Chtěli si zjednodušit práci, vzešel z toho byznys. Programovat jde rychleji, ukazuje česká platforma

Je jako chytrá horákyně: trochu programování, ale bez kódu. A trochu kódu, ale bez složitého programování. Platforma Jetveo nechce být složitá.

Iva BrejlováIva Brejlová

jetveo

Foto: Jetveo

Marcel Šerý a Dalibor Houfek, spoluzakladatelé projektu Jetveo

Kdysi se potkávali na pokeru. A mezitím, co navyšovali sázky proti sobě, občas nadhodili něco o práci – a postupně zjišťovali, že lepší strategie by možná byla hrát na větším poli společně. Dalibor Houfek a Marcel Šerý totiž při své práci naráželi stále na totéž, i když každý z trochu jiné pozice. Když vyvíjejí aplikace, proč mají pořád začínat od nuly, i když pokaždé staví do určité míry vždycky totéž? Rozhodli se změnit pravidla hry.

Od pokerových setkání uběhl nějaký čas, kdy se Houfek se Šerým vůbec neviděli. Každý pracoval na tom svém. Zatímco Šerý dodával projekty různým společnostem – mimochodem, vytvořil si na to pracovnu z šatny v ložnici – při skládání základů stále stejných projektů ho frustrovalo, že pokaždé musel začínat od nuly. Tak si začal tvořit vlastní systém.

Sestavil základní funkční bloky, u kterých věděl, že je bude potřebovat u dalších aplikací. A pak další. Vytvořil prostor, kde stačilo dávat dohromady už hotové věci a pak je jenom uzpůsobit konkrétním klientům.

A pak tu byl Houfek. Ze své pozice procestoval tisíce kilometrů po světě a vedl projekty sahající přes několik kontinentů. Když bylo potřeba, hasil problémy. Jindy s týmy stavěl nový software od nuly. A v obou případech si všímal vlastně toho samého, co Šerý. Pracoval stále od znovu na těch samých krocích.

Když slyšel, že známý z pokeru pracuje na řešení, které umožní stavět aplikace násobně rychleji, a hledá finance, neváhal. Chtěl vidět, jak to funguje.

Houfek se nakonec s Šerým setkal v jedné z brněnských kaváren. Zatímco vysvětloval, že právě potřebuje aplikaci pro HR a co by měla umět, Šerý psal na klávesnici, od které jen sem tam vzhlédl a na něco k tématu se zeptal. Co chvíli přejížděl prstem po dotykové části počítače. „Vypadalo to, jako by prostě jen aktualizoval svůj profil na sociálních sítích,“ směje se Houfek, dnes ředitel firmy Jetveo.

Po patnácti minutách ale otočil notebook s jednoduchou otázkou: „Co tohle?“ A ukázal hotovou aplikaci. To Houfka tak zaujalo, že několik minut nebyl schopen slova. Tohle setkání se stalo základem budoucí spolupráce a vzniku společné firmy Jetveo.

Digitalizace na počkání

Stvořili platformu, kde všechnu opakující se a zdlouhavou práci umístili do jednoduchých funkčních bloků a ty umožnili na pár kliků propojit. Bere si rychlost a jednoduchost ze stále častěji zmiňovaného low-code či no-code přístupu. Nechává své uživatele skládat funkční bloky na sebe jako kostičky Lega, a tak v zásadě digitalizovat firmy během pár dnů.

jetveo

Foto: Jetveo

Dalibor Houfek chtěl zjednodušit programování

Zároveň je primárně pro vývojáře. Nechává tak programátorům prostor, aby do takového prostředí vložili skutečné řádky kódů. Takže je výsledek flexibilnější a dají se do něj přidat funkcionality, které v původním prostředí třeba vůbec nejsou.

„Vývojáři nejsou jen omezeni na klikání. Když potřebují něco složitějšího, mohou napsat vlastní kus kódu. Tak, jak jsou zvyklí klasickým programováním,“ vysvětluje Houfek.

Jednoduše jde říct, že Jetveo umožňuje vytvořit aplikaci lidem, kteří nejsou ti nejzkušenější přeborníci v kódování. A přeci finální řešení působí, jako kdyby na něm týdny nebo měsíce pracoval profesionální programátor. Platforma tedy počítá s tím, že seniory nahradí junior. A ještě bude jeho práce rychlejší.

