Chlubí se, že „volily zločince“, a natáčí oslavné tanečky na TikTok. Trump si polepšil u bílých žen

Mladé bílé ženy slaví na TikToku Trumpovo vítězství, znamená pro ně ekonomickou jistotu a silné vůdcovství. Část se jeho prezidentství ale obává.

Donald Trump a TikTok

Foto: CzechCrunch

Trumpovy voličky natáčí na TikToku oslavná videa s jeho ikonickým tanečkem

0Zobrazit komentáře

Americké prezidentské volby přinesly nejedno překvapení. Jedním z nich byl mimo jiné trend, se kterým se nepočítalo, ale který jistou měrou přispěl k suverénnímu vítězství Donalda Trumpa. Ten si totiž zajistil, kromě svých typických voličů, také nečekaně vysokou podporu bílých žen. A to především těch bez vysokoškolského vzdělání. Ty teď Trumpovu výhru oslavují na TikToku, třeba jeho typickým vítězným tanečkem.

Otázky spojené s ženskými právy i ochranou těch reprodukčních měly původně přivést mladé ženy na stranu demokratů. Kamala Harrisová na to koneckonců sázela – téma bylo ústředním motivem její kampaně i projevů jejích podporovatelů, bývalé první dámy Michelle Obamové a zpěvačky Beyoncé nevyjímaje. Nepočítala ale s tím, že si určitá část žen odvolí otázku reprodukčních práv v referendech, která volby doprovázela, a v prezidentské volbě už o ni nebudou mít zájem.

Výsledky voleb tak naznačují, že mnohem významnější roli hrála při rozhodování bílých žen ekonomická nejistota a Trumpova silná rétorika týkající se právě ekonomiky – vysloužila mu podporu dokonce 53 procent z nich. Ačkoliv Spojené státy nezasáhla tak vysoká inflace, s jakou se potýkalo třeba Česko, obyčejní lidé ji pociťují a běžné potřeby si musí často pokrývat ze svých úspor.

Trumpovy přísliby návratu ekonomické stability proto imponovaly nejen bílým konzervativním voličům bez vysokoškolského vzdělání, kteří republikány tradičně podporují, ale nečekaně i významné části bílých žen, které se obávají o svou finanční stabilitu a exprezidenta vnímají jako silného lídra.

Donald Trump si vytváří aureolu určitého alfa samce, který je agresivní a nerespektuje pravidla, ale zároveň je ‘naším ochráncem’,“ vysvětlil pro CzechCrunch amerikanista Kryštof Kozák. Podle povolebních průzkumů pak získal Trump vyšší podporu jak mezi staršími, jichž bylo podstatně více, tak i mezi mladými ženami ve věku 18–44 let.

@sofiafaini ELECTION DAY!!!! #maga #electionday #trump2024 #hotgirlsvotetrump #fyp #foryou ♬ original sound – Testing You

Právě ty jsou často aktivní na TikToku, kde se už v průběhu volební noci a následujících dnů objevily příspěvky, v nichž mladé bílé ženy Trumpovo vítězství oslavují. Některé jen napodobují jeho ikonický vítězný taneček, další se pyšní tím, že „volily zločince“, jiné vyzdvihují Trumpova ujištění na zabezpečení hranic a stabilizování americké ekonomiky.

„Donalda Trumpa jsem volila kvůli americkým svobodám. Jsou ohroženy. Je tady spousta cenzury a cancel culture. To není Amerika, na tom Amerika nebyla založena. Byla založena na tom, že můžete svobodně říkat věci, které chcete říkat, dělat věci, které chcete dělat, a žít život, který chcete žít. Donald Trump chce, aby Američané zůstali svobodní,“ vysvětluje svou podporu jedna z uživatelek.

Na druhou stranu na původem čínské sociální síti vznikají i videa, na kterých vyjadřují mladé ženy volící Kamalu Harrisovou naopak obavy z toho, co může Trumpův návrat do úřadu znamenat pro jejich práva. Za jeho minulého prezidentství došlo například ke zrušení precedentu Roe v. Wade, který ženám zajišťoval právo na potrat na federální úrovni. Výjimkou nejsou ani videa pohoršující se nad faktem, že si Američané dobrovolně zvolili za prezidenta Trumpa.

„Právě jste zvolili muže, který byl obviněn z 34 trestných činů a sexuálního násilí, který ženám odebral právo na potrat a který je nenechá rozhodovat o svých vlastních tělech. Pokud jste žena a volila jste Donalda Trumpa, právě jste se zbavila všech svých práv,“ argumentuje v jednom z videí mladá uživatelka.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Trumpova popularita mezi mladými bílými ženami byla dle všeho podpořena i vlivem některých známých a úspěšných osobností, včetně podcastera Joe Rogana nebo miliardáře Elona Muska. Ten na své síti X dlouhodobě politické dění komentuje, Trumpovi vyjadřoval přízeň i na jeho předvolebních setkáních a s ním i jeho rodinou navazuje blízké vztahy – naposledy třeba po oznámení výsledků voleb, kdy se obě rodiny nechaly společně vyfotit.

Zatímco tak jedna část veřejnosti vnímá Trumpův návrat na politickou scénu jako symbol naděje a navrácení starých dobrých časů (což Trump sám během kampaně sliboval), ta druhá v něm vidí ohrožení základních lidských svobod. Rozpor ale začíná být stále výraznější.

„Polovina lidí bude teď žít v zemi, kde se se svým prezidentem neztotožní, kde se neztotožní s jeho rétorikou, s jeho pohledem na svět. Američané budou žít v zemi, kde nepanuje shoda na tom, jak má vypadat svět, jak má vypadat život jednotlivých lidí, mužů a žen, a v tom budou muset existovat dál,“ uzavírá novou realitu bezpečnostní analytik Michal Smetana.

CzechCrunch Jobs