Evropě.

Před pár měsíci hlásil, že pro Rockaway Blockchain Fund již nabral miliardu korun, a v podcastu popisuje, že vše zatím běží ještě rychleji, než původně plánoval. Pokud vše klapne, chtěl by již za dva roky otvírat další fond, který by už měl spravovat půl miliardy dolarů, což je přes 10 miliard korun. K tomu je ale ještě relativně dlouhá cesta.

V podcastu hovoří o tom, že blockchain podle něj umožňuje především svobodný přístup ke všem finančním službám globálně z celého světa a dokáže tak k nim zajistit rovnoprávnost v přístupu, ať už jste z Číny, nebo z Česka. Zároveň ale jedním dechem dodává, že nejde o všespásnou technologii, jak někteří s oblibou tvrdí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Někteří říkají, že blockchain je tak super technologie, že dokáže zautomatizovat úplně všechno, třeba katastr nemovitostí. Ale to je, myslím, zbytečné, na to stačí SQL databáze, která poběží rychleji než blockchain. Reálná výhoda blockchainu je v jeho decentralizaci, tedy že není jedna entita, která ho vlastní. Stát ale chce vlastnit katastr nemovitostí, tak to nedává smysl,“ míní Fischer.

Šéf rychle rostoucího blockchainového fondu je nicméně přesvědčen, že svět do budoucna promění takzvané decentralizované finance, což jsou různé finanční služby postavené právě na blockchainu, které například pro uzavření transakce nepotřebují centrální autoritu v podobě banky – daný kontrakt totiž ověří decentralizovaná síť tisíců počítačů a zapíše ho do digitální účetní knihy.

„Díky blockchainové technologii dokážeme vybudovat alternativní finanční systém, který je plně automatizovaný. Za deset let tu stále budou banky nebo služby jako Revolut, ale na pozadí budou napojené na blockchainové služby,“ míní Fischer a zmiňuje, že již dnes je na něm možné operovat s dluhopisy, různými investičními produkty a fungují tam i různé burzy.

Jak by mohl finanční svět budoucnost vypadat? A jakou roli v něm bude hrát bitcoin, který je dnes nejpopulárnější kryptoměnou? O tom všem se bavíme v novém díle CzechCrunch Podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Jsi jen další narcistický boháč, který zoufale touží po pozornosti. Anonymous se pustili do Elona Muska

musk-anonymous

Foto: Anonymous/CzechCrunch

Člen aktivistické skupiny Anonymous kritizuje Elona Muska

0Zobrazit komentáře

Elon Musk je muž mnoha aktivit. Jeden z nejbohatších lidí na světě se mimo jiné proslavil svými tweety, kterými již takřka automaticky poutá zájem všech. Dokázal s nimi například zahýbat s cenami bitcoinu či jiných kryptoměn a lze jen spekulovat, zda tak činí s nějakým skrytým záměrem. Sama jeho automobilka Tesla se původně rozhodla bitcoiny akceptovat jako způsob platby, ale brzy s tím nečekaně přestala kvůli ekologii. A pokaždé za sebou nechala na trhu s kryptoměnami pořádnou paseku – cena bitcoinu buď významně rostla, či padala.

Právě to se mimo jiné znelíbilo známé hackerské skupině Anonymous, respektive minimálně jednomu z jejích členů. „Toto je zpráva od Anonymous Elonu Muskovi,“ začíná muž s maskou Guye Fawkese svůj téměř čtyřminutový proslov na videu, které bylo během víkendu sdíleno na YouTube a obletělo svět. Během pár desítek hodin nasbíralo už přes 2 miliony zhlédnutí.

I když neznámý muž na videu uznává Muskův dosavadní vliv, jedním dechem dodává, že jej lidé začínají vidět jen jako „dalšího narcistického boháče, který zoufale touží po pozornosti“ – a také proto natočil zmíněné video.

