Chcete jezdit jako Batman? Na prodej je Tumbler z Temného rytíře, vyjde na téměř 70 milionů korun

Tumbler z batmanovské trilogie Christophera Nolana patří asi k nejvýraznějším filmovým vozům vůbec. Teď si ho zájemci mohou koupit.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Screenshot

Reprofoto: Warner Bros. Entertainment/YouTube

Batmobil z filmové trilogie Christophera Nolana teď může parkovat v garáži bohatých smrtelníků

0Zobrazit komentáře

Světelné meče, akční postavičky, modely, různé doplňky, trička, klíčenky, hrnky, pohlednice, plakáty…upomínkové předměty jsou dnes s filmem úzce spojené. Jen velice výjimečně se ale objeví příležitost mít doma ne jen repliku nebo rekvizitu, ale plně funkční automobil, který vznikl specificky pro účely filmu. Takovou příležitost teď dostanou fanoušci batmanovské trilogie Christophera Nolana, kteří si mohou za několik milionů dolaru koupit jeden z deseti Tumblerů.

Nenabízí je nikdo jiný, než přímo firma Wayne Enterprises… jen s přídomkem „Experience“. Jde o luxusní značku spadající pod Warner Bros. Discovery, která nabízí zákazníkům produkty, jaké by dost možná používal sám Bruce Wayne. Obchod má v nabídce oblečení (tedy ne trička s potiskem, ale obleky za tisíce dolarů), doplňky (jako hodinky za 78 tisíc dolarů), šperky a umělecké kousky, dokonce nábytek a vybavení domu nebo vodní skútr.

Tumbler, neboli Batmanův hlavní dopravní prostředek ve filmové trilogii Batman přichází, Temný rytířTemný rytíř povstal, je vrcholem celé nabídky a pravděpodobně jedním z nejexkluzivnějších „upomínkových předmětů“, které kdy vznikly. Plně pojízdné vozidlo na pomezí sportovního auta a tanku zájemce vyjde na 2 990 000 dolarů, v přepočtu 69,6 milionů korun. Technicky to Tumbler řadí mezi nejdražší auta, co dnes lze pořídit. Snad ani vrcholové modely Bugatti nebo Rolls-Royce by ale nevzbudily tolik pozornosti, jako skutečný Batmobil oficiálně posvěcený studiem Warner Bros.

Při natáčení se používalo několik různých verzí Tumbleru podle potřeb konkrétních scén. Auto nabízené ke koupi jejich vlastnosti kombinuje do co možná nejkompletnějšího balíčku. Vozidlo o rozměrech 4,65 m x 2,82 m x 1,52 m pohání osmiválcový motor General Motors LS s objemem 6,2 litru a výkonem 525 koní. Místo tradičního rámu je základem podvozku „roura“ z letecké oceli, v karoserii se pak pracovalo s materiály jako uhlíková vlákna, Kevlar nebo sklolaminát. Nechybí imitace kulometů a tryskového motoru.

Interiér nabídne dvě sedadla, povrchy potažené alcantarou, klimatizaci, GPS či velké ovládací displeje. Hledělo se přitom na to, aby automobil paralelně s pohodlím nabízel zkušenost co nejbližší filmu. Očekávat proto lze obrazovky se speciálním softwarem, pětibodové bezpečnostní pásy a podobně. Vozidla použitá při natáčení naproti tomu měla zpravidla čistě praktický interiér s jen základním vybavením nutným pro řízení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jinak ale přivést Tumbler k životu nebylo příliš složité. Režisér Christopher Nolan si totiž zakládá na realističnosti a bylo důležité, aby Batmanovo auto skutečně fungovalo a dokázalo to, co ve filmu, s minimem vizuálních efektů. Od toho se odvíjí také estetika Batmobilu, u níž má jít o funkčnost spíše než o typicky „gotické“ vzezření. Zatímco v minulosti tak Batmobily obsahovaly mnoho odkazů k netopýrům, Tumbler má podle jeho tvůrců připomínat něco mezi Lamborghini a tankem.

