Chtěli jsme nechat panu prezidentovi trochu prostoru. Za měsíc sláva nemusí znamenat nic, říká Calin

Je nejposlouchanějším umělcem na Spotify v Česku, stále je ale pokorný a skromný – a ví proč. Sláva totiž není něco, co by tady bylo napořád.

Filip HouskaFilip Houska

calin

Reprofoto: Čestmír/YouTube

Calin

0Zobrazit komentáře

Razí jednoduchý přístup k hudbě – zkrátka ho musí bavit. Spolu s tím razí i jednoduchý přístup k životu, který je založený na pokoře, skromnosti a nadšení. A když se k tomu všemu přidá i špetka talentu a správný tým lidí, může vzniknout hvězda. I tak by se dal definovat Calin, nejposlouchanější umělec na Spotify v Česku, který i přes svou momentální velkou slávu zůstává nohama na zemi. „Za měsíc to může být jinak. Nechci být pro nikoho vzorem ani role modelem,“ říká.

Calin se na české hudební – zejména pak té rapové – scéně pohybuje už několik let, do pozornosti mainstreamu se ale dostal patrně až loni, když vydal desku Popstar, jejíž skladby lze dodnes najít v hudebních žebříčcích. O ještě větší slávu se ale přihlásil až s vydáním alba Roadtrip, na kterém pracoval s rapperem Viktorem Sheenem. A právě s ním dnes vyráží do pražské O2 areny, která bude s největší pravděpodobností zcela vyprodaná.

„S tím, jak je dnešní doba rychlá, to neznamená vůbec nic,“ odpovídá Calin Čestmíru Strakatému, který se ho v podcastu ptal, jak vnímá, že je na Spotify s počtem 834 tisíc posluchačů měsíčně nejposlouchanějším umělcem v Česku. „Je to takový zavádějící pojem, za měsíc to může být jinak, za dva měsíce úplně jinak. Je důležitější si tu popularitu držet několik let, pak už se můžeme bavit o nějakém statusu,“ dodává.

Calin odkazuje na trend, který je na celosvětové hudební scéně relativně běžný. S tím, jak se dnes konzumuje hudba výhradně přes streamovací služby, se stává, že umělec nahraje jeden hit, který mu takříkajíc vystřelí – a automaticky se stává hvězdou. Když se k tomu pak připočte především TikTok, kde se nové skladby rychle šíří, může být růst ještě intenzivnější.

I on sám má na kontě několik hitů, z posledních měsíců pak především Safír, který je právě na nejnovější desce Roadtrip. Tudíž už svým způsobem zná postup, jak vytvořit hit, který bude nejen dobývat hudební žebříčky, ale také bude mít své místo právě na sociálních sítích. „Snažím se vyvarovat toho, abych jeden vzorec, který funguje, ždímal, dokud to jde,“ říká.

Na druhou stranu je Calin jedním z těch moderních umělců, kteří už zapomněli na klišé, že rapové písničky by měly předávat nějaká poselství, respektive přinášet výpovědní hodnotu, jako tomu bylo dříve. „Pořád je hrozně moc umělců, kteří se hudbou snaží co nejvíce předat. V tom je ale ten obor kouzelný – každý si může poslouchat to, co chce,“ dodává. A zmiňuje, že hudba je pro něj především zábava.

S jistou dávkou zábavnosti přistoupil Calin s parťákem Viktorem Sheenem, také jedním z nejposlouchanějších umělců na Spotify v republice, také ke zmíněnému Roadtripu, kde propojili své styly a prakticky tak vznikl nový interpret. „Já bych nemohl dělat to, o čem rapuje Viktor, a naopak. Ptali jsme se sami sebe, jestli nás to baví. A pokud ano, tak jsme nic neřešili a prostě to nahráli,“ popisuje myšlenku za kreativním procesem tvorby desky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na řadu posluchačů mohla totiž deska působit jako kalkul, protože obsahuje zpravidla líbivé skladby, které jsou určené přesně pro neomezené, uvolněné poslouchání. Skoro by se dalo říct, že je plná „rádiovek“. Podle Calina to ale má být výsledkem právě jejich stylů a toho, že Roadtrip dělali hlavně proto, že se u něj bavili. „Moje sólová věc by ale byla jiná, protože by byla jen moje, bez kompromisů,“ dodává.

Jinou věcí bylo ale vydání desky, kterou tak trochu prozíravě posunuli na později, a to hlavně kvůli prezidentským volbám, které zrovna probíhaly. Očekávali, že by nahrávka nemusela v záplavě příspěvků o novém prezidentovi tolik vyniknout, proto raději počkali, než skončí. „Nechtěli jsme si prostě lézt s panem prezidentem do zelí. Chtěli jsme mu také nechat trochu prostoru,“ říká se smíchem Calin

V podcastu Čestmíra Strakatého se rozebíral i Calinův příchod do Česka z Moldavska, kde se narodil, jeho hudební začátky i problémy s hlasem, které měl a které musel řešit.

