Chtěli bioplynku, místo ní narazili na černočerné subfosilní stromy. Jejich hodnota je milionová

Jeden strom má hodnotu pět až sedm a půl milionu korun, na severní Moravě přitom našli v podstatě les. Subfosilní dřevo poptávají i zahraniční muzea.

Eliška NováEliška Nová

subfossil-oakStory

Foto: Subfossil Oak

Subfosilní duby

0Zobrazit komentáře

Před devíti lety měl Marek Noga úplně jiné byznysové záměry. Na severní Moravě chtěl postavit bioplynovou stanici. Nikdy k tomu ale nedošlo. Když totiž začal hloubit základy, v zemi až dvanáct metrů hluboko narazil na desítky podivných kmenů – prý nevábné vůně i vzhledu. Nakonec se ukázalo, že to byla zlatá žíla.

V zemi se ukrývaly desítky kmenů subfosilních stromů, které uvízly na půli cesty mezi klasickým dřevem a fosilií. Prošly různou formou mineralizace a byly černé jako uhel. „V zásadě se jedná o materiál, který je o něco tvrdší než klasické dřevo, avšak stále opracovatelný. Má i další specifické vlastnosti a každý kmen tak vyžaduje až roky stabilizace,“ líčí pro CzechCrunch Tomáš Rothschein, zástupce ředitele společnosti Subfossil Oak, která vznikla spolu s nečekaným nálezem a jíž Noga dnes šéfuje.

Nebylo to ale hned. Když se během hloubení základů stromy objevily, házely se prostě na hromadu. Nikdo totiž tenkrát nevěděl, o co vlastně jde. „Pár kmenů se dokonce nabídlo jako palivové dříví, jenže se chovalo jinak a lidé nám ho vraceli se slovy, že jsme jim prodali nějaký šmejd. Nakonec jsme se rozhodli nechat otestovat vzorky dřeva na Ostravské univerzitě, kde nás k našemu obrovskému překvapení informovali, že se jedná o opravdu unikátní nález,“ popisuje Rothschein.

Ukázalo se totiž, že stromy nalezené hluboko v zemi mají stáří až 6 600 let. To je situuje zhruba do závěru poslední etapy doby ledové a jsou starší než třeba slavné pyramidy v Egyptě. Stáří potvrdila analýza z laboratoře Beta Labs v Miami, v Česku se stromům věnovali archeologové, univerzity, Národní památkový ústav nebo ministerstvo životního prostředí.

„Začali jsme řešit, co dál, protože u podobných nálezů je ze všeho nejdůležitější legalita. Stát dal od toho ruce pryč, protože těžba materiálu by představovala obrovské náklady s nejasným cílem. Dohodli jsme se proto, že tyto kmeny vytěžíme my, ale pod dohledem odborníků a expertů, aby se zajistilo vhodné zacházení s materiálem,“ líčí zástupce majitele.

Jeden strom je oceněný na 200 až 300 tisíc eur, to znamená zhruba pět až 7,5 milionu korun. Jeho hodnota ale spočívá také v informacích, které tisíce let staré duby dokážou vypovědět. Díky moderním technologiím je dnes možné z kruhů vyčíst v podstatě kroniku klimatického vývoje naší planety.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Něco podobného se povedlo před pár lety Ústavu výzkumu globální změny, který zkoumal letokruhy stromů a zjistil, jaké bylo klima na území Česka v posledních dvou tisících letech. Subfosilní stromy tuto znalost logicky ještě rozšiřují, a to na počasí před více než šesti tisícovkami let. Vyčíst lze přitom úhrn srážek, půdní složení, jak sněžilo i to, jak to všechno ovlivňovalo formování prvních civilizací.

I proto dnes Subfossil Oak, v podstatě malá česká firma, spolupracuje s nejrůznějšími institucemi po celém světě. Jsou mezi nimi například Královské botanické zahrady Kew Gardens v Londýně, Přírodovědecké muzeum ve Vídni nebo Národní muzeum v Paříži. Chybět samozřejmě nemůže ani Národní muzeum v Praze. Naposledy přibylo také Přírodopisné muzeum v Londýně, kde se dlouze ověřovala výjimečnost a legalita kmenů. Zabralo to asi rok. Ti všichni nyní bádají nad stromy, které jsou prý neuvěřitelně zachovalé, což je podle Rothscheina u takto starého subfosilního lesa téměř zázrak.

Je fascinující, jak duby oslovují každou kulturu na světě trochu jinak.