Místo okázalých spojlerů evokujících křídla proto přišla řeč na ocelové pláty připomínající brnění skutečných vojenských vozidel. Tryskový motor mezi zadními koly zase neslouží na efekt, ale poskytuje prudké zrychlení pro přeskakování propastí – nebo mezer mezi střechami domů, jak to netopýří hrdina předvedl v Batman začíná.

Výčet funkcí filmového Tumbleru, který v trilogii mimochodem nikdo nikdy neoznačí za „Batmobil“, je poměrně dlouhý. Samozřejmostí jsou přední automatické kulomety, doplněné o raketomet a v pozdějších verzích také o systém s naváděnými raketami a zatahovací tankový kanón. Systém zbraní doplňují ještě výbušné kaltropy neboli ježci. Nechybí už zmíněný tryskový pohon a masivní odpružení pro přeskoky, přední brnění umožňující probourat se betonem nebo komplexní systém maskování před radary, termálními kamerami a rádiovými vlnami. V případě těžkého poškození se může odpojit jednostopý „motocykl“, zatímco se zbytek vozidla zničí.

colin-farrell

Přečtěte si takéTučňák je skvělá gangsterka z Gothamu, říkají první recenzeTučňák je skvělá gangsterka z Gothamu. Spin-off Batmana patří mezi nejlepší seriály roku, říkají kritici

V komiksu se Batmobil poprvé oficiálně objevil v roce 1941, dva roky po premiéře Batmana. V hraných filmech či seriálech pak maskovaný hrdina dlouho řídil černá sériově vyráběná auta. První právoplatný Batmobil na obrazovky vyrazil až v roce 1966. Vycházel z koncepčního auta Lincoln Futura. V rukou Tima Burtona pak netopýří vozidlo na přelomu 80. a 90. let dostalo estetiku Art Deco a pod vedením režiséra Joela Schumachera se později připojily mnohem okázalejší dekorace jako velké žebrované spojlery a skeletová karoserie.

Zatím nejnovější filmový Batmobil je k vidění ve snímku Batman z roku 2022, kde ho řídí Robert Pattinson. Tvůrci se vydali ještě realističtějším směrem – auto vychází ze sedmdesátkového modelu Dodge Charger, který si mladý Bruce Wayne v zásadě sám upravil, doplnil brnění, přídavné spalování na zádi nebo ochrannou klec v interiéru. Pattinsonův Batmobil má být rychlý a odolný, ale také děsivý, aby svým ohromným zvukem a masivním vzezřením vzbuzoval strach mezi zločinci.

Bohatí fanoušci Batmana, kteří mají zájem o Tumbler, se musí nejdříve zapsat na seznam a přiblížit, proč jsou právě oni dobrými kandidáty pro jeden z deseti exkluzivních vozů. Pokud je Wayne Enterprises Experience vybere, v průběhu patnácti měsíců od zaplacení budou moci sledovat proces vzniku upomínkového předmětu, který může vstoupit do historie podobně jako jeho filmová předloha.

Z Kingdom Come bude seriál. Jiný, než v jaký doufáte, ale vyjde už za pár dní a má herce ze hry

První díl hry od Warhorse Studios navíc oznámil působivou metu osmi milionů prodaných kopií. A pokračování už je skoro za dveřmi.

Michal MančařMichal Mančař

kingdom-come-boxed

Foto: Warhorse Studios

Jan Ptáček a Jindřich se v Kingdom Come: Deliverance 2 opět pustí do boje s nepřáteli i kocovinou

2Zobrazit komentáře

Už samotná hra historický film či seriál připomíná. A teď se Kingdom Come: Deliverance od českých Warhorse Studios na hrané dílo promění – ačkoliv ne v podobě, v jakou nejspíš doufáte. Zakrátko se videoherním fanouškům i příznivcům historie představí první epizoda ze série online videí, ve které se nikoliv jako dabéři, ale coby živí herci ukážou Tom McKay a Luke Dale. Tedy představitelé hlavního herního hrdiny Jindřicha a jeho urozeného kumpána Jana Ptáčka.

Zajímá vás herní průmysl v Česku?

Tak se přihlaste k odběru našeho videoherního newsletteru Good Game!

