Příběh jak z léčebny. Limonáda 7UP zvedala náladu rodičům i miminům, bývalo v ní lithium

Limonáda 7UP byla kdysi nabízena coby lék. Měla zahánět kocovinu i deprese. Důvodem bylo lithium, které se dodnes používá k léčbě bipolární poruchy.

Návrh bez názvu – 1Story

Foto: 7UP/CzechCrunch

7UP kdysi uměl zahnat chmury. Důvodem bylo přidávané lithium

0Zobrazit komentáře

Coca-Cola dodávaná na válečnou frontu, nacistická Fanta vyráběná ze zbytků jablek a syrovátky či Pepsi, za kterou Sověti platili svým válečným loďstvem – světově proslulé limonády mají mnohdy velmi spletitou historii. Výjimkou není ani 7UP, jehož jméno jste coby děti možná četli jako Zup. Konzumace této limonády měla ve své době zlepšovat náladu. Na vině však nebyla inovativní citronová příchuť, ale přidávané lithium.

Trocha osvěžující limonády v letním parnu vždy vyvolá úsměv na tváři. Legendární 7UP však měl ve své době schopnost zvednout náladu i těm, kterým se díky Černému pátku zhroutil celý svět. Podobně jako u Coca-Coly totiž původní receptura limonády obsahovala látku, která by dnes vyvolala zděšení. Jednalo se o lithium, látku používanou při léčbě pacientů s bipolární poruchou, kterým pomáhá stabilizovat náladu.

Psal se rok 1919, když do oddělení reklamy a obchodu společnosti Vess Jones nastoupil jedenapadesátiletý Charles Leiper Grigg. Rodák z Price’s Branch v Missouri prožil většinu dospělého života v St. Louis, kde podnik Vess sídlil. Firma se zabývala výrobou a prodejem nealkoholických nápojů, přičemž jejím největším trhákem se stal pomerančový nápoj Whistle, který se prodává dodnes.

Za myšlenkou stvořit tento nápoj stál právě Grigg, který se díky tomu dočkal povýšení. Nicméně neshody mezi ním a vedením společnosti nakonec způsobily jeho odchod do konkurenční firmy Warner Jenkinson Company.

happy-7u1

Foto: Foto: Insomnia Cured Here/Flickr

Reklama na 7UP z roku 1944

Zde Grigg pracoval na další pomerančové limonádě Ahoj a také se pustil do příprav limonády pojmenované Howdy. Tu však ve firmě již nedokončil, protože si spolu s finančníkem Edmundem G. Ridgwayem založil vlastní podnik pojmenovaný právě po této limonádě.

Pomerančový nápoj Howdy se jim sice podařilo dostat na trh, ale v záplavě jiných pomerančových limonád, kterým kraloval Orange Crush, již neuspěl. Grigg se proto rozhodl vyměnit pomeranče za citróny a limetky a v roce 1929 vytvořil nový nápoj pojmenovaný Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda.

Je otázkou, zda Griggovo načasování mohlo být horší či lepší. Limonádu totiž vypustil na trh pouhé dva týdny před krachem na Wall Street. Podnikatelům v té době nastaly zlé časy, nicméně Griggova limonáda slavila úspěch a dobře se prodávala. Na vině byl možná i fakt, že měla schopnost zahnat chmurnou náladu, což nebylo způsobeno obsaženým cukrem ani citrónovým osvěžením.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak název napovídá, mimo citrónů a limetek byl součástí její receptury i lithiový citrát. Lithium se již v té době využívalo na léčbu depresí a úzkostí. Bib-Label Lithiated Lemon-Lime Soda, která se brzy přejmenovala na 7Up Lithiated Lemon Soda a v roce 1936 pouze na 7UP, proto byla ve své době nabízena coby lék na chmurnou náladu a také kocovinu. Tehdy totiž bylo vydávání limonád za nápoj s ozdravnými účinky považováno za velmi dobrý marketingový tah, což činila i konkurence.

V podstatě nikdo neměl tušení, jaké problémy může orální požívání lithia způsobit lidskému organismu, a že dokonce může dojít i k předávkování. Dlouhých 20 let tak 7UP obsahoval látku, která svým pravidelným konzumentům pomalu, ale jistě poškozovala ledviny, vyvolávala křeče a třes, měla za následek zmatenost a únavu spojenou s ospalostí. Firma se na dobových plakátech dokonce chlubila tím, že má nejmladší spotřebitele v oboru – jedenáctiměsíční mimino. Matkám doporučovala přidávat 7UP dětem do mléka. Děti byly spokojené z výborné pochoutky a maminky z jejich klidné nálady.

happy-7u2

Foto: Foto: Insomnia Cured Here/Flickr

7UP i ve své lithiové éře výrazně cílil na dětské konzumenty

Lithiový citrát byl z receptury odstraněn až v roce 1948. Toho se však Charles Grigg již nedočkal. Zemřel v roce 1940, ve věku 71 let. Limonádě se však dařilo i nadále a rodiny zakladatelů ji držely až do roku 1978, kdy ji koupila společnost Philip Morris.

Ta ji následně prodala do rukou PepsiCo, ovšem část se dostala i do rukou společnosti Dr Pepper. Ta dnes má také na starosti její částečnou produkci, zatímco Pepsi se stará především o distribuci. Zajímavostí je, že receptura 7UP dnes neobsahuje ani kapku ovocné šťávy. Je slazena kukuřičným sirupem s vysokým obsahem fruktózy.

Tajemství se vznáší také okolo jména limonády. Dodnes se totiž s jistotou neví, proč se v něm objevuje číslovka 7. Podle některých zdrojů se má jednat o odkaz na sedm ingrediencí, které obsahovala původní receptura. Někdo zase dává číslovku do souvislosti s lithiem, případně jej spojuje se sedmiuncovými lahvemi, do kterých byl nápoj stáčen.

CzechCrunch Jobs