Znovu se vrátíme do světa Cyberpunku 2077. Vývojáři oznámili, že se chystá hraný projekt

Jestli uvidíme také Keanu Reevese v roli Johnnyho Silverhanda, zatím není známo. Ani to, jestli půjde o film, seriál, nebo něco jiného.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Cyberpunk 2077

Foto: CD Projekt Red

Jednu z postav ve hře Cyberpunk 2077 ztvárnil Keanu Reeves

0Zobrazit komentáře

Cyberpunk 2077 byl hitem už předtím, než se samotná videohra dostala k hráčům. Pak ji zasáhly technické problémy, kvůli kterým si napravovala reputaci několik let ať už pomocí vydaných oprav, rozšíření hry nebo anime seriálu. Kyberpunkové sci-fi odehrávající se ve městě budoucnosti, kterému vládnou obří korporace a kde je zcela běžná korupce, pouliční kriminalita a futuristická tělesná vylepšení, ale lidem učarovalo. Není divu, že polské vývojářské studio CD Projekt Red, které za hrou stojí, teď oznámilo plány na hraný projekt.

Jelikož je celá věc teprve v raných fázích vývoje, není jasné, zda půjde o film nebo televizní seriál. Nejsou známy ani detaily o ději. Víme ovšem, že má jít o zcela nový příběh, odehrávající se ve stejném fikčním světě jako Cyberpunk 2077.

Ten hráče zavedl do Night City, města uprostřed pustiny, které stojí na troskách civilizace zničené válkami, klimatickou krizí, rozpadem demokracie i globální ekonomiky. Pomineme-li obří korporace, každý zde žije sám za sebe a snaží se buď vystoupat po společenském žebříčku, nebo udržet svoje místo nahoře.

Na adaptaci do hrané formy bude CD Projekt Red spolupracovat s produkční společností Anonymous Content, která měla v minulosti na starosti filmy jako Spotlight, Revenant: Zmrtvýchvstání a Půlnoční nebe nebo seriály Temný případ, The Knick a Mr. Robot. Přímo na Cyberpunku mají pracovat Garrett Kemble, šéf vývoje Ryan Schwartz a šéf obsahu David Levine.

cyberpunk-edgerunners-netflix-2

Foto: Netflix

Animovaný seriál Cyberpunk: Edgerunners

Jak poznamenává server The Hollywood Reporter, Levine dříve přes deset let pracoval ve vedení HBO, kde dohlížel na vznik seriálů True Blood: Pravá krev, Temný případ a Westworld. Anonymous Content má přitom úzce spolupracovat s kreativním týmem stojícím za videohrou.

Cyberpunku 2077 se od vydání na konci roku 2020 prodalo přes 25 milionů kopií, což hru řadí do čtyřicítky nejúspěšnějších vůbec. Ačkoliv si titul značně poškodil reputaci unáhleným startem zamořeným chybami, vývojářské studio loni dosáhlo na skvělé finanční výsledky. Se zatím každou další větší aktualizací přitom přichází jak výrazné zlepšení kvality herního zážitku, tak skok v prodejích.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ten byl spojen i s loňskou premiérou anime seriálu Cyberpunk: Edgerunners na Netflixu. Pokud můžeme soudit podle něj, případný hraný film či seriál by měl poměrně dobrou šanci na úspěch, Edgerunners se totiž zařadil na nejeden žebříček nejlepších televizních počinů roku. Diváky i novináře přitom zaujal jak jeho nelítostný, velice explicitně vyobrazený svět, tak hlavní postavy, snažící se najít (nebo spíše vybít) si v něm místo.

Cyberpunk 2077 je také od začátku silně propojený s Hollywoodem, když jednu z hlavních postav ve videohře, Johnnyho Silverhanda, ztvárnil Keanu Reeves. Ten se vrátil i v nedávno vydaném rozšíření s názvem Phantom Liberty a vedle něj se objevil ještě Idris Elba. Mnozí fanoušci budou jistě doufat, že se v nějaké formě oba objeví také v chystaném hraném počinu.

Ten prozatím nemá žádný oficiální termín, kdy by se mohl představit divákům. V současnosti se prý hledá scenárista. Vzhledem k tomu, jak velký je o hru stále zájem, by ovšem motivace dotáhnout dílo spíše dříve než později měla být poměrně silná. Videoherní studio CD Projekt Red mezitím už pracuje na pokračování s prozatímním označením Project Orion. Na hru si budou muset zájemci několik let počkat.