„Lpíme na tom, abychom spolupracovali pouze s těmi nejrelevantnějšími institucemi z celého světa. Zároveň jsme jako firma zkoušeli různé cesty, jak s dřevem naložit, ale ne všechny se zdaleka ukázaly být vhodné,“ líčí Rothschein. Zpočátku se tak ze dřeva například vyráběl funkční design, z čehož se ale nakonec ustoupilo. Stále ale pár jednotek stromů slouží jako nositel umění, Subfossil Oak totiž poskytuje nevšední materiál designérům a umělcům.

Asi nejslavnější kus vytvořil podle Rothscheina britský sochař Tony Cragg, se speciálním dřevem ale pracovali například i výtvarný umělec Vlastimil Beránek, sklář Jaroslav Prošek nebo italský sochař Lorenzo Quinn. „Je to svým způsobem ideální forma spolupráce, jelikož nám pomáhá oslovit široké spektrum lidí s minimální spotřebou vzácného materiálu,“ dodává zástupce Subfossil Oak. Kmen lze rovněž pořídit do soukromé sbírky, i když jen v relativně omezeném množství.

subfossil-oak3

Foto: Subfossil Oak

Tomáš Rothschein a Martin Noga s prezidentem Petrem Pavlem a malou uměleckou soškou od Vlastimila Beránka

Firma spolupracuje s umělci i designéry na čtyřech kontinentech, kteří pak pomáhají dostat kousky na exkluzivní místa a tím i prezentovat příběh subfosilních dubů. Erb z dubu se například vyráběl na žádost starostky Paříže Anne Hidalgo. Následně do francouzské metropole putoval i jeden trám vyrobený ze subfosilního dřeva, který byl umístěn v katedrále Notre-Dame v rámci její rekonstrukce. Zároveň ale většina stromů zůstává ve stavu, v jakém byly před lety nalezeny. A v takovém se objevily mimo jiné také na Světové výstavě Expo v Dubaji před pěti lety. Tam si je prohlédl na nečekané návštěvě napříč areálem i dubajský vládce šejk Muhammad bin Rášid Ál Maktúm.

„Je fascinující, jak duby oslovují každou kulturu na světě trochu jinak. Například na Západě je náš materiál často vnímán velmi racionálně, jakožto hodnotný doklad vědeckého zkoumání vývoje naší planety. V Asii zase vnímají naše kmeny velmi duchovně, jako ztělesnění prastaré moudrosti zasluhující úctu a respekt,“ líčí Rothschein.

Subfosilní dubový les míří i na letošní Expo, které začne v dubnu v Japonsku. Vybral si ho sem architekt celého areálu Sou Fudžimoto, to znamená, že expozice stromů pod názvem Les civilizací bude jako jediná stát mimo národní pavilony. „Jsme tak jediný soukromý subjekt mezi národními státy, to je poměrně unikátní,“ dodává Rothschein.

Rozpočet výstavy je asi 270 milionů korun a je to zatím největší projekt, který malá česká firma realizovala. Černočerné stromy tu budou po celou dobu trvání světové výstavy, tedy půl roku. Češi očekávají, že právě odtud poplyne spousta dalších nápadů, jak s vzácným dřevem naložit. Třeba jen formou zápisu mezi Guinnessovy světové rekordy.

Světlo, výhled na Hrad a vlastní stůl pár kroků od Dejvické. WorkLounge chystá den otevřených dveří

Čerstvě otevřený coworking WorkLounge u „Kulaťáku“ je štědrý na vybavení, technologie i prostor pro relax. 26. března nabízí den zdarma na zkoušku.

Marta PlecitáMarta Plecitá

worklounge-nahled

Foto: WorkLounge

WorkLounge otevírá nový designový coworking u Dejvické

Objevit kancelářský prostor, který nabízí vše, co k pohodlné a efektivní práci potřebuje freelancer, manažer pracující na dálku anebo celý tým, není v Praze tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Musí splňovat spoustu kritérií na klid, prostor i dopravní dostupnost, která má každý nastavená odlišně. Nová příležitost se právě otevírá v Praze 6 nedaleko Dejvické, v ekologicky šetrné budově Telehouse v ulici Generála Píky.

WorkLounge, provozovatel coworkingových prostor a servisovaných kanceláří, tu otevírá svou novou pobočku. Prostory o rozloze 1 540 metrů čtverečních pojmou až 220 osob a nabízejí široké spektrum pracovních možností – od kanceláří různých velikostí přes coworkingové zóny až po multifunkční místnosti určené k pořádání akcí. Design budovy vznikl v architektonickém studiu Schindler Seko Architekti.

