Čistší energií chce vybavit svět. Český ComAp vyrostl v lídra v oboru, pomáhá při Oscarech, na závodech F1 i v Temelíně
Lukáš Král řídí ve firmě ComAp mimo jiné obchodní rozvoj
Dokážete si představit, že by vysílání Oscarů nebo Emmy přerušil výpadek elektrické energie? I kdyby se s něčím takovým Hollywood potýkal, na přenosu byste to nejspíš nepoznali. A to díky tuzemské společnosti ComAp. Firmě, která letos oslavila 30 let a která za tu dobu vyrostla ve společnost s loňským obratem ve výši skoro 1,7 miliardy korun a se 488 zaměstnanci. Její zastoupení najdete po celém světě a uplatnění také. Až po nejmenší ostrůvky ve Francouzské Polynésii.
Uplatní se při zajištění fungujícího osvětlení okruhu formule 1 v Singapuru. Nebo v obou tuzemských jaderných elektrárnách, velkých evropských datových centrech, ale i v odlehlých vesnicích. Všem, jednoduše řečeno, zajišťuje elektřinu. A to poměrně složitými procesy, většinou ji navíc nevyrábí. ComAp je totiž světovým lídrem v řídicích systémech pro záložní a nezávislé zdroje energie. Nejde tedy jen o to, jak elektřinu vyprodukovat – s tím pomáhá jen ve spolupráci s dalšími firmami. Ale především o to, z jakých zdrojů ji nejlépe brát.
Obrat ComApu se letos blíží ke dvěma miliardám. Čistý zisk firmy se vyšplhal na 170 milionů. V posledních letech obvykle roste o víc než desetinu každý rok. A ten letošní bude možná ještě lepší minimálně co do počtu zaměstnanců. Už teď totiž ComAp ví, že bude nabírat desítky lidí. Mezitím rozšířil své pobočky a kanceláře do 21 zemí celého světa.
Ze Singapuru dosáhne na oblast Asie, z Austrálie je firma propojená s Tichomořím, má pobočky v Indii i Číně, ale i v Itálii, Německu nebo Rusku. V dalších zemích má distributory, těch je po světě celkem 60. A mimochodem, to vše obsluhuje stále s většinou zdejších pracovníků – v Česku a na Slovensku jich je 312.
A tam jsem vytuhl
Musí se to prý vidět. A zažít. Přes řádky to jde jen těžko, ale můžeme si to zkusit představit: jste ve strojovně aktuálně nejrychlejšího trajektu na světě. Kolem jsou v pohybu obří turbíny sahající přes celou místnost. Jsou vyšší než vysoký člověk a na délku měří osm metrů. Jak běží, je to znát na všem okolo. Cítíte to na sobě, třese se celé vaše tělo, pohybuje se každý orgán uvnitř něj. Pokud se dá ten pocit shrnout do jednoho slova, popsali byste situaci jako impozantní.
Takové slovo volí alespoň Lukáš Král, šéf obchodního rozvoje, inovací a marketingu ComApu Vzpomíná na jemu věnovanou speciální návštěvu argentinského trajektu. Nejrychlejší lodě svého druhu na světě, která pravidelně vyplouvá z Buenos Aires a převáží dva miliony pasažérů ročně. Udržet lodě v chodu je zásadní nejen byznysově pro společnost, která je provozuje, ale i z důvodu bezpečnosti lidí, kteří jsou právě na palubě.
„Vzali mě do strojovny i na kapitánský můstek. Ve skutečnosti se chtěli jen pochlubit, moje role tam byla byznysově nulová. Ale je to jeden z momentů, který ve mně začal budovat pocit, že jsem na firmu pyšný. Byli jsme na kapitánském můstku, který působil jako na vesmírné lodi. A já se cítil, jako bychom řídili svět. Všude, kam jsem se podíval, byly naše produkty. Obrazovky, displeje, obložené řídicí jednotky. Úplně jsem tam vytuhl,“ popisuje Král. A kapitán lodi? Byl pyšný, že tam ony produkty má.
Lodní průmysl je jen jeden z mnoha, kde jsou produkty společnosti ComAp schované. A i mnoho dalších odvětví zanechává podobné pocity. ComAp je například součástí obou jaderných elektráren v Česku. Ve světě těch největších datacenter, sportovních staveb, kulturních budov a hotelů.
„Vypadá to, že produkty příliš samy o sobě sexy nejsou. Tedy dokud někam nepřijdete a neuvidíte je v daném prostředí. Tu krabičku, místo a způsob použití. Prováděli mě v Temelíně, místě plném neskutečných zařízení – a mezi nimi byly záložní zdroje od ComApu. Starají se tam, aby nevypadl chladicí okruh, aby naskočily generátory, elektrické pumpy, které budou dál zařízení ochlazovat… ComAp tím předchází potenciální katastrofě,“ popisuje Král.