Chodník z paneláku. Švýcarský Curych ukazuje, jak využívat recyklovaný beton pro ekologičtější stavebnictví
Pokud chceme efektivně bojovat s klimatickými změnami, nejspíš budeme muset z velké části přestat používat beton. Materiál, který ve 20. století proměnil infrastrukturu po celém světě, má totiž masivní uhlíkovou stopu. Než ale vymyslíme, jak ho nahradit, stojíme před velkou výzvou, jak ho učinit ekologičtějším. Dobrý nápad je recyklace, kterou už téměř dvacet let razí hlavně Curych.
V oblasti stavebnictví díky tomu největší švýcarské město patří mezi ekologicky nejprogresivnější lokality v Evropě. Historii zdejší adopce recyklovaného betonu přiblížila agentura Bloomberg. První budova, pro kterou muselo vzniknout jen relativně málo nového materiálu, zde byla postavena v roce 2002. Recyklovaný beton představoval až 80 % celkového objemu stavby školy. O pár let později Curych začal opětovně použitý materiál vyžadovat u všech nových staveb ve veřejném vlastnictví.
Beton, jak ho většinou známe dnes, byl vyvinut v 19. století a vyrábí se převážně z tzv. portlandského cementu, jehož hlavní ingrediencí je pálený vápenec. Jeho použití jako primárního stavebního materiálu se rozšířilo v průběhu 20. století, kdy spolu s dalšími inovacemi konstrukčních procesů umožnil do té doby jen teoretické stavby i masivní vývoj infrastruktury. Hrál zásadní roli jak v Sovětském svazu a komunistických zemích Evropy, tak ve válkou poničeném Spojeném království i dodnes v moderní architektuře.
Beton z portlandského cementu má nemalý podíl na zlepšování kvality života po celém světě. Jeho cenová dostupnost, konstrukční nenáročnost, trvanlivost a hygienické vlastnosti pomáhají vymycovat problémy spojené s chudobou. The Guardian například cituje odhad, jenž říká, že pokud by z betonu byly všechny podlahy a stěny obydlí po celém světě, rozšířenost parazitických onemocnění by se snížila o 80 %. S jeho environmentální stránkou je to naneštěstí mnohem horší.
Problémy s produkcí skleníkových plynů začínají už při těžbě vápence a pokračují přes jeho převoz a přípravu pro zpracování. Samotné pálení, resp. slínování vápence pro výrobu slínku, nejdůležitější části cementu, vyžaduje teploty kolem 1 450 stupňů Celsia. Při tomto procesu vzniká oxid uhličitý jednak spalováním paliva pro ohřev, jednak při chemické reakci vzniku slínku. Podle studie z roku 2018 má proto beton samotný až osmiprocentní podíl na globálních emisích uhlíku a na jeho ekologickou náročnost upozorňuje i Bill Gates.