I když je tohle směr, na který se společnost soustředí, jde to i jednodušeji. U firmy je možné si aplikaci třeba i „jen“ objednat. Firma přitom s oporou rychlého kódování v zádech hrdě slibuje, že ji zvládne dodat do deseti pracovních dní.

Řešení na míru

Společnosti na rychlost a možnost naplno využít juniorního programátora velmi dobře slyší. Třeba za deset dnů totiž mohou mít funkční aplikaci. Jetveo k tomu buduje partnerskou síť, díky které očekává, že bude růst ještě rychleji.

Jeho řešení využívá například Národní divadlo, které do něj přesunulo mimo jiné schvalování některých procesů, pro které dřív museli pracovníci nahánět ředitele různých sekcí po chodbách. Nebo síť mateřských škol Elánek – ta potřebuje spravovat zaměstnance a stovky dětí. Dokud měla pár pracovníků, stačil jí Excel. S víc než stovkou jí systém vytvořený přes Jetveo pomáhá s komunikací i s řízením lidských zdrojů, nákupy či plánováním.

Výčet klientů jde do mnoha oblastí: výrobce bambusových plen Bamboolik, město Hradec Králové či nadnárodní technologická společnost ABB. Vedle českých a slovenských společností jsou to i německé firmy, u západních sousedů má totiž Jetveo vlastního distributora.

„Firmám pomáháme vyřešit digitalizaci jim na míru, kde zaučíme jejich interní vývojáře. Anebo od nás dostanou finální aplikaci na klíč. Zároveň díky rychlému vývoji odpadá zdlouhavá a drahá analýza, protože do dvou dnů vidí zákazník funkční prototyp a hned si ujasní, co potřebuje,“ podotýká Houfek.

Platforma Jetveo tím našla balanc mezi klasickým programováním a low-code přístupem. Díky tomu zvládnou vývoj i juniorní vývojáři místo seniorních. A místo měsíců se délka vývoje počítá na dny. Firmám se takový přístup zalíbil. Podle Houfka i díky tomu, že často ušetří miliony. Jetveo si každý týden připisuje nové zákazníky a plánuje, že příští rok poroste pětkrát tolik, co letos.

Jetveo

Foto: Jetveo

Platformu využijí i v e-commerce

„Daří se nám získávat jednoho až dva nové zákazníky týdně. Ale až poté, co jsme letos úplně změnili, co nabízíme,“ říká Houfek. Dřív totiž nabízeli platformu pro vývojáře. Ti o ni sice měli zájem, ale takový projekt nedokázal vydělávat.

Pískoviště pro programátory

Od prvotního setkání dvou spoluzakladatelů v brněnské kavárně se Jetveo posunulo vlastně jen kousek, tedy bráno přísně doslova. V centru Brna totiž zůstalo. Projekt jako takový ale poskočil významně.

První plán vznikl v srpnu roku 2017, první verze v dubnu 2019 a v lednu 2021 firma začala přijímat nové zaměstnance. V březnu už měla platící zákazníky z Česka, Slovenska i Německa. Teď roste počet zaměstnanců i partnerství se softwarovými společnostmi. Zatím bez vnější investice, z vlastního zakladatelé do firmy investovali přes 24 milionů korun.

Kromě firem se ale soustředí i na vývojáře – i když tady byznys model úplně dobře nefungoval, platformu jim nabízí zdarma a spoluzakladatelé by rádi vytvořili ekosystém a tržiště pro programátory, kde by mohli nabízet své aplikace. „Vždycky jsem chtěl vytvořit takové pískoviště, kam by programátoři mohli chodit a realizovat svoje nápady bez omezení,“ říká Šerý, nyní technický ředitel projektu.

Není to jednoduché. Pro dosud samostatně fungující vývojáře je takový přístup velká změna. „Naším cílem je do konce roku 2023 mít dva tisíce vývojářů a 200 partnerů. Je to pro nás velmi důležité, protože jenom díky komunitě budeme schopni nabízet už hotové zajímavé aplikace, pluginy v rámci naší platformy a marketplace. V Česku se snažíme o edukaci pomocí podcastů, meetupů, webinářů a konferencí,“ říká Houfek.

Podobnou komunitu by společnost jednou chtěla vybudovat také v zahraničí. Ostatně, cíle malé české firmy zahrnují dostat se mimo tuzemský prostor – zakladatelé doplňují, že společnost má globální ambice.

Partnerem článku je společnost Jetveo. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.