Chyťte je všechny, ale doma. Lovení pokémonů ve hře Pokémon GO se kvůli koronaviru přesouvá do obýváku

pokemon-home

Chytat pokémony nově půjde i doma

0Zobrazit komentáře

Pokémoni jsou fenoménem, který představoval nedílnou součást dětství dnešních třicátníků a který se nedávno dočkal znovuzrození. Pikachu, Bulbasaur či Charmander byli v roce 2016 oživeni díky studiu Niantic a jejich mobilní hře v rozšířené realitě s názvem Pokémon GO.

Díky té je možné chytat pokémony venku na ulicích. S příchodem karantény však trenéři přišli o možnost kompletovat svou sbírku japonských příšerek, a proto se Niantic rozhodl přizpůsobit své AR hry tak, aby bavily i doma.

Jak již název napovídá, AR hry, neboli hry s rozšířenou realitou, přinášejí prostřednictvím displeje mobilního telefonu do reality zcela nové virtuální prvky. Na tomto principu vybudovalo americké herní studio Niantic dva tituly, které hráče přenášejí do velice oblíbených světů Harryho Pottera, díky Harry Potter: Wizards Unite, a světa pokémonů díky Pokémon GO.

pokemongo

Právě Pokémon GO se v roce 2016 stal důvodem, proč lze venku potkávat větší množství dětí, než je obvyklé. Navíc lov pokémonů nezlákal pouze mladé hráče, ale Pokémon GO se ocitl i v mobilních telefonech poněkud starších trenérů, kteří prostřednictvím hry vzpomínají na své dětství, kdy každé víkendové ráno hltali z televizních obrazovek nová dobrodružství Ashe, Brocka a Misty.

Ovšem výpravám do postranních uliček, k místním hasičárnám a na louky za městem je nyní konec. Ani Pokémon GO se nevyhnul nákaze COVID-19, kvůli které nemohou trenéři zásobit své pokébally dalšími pokémony a naplňovat tak celou mantru pokémonů řídích se heslem: „Chyť je všechny!“

Změny herních mechanismů

To je důvod, proč se studio Niantic rozhodlo upravit své AR hry tak, aby je bylo možno hrát i doma. Hra nyní bude sledovat pohyb hráče i uvnitř domu či bytu při klasických přesunech, uklízení nebo běhání na běžeckém pásu. Hráči navíc budou moci virtuálně navštěvovat a sdílet vzpomínky na svá nejoblíbenější místa tam venku.

S tím Niantic přináší také vylepšení sociálních funkcí her, které pomáhají jednotlivým hráčům zůstávat navzájem v kontaktu. Brzy se bude možné účastnit i tzv. Raid Battlů, aniž by hráč musel vyjít z domu. Dříve bylo nutné pro hraní tohoto módu setkání s ostatními hráči na jednom místě.

Nejedná se však o první aktualizace provedené v důsledku šíření nákazy COVID-19, které Niantic na svých hrách provedl. V Pokémon GO byly hráčům, kteří zůstávali doma již dříve, navýšeny jejich herní bonusy a spuštěna pro ně byla i speciální liga, kterou lze hrát z domova. V Harry Potter: Wizards Unite bylo zase navýšeno množství obsahu, který se objevuje v těsné blízkosti hráčů.

hpwu

Foto: Niantic

Harry Potter: Wizards Unite

Ven se stále může

Niantic prozatím nepřikročil k absolutnímu zákazu hraní venku a v oblastech, kde lidé ven chodit mohou, je stále k pobytu venku motivuje.

„Vybudovali jsme Niantic s cílem pomáhat lidem chodit ven, cvičit a prozkoumat svět, s konečnou vizí pomoci lidem navázat kontakt s ostatními. Dnes podporujeme celosvětovou komunitu tvořenou stovkami milionů osob, které vyhledávají naše hry pro zábavu a příležitost, jak se dostat ven a spojit se s přáteli,“ uvedl na blogu Nianticu John Hanke, zakladatel a výkonný ředitel.

martin-kasa0boxed2

Přečtěte si takéKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin KasaKrize mění a digitalizuje společnost. Teď je Pilulka na dvojnásobku, což bude nový normál, říká její zakladatel Martin Kasa

Celou tuto filozofii studia dokonale naplňují live eventy, během kterých se na jedno místo sjedou hráči z celého světa, aby si zde vychutnali lov pokémonů a doprovodný program po boku další nadšenců do hry. Jen v minulém roce přineslo pořádání těchto akcí hostujícím městům 250 milionů dolarů (přibližně 6,2 miliardy korun).

Příkladem může být loňský Pokémon Go Fest, který se odehrál v německém Dortmundu. Sem přicestovalo 86 tisíc návštěvníků, kteří městu přinesli okolo 60 milionů dolarů (přibližně 1,5 miliardy korun), jak informoval magazín The Verge.

niantic2019

Foto: Niantic

Tým studia Niantic

Spolu s koronavirovou pandemií je však těmto akcím taktéž konec, což se bude Niantic snažit hráčům vynahradit alespoň možností účastnit se takových akcí z tepla svých domovů. Jakým způsobem, však studio prozatím nepředstavilo.

„Vždy jsme věřili, že naše hry mohou zahrnovat prvky hraní uvnitř, které doplní hraní venku, a odhalí DNA toho, co vytváříme. Nyní je čas, abychom přijali tuto výzvu a udělali hraní v interiéru stejně vzrušující a inovativní jako hraní venku,“ dodal Hanke.

vrgineers-headset-virtualni-realita

Přečtěte si takéČeský design ovládl prestižní ocenění Red Dot Award. Vyhrály brýle od VRgineers i zdravotnické pomůcky z 3D tiskárnyČeský design ovládl prestižní ocenění Red Dot Award. Vyhrály brýle od VRgineers i zdravotnické pomůcky z 3D tiskárny

Niantic však veškeré tyto kroky podniká i ze zcela prozaičtějších důvodů. V momentě, kdy se jejich hry stanou pouze aplikací, která zabírá místo v telefonu, hrozí, že hráči na hru zanevřou. Aktualizace jsou tak nezbytným krokem, jak udržet stávající hráče aktivní a s nimi i aktivní příjmy.

Jak informovala analytická společnost Sensor Tower, jen za minulý rok Niantic utržil téměř 900 milionů dolarů (zhruba 22,5 miliardy korun) z mikrotransakcí, za které si hráči nakoupili virtuální měnu a předměty používané ve hře, a to se bavíme jen o titulu Pokémon GO.