Chvíli 4+kk, chvíli jedna velká místnost. Architekti vymysleli příčky, díky kterým lze hned změnit byt
Je to odpověď na dynamicky se měnící podmínky, které život přináší, říká architekt. Do bytu v Olomouci navrhl dřevěné boxy, které lze upravovat.
Členové jedné domácnosti velmi často řeší, čemu v bytě obětovat místo. Kuchyň je kuchyň, ale kam dát třeba pracovnu? Necháme si prostorný obývák, nebo ho zmenšíme právě o psací stůl? A co ložnice? Bude stačit skříň, nebo by byla lepší šatna? Problém umocnila pandemie covidu, kdy poptávka po aspoň kousku tichého místa vzrostla. České byty se navíc spolu s tlakem na cenu zmenšují. Tak jak z toho ven? Odpovědí jsou dost možná flexibilní příčky.
Studio Chybík+Krištof navrhlo řešení pro olomoucký byt, který se dokáže přizpůsobit aktuálním potřebám domácnosti. Z bytu o velikosti 2+kk architekti odstranili veškeré zděné příčky a dovnitř navrhli dřevěné boxy. Ty tak vytváří až pět oddělených prostorů. Jeden box tvoří kuchyni, druhý koupelnu a k tomu jsou tři posuvné boxy jednotlivých pokojů. Vtip je v tom, že jsou pohyblivé.
„Jeden člověk dokáže boxy rozkládat neboli posouvat. Jde o dýhovaný truhlářský výrobek, který má v sobě složenou příčku, postel a úložný prostor. Každý box je pak zavěšený na kolejnici zapuštěné ve stropě, která má kolečka. Dá se tak s nimi manuálně pohybovat,“ vysvětluje architekt Ondřej Mundl z brněnského ateliéru.
Dřevěnou příčku tak můžete složit jako harmoniku a postel uklidíte tím, že ji postavíte kolmo ke zdi, takže vlastně tvoří její část. Jsou navíc i systémy, kdy u toho ani není potřeba někam ukládat peřiny, postel se sklopí jednoduše s nimi a tím je schová. Jak je vidět na snímcích bytu ve fotogalerii, tím, že se vysune příčka, lze postupně oddělit jednu a druhou ložnici a nakonec i obývák. Když se to všechno zase složí, vznikne jedna obrovská místnost.
Vysunutím jednoho boxu tak vždy vznikne nový pokoj. Jeho zasunutím se otevírá v prostorný celek, kde je podle architekta maximálně využitý každý metr. „Ať už obyvatelé bytu potřebují část dne pracovat v odděleném kancelářském prostoru, odpoledne ho otevřít pro narozeninovou oslavu, nebo přidat další místnost pro nového člena rodiny, flexibilní bydlení překračuje limity jednopokojového bytu a proměňuje ho podle situace,“ líčí Mundl.
Investor chtěl po studiu, aby architekti využili jeden prostor, který by mohl sloužit nejen jako bydlení, ale také pro práci až čtyřčlenné rodiny. Jednotlivé boxy se od sebe liší odstínem. Ateliér Chybík+Krištof použil tmavou dýhu na kuchyň s koupelnou a místnosti, které lze proměňovat, jsou provedené ve světlém dekoru dřeva.