Chystá se pátý díl Matrixu. Poprvé bez kreativní účasti sester Wachovských, které ho vymyslely

První Matrix nedávno oslavil 25 let od premiéry. S nápadem na pátý film za studiem přišel tvůrce Daredevila a scenárista Marťana.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

matrix-resurrections-neo-trinity

Foto: Vertical Ent.

Trinity a Neo ve filmu Matrix Resurrections

0Zobrazit komentáře

Matrix patří nejen do zlatého fondu žánru sci-fi, ale k zásadním dílům kinematografie obecně. Ačkoliv se následující tři pokračování nedočkala stejně nadšeného přijetí, stále jde o různými způsoby zajímavé filmy rozšiřující mytologii kyberpunkové legendy. Studio Warner Bros. teď rozhodlo, že v tom chce pokračovat, třebaže bez bezprostředního vkladu původních tvůrkyň Lany a Lilly Wachoských, a chystá pátý díl.

Na první pohled taková zpráva může působit jako uskutečnění scénáře z posledního Matrixu s podtitulem Resurrections. V něm bezduché vedení herního studia objedná další díl Matrixu s vidinou dobrých příjmů, aniž by přihlíželo k umělecké hodnotě věci.

S nápadem na pátý film ale prý ve skutečnosti do Warner Bros. přišel filmař, a ne naopak. Scenáře i režie se má ujmout Drew Goddard, který měl studiu předestřít nápad, jak svět Matrixu prohloubit a zůstat přitom věrný předchozí tvorbě sester Wachovských. „Skládá poctu tomu, co Lana a Lilly začaly před více než 25 lety a zároveň nabízí unikátní perspektivu vycházející z jeho vlastní lásky k celé sérii a jejím postavám,“ řekl šéf produkce Warner Bros. Jesse Ehrman.

Jakékoliv další informace k zápletce si studio i tvůrci zatím nechávají pro sebe, stejně jako obsazení. Dosud žádný díl Matrixu se neobešel bez postav Nea a Trinity v podání Keanu Reevese a Carrie-Anne Moss, minimálně Reeves ale v minulosti řekl, že by další film nenatočil bez Wachovských. Lana Wachowski má mít při vytváření novinky svou roli, avšak jako výkonná producentka, což mnohdy bývá pouze formální titul bez většího podílu na tvorbě.

matrix-foto-2

Foto: Warner Bros.

Novodobý, čtvrtý Matrix Resurrections je v zásadě romance

Sám Goddard se nicméně v minulosti ukázal jako velice schopný a originální scenárista i režisér. Pracoval na seriálech jako Buffy, přemožitelka upírů, Alias, Ztraceni a byl hlavním tvůrcem Daredevila od Netflixu. Ve filmové tvorbě zase uspěl coby scenárista Monstra a Marťana, který mu zajistil nominaci na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. Režíroval pak vynalézavý horor Chata v horách a tarantinovské Zlé časy v El Royale.

K práci na pátém Matrixu Goddard řekl: „Nepřeháním, když řeknu, že filmy o Matrixu změnily kinematografii i můj vlastní život. Úžasné umění Lany a Lilly mě inspiruje každý den a jsem neskonale vděčný za možnost vyprávět příběhy v jejich světě.“

První Matrix nedávno oslavil 25 let od premiéry v kinech. Studio Warner Bros. tehdy velmi zariskovalo, když tak ambiciózní a nákladný projekt svěřilo v zásadě začínajícím filmařkám. Sázka se ale vyplatila – snímek při rozpočtu 64 milionů dolarů při svém původním uvedení vydělal téměř půl miliardy a jeho úspěch dal vzniknout dvěma pokračováním, Reloaded a Revolutions. Ačkoliv názory na ně se různí, stále šlo o velice originální, chytré a finančně úspěšné sci-fi.

V roce 2021 na trilogii po osmnácti letech navázal čtvrtý díl Matrix Resurrections, který se na jednu stranu nostalgicky ohlížel do minulosti, na druhou se radikálně vydal novým směrem. Zatímco předchozí filmy byly zcela seriózní díla s hlubokými myšlenkami a ohromující akcí, Resurrections se místy pohyboval na hraně komedie, byl extrémně sebeuvědomělý a v nemalé míře si utahoval i sám ze sebe.

V jádru filmu nicméně zůstal romantický příběh Nea a Trinity, stejně jako další zkoumání vztahů mezi lidmi a stroji a konceptů jako systémy moci, postmoderní odcizení nebo svoboda vůle. Matrix Resurrections vyšel v době pandemie současně na velkém plátně a na streamovací službě HBO Max a při rozpočtu kolem 190 milionů dolarů v kinech s výdělkem 157 milionů dolarů finančně propadl. Studio nicméně evidentně věří, že o další příběhy z jeho světa je stále velký zájem.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym