Chrání lyže nebo kola. České chytré zámky Pealock získaly další peníze od investorů

Pealock se chlubí, že během tří let na trhu pomohl předejít škodám v milionech korun. S podporou investorů chce více prorazit v Německu a Španělsku.

Peter BrejčákPeter Brejčák

Návrh bez názvu – 1

Foto: Pealock

Marek Vala, zakladatel startupu Pealock

0Zobrazit komentáře

Chytrý zámek s integrovaným alarmem, pohybovým senzorem a GPS modulem chrání spektrum sportovního vybavení od kol po lyže. Pealock jich prodal už osm tisíc zákazníkům v Česku i za hranicemi a nyní hlásí získání další investice. Blíže nespecifikované jednotky milionů korun putují jednak od EIT Urban Mobility, jež dlouhodobě podporuje inovativní řešení v rámci městské mobility. Druhou část peněz pak do firmy vkládá zlínský podnikatel Čestmír Vančura, bývalý spolumajitel Kovárna VIVA.

Pealock vznikl v roce 2020 poté, co zakladateli firmy Markovi Valovi ukradli lyže. Navrhl tak zámek, který nemá prolomit ani kladivo. Při rozjezdu úspěšně prošel také crowdfundingovou kampaní na Kickstarteru, kde nasbíral 700 tisíc korun. Ještě v tom samém roce získal ocenění Red Dot Design Award a začátkem roku 2021 první investici ve výši jedenáct milionů korun od fondu N1 (dříve Nation 1) a Prusa Research.

Podle Valy Pealock loni dosáhl tržeb ve výši 8,8 milionu korun, v tomto roce je očekává na podobné úrovni. Zhruba 65 procent jich prodává přímo přes svůj e-shop, zbylých 35 procent pak přes partnery, ať už online nebo na prodejnách. „U našich partnerů a obecně v cyklo průmyslu letos sledujeme pokles poptávky o přibližně třicet procent,“ doplňuje Vala.

Právě cyklisté tvoří asi 80 až 90 procent zákazníků, zámky mají ale široké využití. „Samozřejmě pokud již člověk Pealock vlastní, využívá ho i na další aktivity jako lyže, kočárky či koloběžky,“ doplňuje třiatřicetiletý zakladatel. Letos se Pealock kvůli efektivitě opět více zaměřil na Česko, příští rok na jaře se začátkem cyklistické sezóny by ale firma ráda více pronikla na další jeden až dva trhy – Německo a Španělsko. „K tomu nám má pomoci právě investice,“ říká Vala.

V zahraničí Pealocku pomůže jako strategický partner zmíněný EIT Urban Mobility, což je evropský inovační a technologický institut zaměřený na podporu pozitivních změn ve městech. „Jsme také rádi, že si našeho počínání všiml podnikatel Čestmír Vančura, který se ve Zlínském kraji velmi angažuje a svým jednáním se pozitivně podílí na jeho směřování kupředu,“ říká Vala.

Získané prostředky firma navíc plánuje využít na výrobu nové lisovací formy, díky níž budou zámky disponovat delším páskem, což umožní pohodlné zamykání například dvou kol k sobě, více párů lyží naráz či rovnou motorky. „Evidujeme několik neúspěšných pokusů o krádež a už dnes jsme pomohli zabránit škodám v milionech korun. Na to jsme asi nejvíce pyšní,“ dodává Vala.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina