Čínské školy sledují své žáky díky chytrým uniformám, které zahlásí, když chodí za školu
Čína již delší dobu bedlivě sleduje, možná lépe řečeno špehuje své občany a postupně zavádí systém sociálního kreditu, v němž se odráží ekonomické a společenské postavení Číňanů. Některé instituce se nicméně snaží jít ještě dál, a tak několik škol na jihu Číny přišlo s tzv. chytrými uniformami, které pomáhají sledovat pohyb jednotlivých žáků.
Každá školní uniforma má v sobě zabudovaný speciální čip, který monitoruje pohyb studentů a zaznamenává, kdy žáci do školy přijdou a kdy odejdou. Jedna taková uniforma stojí zhruba 500 korun a má v ramenou všity dva čipy, které komunikují s dalšími systémy, jež jsou ve školách nasazeny.
„Když žáci dorazí do školy, chytrá uniforma je nechá vyfotografovat nebo natočit na video,“ uvedl pro agenturu AFP ředitel jedné ze základních škol v provincii Kuej-čou Ran Ruxiang, který uniformy nasadil od letošního listopadu. Zatím je nosí více než polovina ze 1 400 žáků jeho školy a uniformy s čipem zavedlo v provinciích Kuej-čou a Kunag-si na jihu Číny minimálně deset škol.
Každá vzdělávací instituce si díky sledovacímu školnímu oblečení může ohlídat, kdy žáci bez povolení opouštějí školu, protože v takovém případě se aktivuje automatický alarm. Myšleno je navíc i na případné vyměňování uniforem mezi žáky. Technologie pro rozpoznávání obličeje u hlavního vchodu do školní budovy totiž rozpozná, zda má každý student svou uniformu, a opět to v případě nesrovnalostí zahlásí.
„Přesnou lokalitu, kde se student nachází po škole, jsme se rozhodli nesledovat. Pokud však student školu zameškává, pomáhá nám ho uniforma lokalizovat,“ vysvětluje využití technologie ředitel další jihočínské školy Lin Zongwu, který odmítá, že by byli studenti sledováni i v soukromí. Podle některých ředitelů se docházka zlepšila, ale nikterak výrazně. Celkově není zatím efektivita sledovacích uniforem příliš známa, ale využít prý jdou i třeba na zaslání notifikace a domácích úkolů prostřednictví propojené aplikace.