„Pětapadesát procent kapacity už máme obsazeno, vzniká nám tu zajímavá komunita podnikatelů a specialistů z různých oborů. Stále ale zbývají volná místa pro zájemce o pracovní místo na klíčovém dopravním uzlu, která jsou vybavená moderními technologiemi a zároveň zelená a naplněná lidmi mnoha zkušeností a profesí,“ říká Lubomír Šilhavý, zakladatel WorkLounge.

Společnost WorkLounge provozuje celkem osm servisovaných center. Z toho sedm v Praze –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ v ulici Na Příkopě, na Václavském náměstí, Žižkově, Pankráci, Smíchově, ve Foru Karlín a nově v Dejvicích. Osmá pobočka se nachází v USA v Cape Coral. Společnost dlouhodobě nabízí i možnost pronájmu komunitního bydlení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ colivingu na Žižkově.

Nejefektivnější jsme v dnešní době tehdy, když můžeme o místě i čase pro práci flexibilně rozhodovat.

„V Dejvicích navíc nabízíme řešení WorkLounge Business, které nezatíží klienty žádnými náklady spojenými s pořízením a zařízením vlastní kanceláře. Prostory jsou plně vybavené kvalitním nábytkem a dřevěnými podlahami, přiznanými stropy, novou vzduchotechnikou i moderními kuchyňkami,“ doplňuje Kristýna Truksová, která má ve WorkLounge na starosti prodejní oddělení a strategické řízení rozvoje a růstu společnosti. Dodává, že v jejich režii zůstávají náklady na kancelářské potřeby a provozní služby, jako je recepce, úklid, ostraha, internet nebo bezpečnost.

K základní výbavě tu patří vysokorychlostní symetrický internet, akusticky izolované telefonní budky pro videohovory a smart aplikace pro rezervaci zasedaček. Bezpečnostní systém s čipovým přístupem zajišťuje bezpečí i při pozdní práci.

worklounge-5

Foto: WorkLounge

WorkLounge Dejvice na nabízí openspace i vlastní kanceláře, na akce pojme až 220 lidí

Členové mohou využít i relaxační lounge zóny, moderně vybavené zasedačky a kuchyňky s kvalitní kávou, výběrem čajů a filtrovanou ochucenou vodou zdarma. K dispozici je také tichá zóna pro soustředěnou práci či meditaci, sprchy a převlékárny pro ty, kdo chtějí přijet na kole nebo si jít mezi schůzkami zaběhat.

Prostory zabírají celé druhé a třetí patro ekologicky šetrné budovy s certifikací BREEAM Very Good a díky umístění v širším centru města se do nich dobře dostanete metrem, tramvají i autem, přičemž součástí budovy je také vlastní parkoviště.

Sdílené kanceláře, privátní prostory a open space je možné si pronajmout podle různých typů členství – hot desky začínají na částce 4 500 korun za měsíc, zatímco stálý open space vyjde na 6 500 korun bez DPH měsíčně. Soukromá kancelář vás vyjde na  8 000 korun za osobu. Prostor je flexibilní a umí se rozložením přizpůsobit jednotlivcům, větším týmům či firmám.

flowlance-czech-founders-foto-min

Přečtěte si takéPomáhají sdílet know-how i nechat si za to platit. Podpořil je UďanPomohou sdílet vaše know-how a nabrat nové klienty. Přes 12 milionů jim posílá i Miroslav Uďan

WorkLounge se snaží vytvářet nejen pracovní prostor, ale i aktivní komunitu profesionálů. Pořádá pravidelné networkingové snídaně, workshopy zaměřené na osobní i profesní rozvoj a další akce. Prostory jsou navíc přístupné i mimo běžnou pracovní dobu a členové mohou využívat všech sedm dalších pražských poboček.

„Chceme lidem nabídnout prostředí, kde mohou efektivně pracovat a zároveň se cítit příjemně. Víme, že nejefektivnější jsme v dnešní době tehdy, když můžeme o místě i čase pro práci flexibilně rozhodovat. WorkLounge je proto navržený tak, aby se každému přizpůsobil,“ říká Lubomír Šilhavý.

Nové prostory si bude možné zdarma vyzkoušet v rámci dne otevřených dveří, který se koná 26. března. „Součástí bude komunitní snídaně, networking, setkání s experty, kteří jsou součástí komunity, možnost pracovat z různých míst a vyzkoušet si tak na vlastní kůži všechny výhody servisovaných kanceláří a coworkingu v jedné z nejkrásnějších lokací Prahy s výhledem na Pražský hrad,“ uzavírá  Petra Páleníková, marketingová vedoucí WorkLounge. Stačí se zaregistrovat.

CC Native

Partnerem článku je WorkLounge