Čip od Neuralinku dostal druhý pacient. Ten první schopnost ovládat počítač myslí z většiny ztratil
Biotechnologický startup Elona Muska chce ochrnutým pacientům umožnit ovládat počítače či telefony myslí. První výsledky nejsou ideální.
Po několika odkladech, interních krizích a kontroverzích se zemřelými zvířaty nabídl ambiciózní medicínský startup Elona Muska Neuralink svoji technologii prvnímu lidskému pacientovi. To bylo před sedmi měsíci. Teď zařízení implantované do mozku, které má ochrnutému člověku pomoci získat v životě více nezávislosti, dostal další – zatímco ten první se vyrovnává se ztrátou velké části funkcionality svého Neuralinku.
Informaci o druhém implantovaném zařízení zveřejnil sám Musk v podcastu Lexe Fridmana. Podobně jako u prvního pacienta má jít o člověka se zraněním míchy, který je paralyzovaný ve většině těla. Neuralink je tenká destička s rozměry počítanými v milimetrech, opatřená až tisícovkou elektrod zavedených do mozku. Svému uživateli má umožnit ovládat počítač myšlenkami, od pohybování kurzorem po prohlížení internetu a hraní videoher.
„Nechci to zakřiknout, ale vypadá to, že to s druhým implantátem dopadlo velice dobře,“ řekl Musk. „Je tam hodně signálu, hodně elektrod, funguje to opravdu dobře,“ pokračoval. Dodal, že prý u druhého pacienta funguje 400 zavedených elektrod – podle webu Neuralinku jich zařízení obsahuje celkem 1 024. Jejich zavádění do mozku provádí pokročilý robot, kterého si startup sám vyvíjí.
Musk očekává, že implantát by do konce roku mělo dostat osm dalších pacientů coby součást klinických testů. Povolení k nim firma dostala loni v květnu, od té doby hledá dobrovolníky, sbírá data a postupně vylepšuje svoji technologii. Dlouho se přitom ozývají hlasy srovnávající Neuralink například s Teslou, kde se v podstatně větší míře než u jiných automobilek objevují ve vozech i základní chyby jako špatně zarovnané části karoserie.
První zavedení Neuralinku dopadlo úspěšně. Pacientem byl devětadvacetiletý Noland Arbaugh, který před osmi lety po autonehodě ochrnul od ramen dolů. Dosud mohl digitální zařízení ovládat pomocí stylusu vloženého do úst, vždy ale potřeboval asistenci ošetřovatelů a musel být usazený ve vzpřímené poloze. Čip s elektrodami voperovaný do mozku mu umožnil se více osamostatnit.