Čína bojuje se svou ekonomikou. Mohutným překvapením ji nakopla, ale investoři jsou nervózní
Co se stalo v Číně, proč na to trhy zareagovaly růstem a proč jsou investoři nervózní? Vysvětluje Filip Kejla, řídící partner Next Wealth.
Nejdelší deflační spirála od roku 1999, velmi slabá domácí poptávka a také dlouhodobě velký problém na nemovitostním trhu. To jsou palčivé problémy, které trápí čínskou ekonomiku a které se snaží řešit tamní vláda. Její nečekané kroky tento týden trhy nakoply, ale zůstává otazník nad tím, zda je to udržitelné. Čínská vláda cílí na růst HDP ve výši pěti procent, ale vypadá to, že pokud nepřijdou jiné fiskální stimuly, nebude ani tento cíl splněn. Varovným ukazatelem je i nezaměstnanost mladých ve věku 16 až 24 let, kterých si už přes osmnáct procent nemůže najít práci. Co se tedy v Číně děje?
Čínská vláda musí na tento nepříznivý vývoj nějakým způsobem reagovat. V poslední době jsme již měli možnost vidět dílčí opatření v rámci nemovitostních trhů, nicméně v úterý přišla zásadnější akce, která by měla investory minimálně krátkodobě uklidnit. Kroky Čínské lidové banky a tamní vlády ukazují, že budou souběžně pracovat na tom, aby se ekonomický růst opět nastartoval.
Stimulace čínské ekonomiky
Čínská základní čtrnáctidenní repo sazba již byla dříve snížena o deset bazických bodů z 1,95 procenta na 1,85 procenta. Nově došlo ke snížení sedmidenní repo sazby o dvacet bazických bodů na 1,75 procenta. Snižování sazeb by přitom vždy měl být stimul pro ekonomiku. Čína také snížila povinné minimální rezervy u bank o padesát procent. To znamená, že banky jsou schopné peníze, které nemusí držet na povinných rezervách, umisťovat na trh a ty tak začínají v ekonomice pracovat.
Dalším takovým stimulem je prohlášení Čínské lidové banky (ČLB) o poskytnutí likvidity trhu. Spočívá v nákupu akcií v hodnotě asi 500 miliard jüanů (1,6 bilionu korun). Investičním společnostem, brokerům a fondům tak přináší likviditu, která by měla podpořit akciové trhy. Toto všechno přišlo v jednom oznámení a je vidět, že ČLB skutečně trhy překvapila a reakce byla okamžitá.
Investoři jsou však z Číny nervózní. Nevědí, co se bude dít dále a jestli se dané stimuly vůbec reálně do ekonomiky propíšou. Pojďme si totiž připomenout jednu věc. Podívejme se na vývoj desetiletého dluhopisu v Číně, který se nyní obchoduje kolem dvou procent. Historicky tomu bylo vždy tak, že americký desetiletý dluhopis se obchodoval níže než ten čínský. Velmi zjednodušeně to znamenalo, že investoři si ukládali peníze v Číně, protože měli vyšší výnos než v USA.