Newsletter Good Game | Poslední vydání

O čem bude čtyřdílný počin od tvůrců Kingdom Come? „První díl je zasazený do Kutné hory a nabídne vtipem a akcí nabitý pohled na dobrodružství ústřední dvojice plný stejné neplechy a nebezpečí, jaké si fanoušci zamilovali ve hře,“ uvádí vydavatel hry. Kdo KCD hrál, musí se při zmínce o nepleše, které jsou zrovna tihle dva schopní, přinejmenším pousmát. Seriálovou adaptaci středověkého děje však nečekejte.

„Bude to trošku infotainment. Zábavné scénky ze skutečného světa, ale s Tomem a Lukem tak trochu v roli Jindřicha a Ptáčka,“ říká pro CzechCrunch PR manažer Warhorse Studios Tobias Stolz-Zwilling. „Je to taková služba komunitě. Lidé Toma a Luka mají rádi, my taky, tak jsme je zapojili do výletu do světa Kingdom Come, ale v současné době. Hraná podoba nám dává smysl i kvůli tomu, že hra sama je realistická svým příběhem i vizuálem,“ dodává.

Jak to všechno bude vypadat, odhalí úvodní epizoda – a ta bude k vidění už velice brzy. První díl vyjde ve čtvrtek 7. listopadu v šest hodin večer našeho času na YouTube kanálu Warhorse Studios. Nicméně jak potvrzuje Stolz-Zwilling, pouze v angličtině a bez českého dabingu, ačkoliv s titulky.

Představení projektu nezmiňuje Kutnou Horu náhodou. Právě v ní se totiž z velké části bude odehrávat Kingdom Come: Deliverance 2, na němž vývojáři právě pracují. Město bylo středověkým klenotem českých zemí a už jednou tvůrcům hry pro živé natáčení posloužilo, představení Kingdom Come 2 se odehrávalo v kulisách kutnohorského chrámu svaté Barbory.

Teď se filmaři na místo vrátili v čele s herci Tomem McKayem a Lukem Dalem, jejichž digitální tváře a hlasy ve hře patří hlavnímu hrdinovi a hráčem ovládané postavě kovářského synka Jindřicha a panu Janu Ptáčkovi. Pichlavé přátelství obou mladíků se v průběhu prvního Kingdom Come posílilo a podle ukázek z pokračování bude ve druhém díle tahle dvojice ještě nerozlučnější.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

O zfilmování Kingdom Come se poprvé hovořilo už před čtyřmi lety. Někdejší manažer Netflixu Erik Barmack navázal spolupráci s Warhorse Studios za účelem hrané adaptace jejich titulu. Ten Barmack, který je producentsky podepsaný i pod právě vydanou (a nepříliš dobře přijatou) seriálovou adaptací populární videoherní série Yakuza. Ale také pod vynikajícím sci-fi Dark.

Co však potvrzené je, to je datum vydání Kingdom Come: Deliverance 2. Po odložení z letoška je v plánu na 11. února příštího roku. Hra, jejíž rozpočet je podle šéfa Warhorse Studios srovnatelný se seriálem na Netflixu nebo i hollywoodským filmem, naváže na úspěšné tažení svého předchůdce. Spolu s oznámením čtyřdílného online seriálu totiž tvůrci ohlásili i počet prodaných kopií prvního dílu – Kingdom Come se ke dnešnímu dni prodalo osm milionů kusů.

kingdom-boxed

Přečtěte si takéWarhorse jsou ve velké ztrátě. Zřejmě kvůli Kingdom Come 2Warhorse Studios utrácí za Kingdom Come 2. Poprvé v historii studia se propadli do mnohamilionové ztráty

Pro vývojáře to za téměř šest let od vydání znamenalo tržby přes dvě miliardy korun se ziskem kolem jedné miliardy. Naposledy se nicméně Warhorse poprvé dostali do výrazného minusu, když za období od loňského dubna do letošního března vykázali vysokou ztrátu 184,7 milionu.

Povedená premiéra prvního Kingdom Come: Deliverance pro pražské studio znamenala zahraniční zájem. V roce 2019 se tak Warhorse Studios stali součástí portfolia videoherního vydavatelství dnes známého jako Plaion, jež je samo součástí velké skupiny Embracer.