Čipy z Brna soupeří s globálními giganty. Jihomoravským podnikatelem roku je Karel Masařík
Česká firma Codasip se prosadila ve vysoce konkurenčním vývoji a výrobě procesorů. Její zakladatel si za to odnesl regionální ocenění.
Procesory jsou dnes zcela nepostradatelnou součástí většiny elektronických zařízení, nejezdí bez nich auta a nefungují bez nich domácí spotřebiče. Největší výrobci, kteří ovládají globální trhy, jsou ze Severní Ameriky a Asie, ale nejsou jediní. Během deseti let si své místo v čipovém byznysu vybudovala také brněnská společnost Codasip, kterou v roce 2014 založil Karel Masařík. Dnes má přes dvě stovky zaměstnanců a zákazníky z celého světa. Brněnský čipový designér a inovátor si teď za úspěšné tažení v oblasti výroby a navrhování polovodičů, mikroprocesorů a čipů odnesl regionální ocenění EY Podnikatel roku 2023 Jihomoravského kraje.
„Letošní vítěz v Jihomoravském kraji má vedle svého jedinečného know-how a řady úspěchů opět něco, čím se odlišuje. Jeho snaha udržet jádro svého podnikání v Česku v oboru, kterému dominují velcí světoví hráči v čele s Čínou, je obdivuhodná. Stejně jako propojování praxe s univerzitním prostředím a také popularizace technologií na středních školách,“ osvětlila výběr Martina Kneiflová, vedoucí partnerka poradenské společnosti EY Česká republika. Ta pravidelně vyhlašuje prestižní soutěž, jejímž mediálním partnerem je CzechCrunch, téměř v šedesáti zemích na šesti kontinentech.
Dnes třiačtyřicetiletý Karel Masařík se do vlastního byznysu pustil po návratu z Německa, kde studoval a poznal, jak důležité je propojení průmyslových podniků s akademickou sférou. Ještě během doktorského studia v Brně založil společnost Codasip, která nabízela nástroj na design mikroprocesorů a hned na začátku, už v roce 2014, získala první velkou investici. Český venture kapitálový fond Credo Ventures jí poslal 2,8 milionu dolarů (v tehdejším přepočtu přes 55 milionů korun).