Chemií proti oteplování planety aneb Jak česká vědkyně pomáhá v boji se skleníkovým plynem
Chemici hledají řešení, jak oxid uhličitý přeměnit na užitečné látky. Umožnil by to katalyzátor, na jehož vývoji se podílí i česká vědkyně.
K chemii se dostala na střední škole díky profesorovi, který ji dokázal nadchnout pro přírodní vědy. Dnes je Eva Krupičková Pluhařová součástí vědeckého uskupení, které se snaží prostřednictvím elektrochemické redukce přeměnit neblaze proslulý skleníkový plyn oxid uhličitý na látky, které lze následně využít například v chemickém průmyslu. Za svůj projekt získala v červenci ocenění od Talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.
S mladou vědkyní se setkáváme v jejím působišti, Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského, který spadá pod Akademii věd ČR. Zde se Eva Krupičková Pluhařová věnuje molekulovým simulacím, pro něž využívá počítačový klastr, který je schopný přelouskat náročné propočty. Sama sebe označuje jako výpočtářku. Její role v týmu, jehož je součástí, je díky jejím znalostem a schopnostem svým vhledem doplňovat prováděné experimenty nenahraditelná.
„Už během studií na vysoké škole jsem realisticky usoudila, že experimentální odnož chemie plná bouchání a barevných proměn není pro mě. Takže jsem raději zůstala u teorie, což mi umožnil profesor Jungvirth z Ústavu organické chemie a biochemie, který se věnuje počítačovému modelování různých chemických procesů. Právě u něj jsem začínala,“ vypráví Krupičková Pluhařová.
Počítačové simulace mimo jiné pomáhají lépe porozumět chování enzymů a membrán v buňkách v lidském těle – například jak na ně působí léčiva nebo záření, čehož se dá následně využít v medicíně. Aby však byly výsledky simulací spolehlivé, je nejprve třeba popsat a pochopit modelové systémy.
Během doktorských studií tak Krupičková Pluhařová pravidelně jezdila do Berlína na Freie Universitat, kde pro zmíněné modelové systémy využívala superpočítačové centrum. Konkrétně zkoumala iontové párování ve vodných roztocích, které je důležité pro jakýkoliv proces probíhající ve slané vodě, tedy i v buňkách.
Působila i dva roky na postdoktorandské pozici na pařížské univerzitě École Normale Supérieure, kde se začala více soustředit na katalýzu, které se věnuje i dnes. „Pracovala jsem na projektu, který se věnoval enzymové katalýze v organických rozpouštědlech. O chemii se zjednodušeně dá říct, že zkoumá přeměny látek. A právě katalyzátor umožňuje najít efektivnější cestu, jak přeměnu provést,“ vysvětluje vědkyně.
Právě takové přeměně se Kupičková Pluhařová věnuje poslední tři roky. Společně s experimentální skupinou profesorky Roithové v nizozemském Nijmegenu a profesora Meijera v Amsterdamu se snaží vyvinout takzvaný klecový katalyzátor, který by se dal využívat po zachycení oxidu uhličitého v místě jeho vzniku, a pro jeho následnou přeměnu v látky, které poslouží jako surovina v rozličných výrobních procesech.
„O něco takového se snaží více vědeckých skupin po celém světě. Oxidu uhličitého je v atmosféře sice hodně, ale pořád jde o tak nízké koncentrace, že je velmi těžké ho efektivně vychytávat. V současnosti to dobře umí jen rostliny, které ho navíc dokáží přetvořit v kyslík,“ přibližuje Krupičková Pluhařová.