„Vypadá to, že tvůj cíl zachránit svět je spíše zakořeněný v nadřazenosti a jakémsi spasitelském komplexu než ve skutečném znepokojení tím, kam lidstvo směřuje,“ říká na videu maskovaný anonym. Během své promluvy se odkazuje například na zprávy o nespokojených zaměstnancích Tesly pracujících v nesnesitelných podmínkách či dětské práci, ke které dochází v zámořských lithiových dolech, odkud Tesla získává materiál k výrobě baterií.

Předčasně jsi se korunoval Dobyvatelem Marsu, místa, kam budeš posílat lidi zemřít. Tví fanoušci tohle všechno přehlíželi, protože se soustředili na to potenciální dobro, které mohou tvé projekty přinést, ale nejsi jediná show ve městě – jsou tu i další společnosti věnující se elektromobilitě,“ dodává muž na videu a jeho projev se v tu chvíli stává stále více útočným.

https://www.youtube.com/watch?v=UG07x3aN3b0

„Jsi jenom CEO, který si vybudoval kult sledujících skrze sra*ky a trollování na sociálních sítích. Ve skutečnosti si už většina lidí uvědomila, že majoritním zdrojem příjmů Tesly není prodej aut, ale vládní dotace, prodej uhlíkových kreditů (každý kredit dává majiteli právo produkovat určité množství – zpravidla tunu – CO2 – pozn. red.) i prodej bitcoinu, který Tesle jen za minulý rok vydělal více než prodej aut za celou dosavadní existenci,“ dodává anonym.

Dle maskovaného autora videa si Elon Musk nejspíš koupil bitcoin díky penězům získaných z vládních dotací a dodává, že ve skutečnosti ani není zakladatelem Tesly. Těmi jsou, dle muže na videu mnohem chytřejší, Martin Eberhard a Marc Tarpenning. Ostatně právě to, kdo patří mezi skutečné zakladatele elektrické automobilky, je velké téma i pro samotného Elona Muska, který přitom do firmy přišel později jako jeden z prvních investorů.

Zhruba ve druhé třetině videa se muž pod maskou, jež proslavila aktivistickou skupinu Anonymous, dostává k jádru problému – Elon Musk si byl podle něj dobře vědom energetické náročnosti těžby dávno předtím, než Tesla začala platby bitcoinem přijímat, ale byl dotlačen ke zrušení této možnosti, aby mohla Tesla nadále čerpat státní dotace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Šéfa společností Tesla, SpaceX či The Boring Company dokonce ve videu obviňuje ze snahy o centralizaci a převzetí kontroly nad bitcoinem, čehož měl chtít docílit prostřednictvím vytvoření jakési rady těžařů bitcoinu. Elon Musk mnoha svými tweety či vyjádřeními podle zástupce Anonymous zničil životy a připravil miliony investorů o zisky, kterými mohli běžní lidé zlepšit své životy.

I když mluvčí na videu uznává, že kryptoměny jsou vysoce volatilní a každý investor musel počítat s vysokým rizikem, jednoduše se mu nelíbí lhostejnost Elona Muska k běžným pracujícím lidem, které svým způsobem obírá o peníze a současně jim předhazuje vtipné memes z jednoho ze svých miliardových sídel.

„Myslíš si, že jsi nejchytřejší člověk v místnosti, ale teď teprve poznáš toho pravého soupeře. My jsme Anonymous. My jsme legie,“ ukončuje muž svůj projev a naznačuje, že by mohla mít celá akce pokračování. Zda ale skutečně můžeme následovat nějakou další aktivitu, zatím není vůbec jasné.

Problém je, že Anonymous netvoří jednotnou skupinu, která vystupuje pomocí nějakého oficiálního mluvčího. Ani jednotliví členové se navzájem nemusí znát a názor jednotlivce nemusí být oficiálním stanoviskem skupiny. A i když již teď některé z populárních Anonymous účtů – včetně twitterového YourAnonNews s necelými 7 miliony sledujících nebo oficiálního YouTube – odmítly, že by za videem stály, vypadá záznam naprosto totožně a obsahuje dokonce i stejné prvky jako řada předešlých videí od této hackerské skupiny.